Göz Hastalıkları Hakkında 5 Efsane – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Göz Hastalıkları Hakkında 5 Efsane

Göz Hastalıkları Hakkında 5 Efsane

GÖZ HASTALIKLARI HAKKINDA EN YAYGIN 5 EFSANE

Yıllar boyunca muhtemelen birçok farklı görme ve göz ameliyatı efsanesi duydunuz ve bunların ne kadar doğru olduğunu merak ettiniz. Aşağıda, hastalarla konuşurken duyduğumuz bazı yaygın efsaneleri listeledik.

Efsane: Yaş ilerledikçe görme kaybını önlemek için yapabileceğiniz hiçbir şey yok.

Gerçek : Düzenli göz muayeneleri görüşünüzü korumanıza yardımcı olabilir. Görme sorunlarının erken tespiti, başta diyabetik retinopati ve glokom olmak üzere birçok göz hastalığından kaynaklanan görme kaybını önlemek için çok önemlidir. Görme kaybunu önlemek için günümüzde pek çok yöntem vadır ve bu yöntemlerden biri göz içi mercek ameliyatlarıdır. Göz içi mercek ameliyatları kalıcı tedavilerdir.

Efsane: Bilgisayarı çok kullanmak gözlerinizi zayıflatabilir.

Gerçek: Televizyona çok yakın oturmaya benzer şekilde, uzun süre bilgisayar kullanmak kesinlikle göz yorgunluğuna neden olur, ancak miyop, hipermetrop veya astigmatizma oluşturmaz.

Efsane: Göz muayenesi yalnızca sorunlarınız varsa gereklidir.

Gerçek :  Göze çarpan herhangi bir sorun, hastalık belirtisi olsun ya da olmasın, herkes düzenli göz muayenelerini içeren uygun göz sağlığı rutininden şaşmamalıdır. Çocuklar doğumda, 6 aylıkken, okula başlamadan önce ve okul yılları boyunca periyodik olarak muayene edilmelidir. Yetişkinler için sıklık, doktorunuzun tavsiyesine bağlıdır ve iki yılda bir veya daha sık olabilir. Şeker hastalığınız veya göz hastalığınız varsa, her yıl kapsamlı bir göz muayenesine gitmelisiniz.

Efsane: Lazer göz tedavisinin faydaları kalıcı değildir.

Gerçek :  Lazerin yaptığı değişiklikler kalıcıdır. Gözleriniz canlı dokudan oluştuğu için yıllar içinde vizyonunuz her zaman olduğu gibi çok az değişebilir, ancak şaşırtıcı olan şey, bu küçük kaymaların herhangi birinin bir rötuş prosedürü ile kolayca ve güvenli bir şekilde ayarlanabilmesidir.

Efsane: Katarakt sadece ameliyatla alınabilir.

Gerçek: Katarakt cerrahisi kaydedilen en eski cerrahi prosedürlerden biridir ve yıllar içinde teknolojik gelişmeler onu dünya çapında en güvenli ve en sık uygulanan prosedürlerden biri haline getirmiştir.

Başlangıçta LASIK cerrahisinde kullanılan femtosaniye lazer teknolojisi, günümüzde katarakt ve lens değiştirme prosedürleri içinde kullanılabilmekte. Lazer ile katarakt cerrahisi sayesinde benzeri görülmemiş doğruluk ve hassasiyet sağlayabiliriz. Bu teknoloji biz hekimlere, geleneksel katarakt cerrahisinin daha az öngörülebilir ve teknik olarak en zorlu adımlarını değiştirmek için tekrarlanabilir bir prosedür sunar.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.