Göz Kapağı Düşüklüğü Nedenleri ve Tedavisi – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Göz Kapağı Düşüklüğü Nedenleri ve Tedavisi

Göz Kapağı Düşüklüğü Nedenleri ve Tedavisi

GÖZ KAPAĞI DÜŞÜKLÜĞÜ NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Göz kapağı düşüklüğü, özellikle insanlar yaşlandıkça nispeten yaygın gözlemlenen bir durumdur. Üst göz kapaklarındaki fazla deri ve alt göz kapaklarındaki torbalanma, göz kapağı düşüklüğüne neden olur. Son yıllarda kozmetik yüz prosedürlerine olan ilgi artmıştır.

İnsanlar yaşlandıkça cilt sarkmaya başlar ve göz kapaklarındaki ince deri elastikiyetini kaybederek uykulu veya sarkık bir görünüm alır. Sarkık göz kapakları zararsız olsa da, görüş alanını daralttıkları durumlarda ve estetik görünümleri nedeniyle rahatsız edici olabilir. Neyse ki, kozmetik göz ameliyatı da dahil olmak üzere bu görünümü düzeltmenin yolları vardır.

Göz Kapağı Düşüklüğünün Nedenleri
Sarkık göz kapakları genetik olabilir; bazı kişilerde doğuştan, bazılarında ise yaşamın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkabilir. Sarkık göz kapakları pitozis adı verilen bir durumdan kaynaklanabilir. Ayrıca bir yaralanma sonucu da oluşabilir.

Bu durum yaşlı yetişkinler arasında daha yaygın olmakla birlikte, her yaştan insanın başına gelebilir. Çok ilerlemiş vakalarda göz kapakları aşırı sarkabilir ve göz bebeğini kapatarak görüşü etkileyebilir. Bu olduğunda, görmeyi korumak için ameliyat gereklidir.

Sarkık Göz Kapaklarının Düzeltilmesi
Göz kapağı düşüklüğü, üst göz kapakları normalden daha aşağı düştüğünde veya sarktığında ortaya çıkar. Göz kapağı düşüklüğünüzün yaşlanma, altta yatan bir durum veya genlerle ilgili olup olmadığını belirlemek için bir doktora danışın. Bazı durumlarda, doktorlar enjeksiyon yöntemleri veya dermal dolgu maddeleri gibi tedaviler kullanarak göz kapağı düşüklüğünü ameliyat olmadan düzeltebilirler.

Bu prosedürler göz kapağı derisinin sıkılaşmasına yardımcı olarak gözlerin daha genç görünmesini sağlayabilir. Göz kapağı düşüklüğünü azaltmak istiyorsanız, en iyi seçeneğiniz kozmetik cerrahi olabilir. Ameliyat istediğiniz görünüme ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Kozmetik Göz Kapağı Ameliyatı
Cerrahlar, blefaroplasti olarak da bilinen göz kapağı ameliyatını rekonstrüktif, kozmetik ve fonksiyonel nedenlerle gerçekleştirir. Ameliyat, göz kapaklarındaki fazla derinin ve bazı durumlarda fazla yağ ve kasın alınmasını içerir.

Kozmetik nedenlerle yapıldığında, ameliyat daha genç bir görünüm yaratmaya yardımcı olabilir. Cerrahlar kozmetik göz kapağı ameliyatını alın germe ve dolgu enjeksiyonları gibi diğer prosedürlerle birlikte gerçekleştirebilir.

Göz Kapağı Ameliyatı İçin Hazırlık
Göz kapağı ameliyatı olmaya karar verdiğinizde, birkaç gün evde kalmanız ve aktivitelerinizi sınırlandırmanız gerekecektir. Ameliyattan sonra sizi eve bırakacak ve bir veya iki gün boyunca evde size yardımcı olacak birinin olması önerilir.

Ameliyattan sonra buz küpleri, buz torbası, küçük gazlı bezler, göz damlaları, bezler gibi bazı objeler işinize yarayacaktır. Ağrı kesicileri ve göz damlalarını doktorun önerdiği şekilde kullanın.

Göz Kapağı Ameliyatı Prosedürü
Göz kapağı ameliyatı hem alt hem de üst kapakları içeriyorsa genellikle yaklaşık iki saat sürer. Doktor ameliyattan önce lokal anestezi ve oral veya Enjeksiyon IV sedasyon uygulayacaktır. Doktorunuz, cildi altındaki sarkmaya neden olan dokudan ayırmadan önce doğal göz kapağı çizgileri boyunca kesiler yapacaktır. Dikişler genellikle üç ila altı gün boyunca kalacaktır.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.