Göz Kapağı Kisti (Şalazyon) Çıkarma Ameliyatı – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Göz Kapağı Kisti (Şalazyon) Çıkarma Ameliyatı

Göz Kapağı Kisti (Şalazyon) Çıkarma Ameliyatı

GÖZ KAPAĞI KİSTİ (ŞALAZYON) ÇIKARMA AMELİYATI

Göz Kapağı Kistini (Şalazyon) Çıkarma Ameliyatı
Göz kapaklarını çevreleyen yağ, kas, deri ve bezler gibi farklı doku katmanlarında kistlere veya lezyonlara yol açabilen durumlar gelişebilir. Tıkanmış yağ bezinden kaynaklanan bir kist olan şalazyon, ksantelazma, kolesterol birikiminden kaynaklanan sebase kist veya siğil ve ter bezi kisti gibi bazı göz kapağı kistleri açıkça fark edilmez.

 

Göz kapağınızda bir yumru fark ettiğinizde, bazen cilt kanserinin bir türü olabileceğinden, muayene için bir doktora görünmeniz iyi olur.

Göz kapaklarındaki kistler göz kapaklarının sarkık görünmesine neden olabilir. Ayrıca gözlerde sulanmaya ve kızarıklığa neden olabilir, sizi rahatsız edebilir ve istenmeyen bir kozmetik görünüm yaratabilir. Genel olarak, göz kapağı kistleri sağlıklı veya genç yaştaki bireylerin gözlerinde sıklıkla gözlemlenen bir durum değildir.

Göz Kapağı Kisti Aldırma Ameliyatının Tanımı
Göz kapaklarında kendiliğinden kaybolmayan veya daha ciddi sorunlara yol açabilen yumruların mümkün olan en kısa sürede sağlıklı dokudan uzaklaştırılması gerekir. Göz kapağı kisti çıkarma ameliyatı bu noktada devreye girer; göz kapağındaki potansiyel olarak tehlikeli yumruları ortadan kaldıran bir tedavi yöntemidir.

Kanserli ve Kanserli Olmayan Göz Kapağı Kistleri
Burada, kanserli olabilecek veya olmayabilecek yumrulara bakacağız.

Hafif göz kapağı yumrusu (kanserli olmayan)
Şalazyon gibi genellikle birkaç hafta veya ay sonra kendiliğinden kaybolan yaygın göz kapağı kistleridir. Bir şalazyon ilk evrelerinde, üzerine günde birden fazla kez ılık kompres uyguladığınızda kolayca tedavi edilebilir, ancak şalazyonun uzun süre tedavi edilmemesi sonucu göz kapağında sert bir yumru oluştuğu ve bunun rahatsızlığa neden olabileceği ve hoş görünmediği zamanlar da vardır.

Böyle bir durumda, göz kapağının iç kısmında göze batmayan bir kesi yaparak kisti çıkarmak kolaydır.

Alternatif olarak, şalazyon belirli dozlarda steroid enjeksiyonları ile sabitlenebilir. Bu bazı durumlarda işe yarar.

Şalazyonun enfekte olabileceği bazı nadir durumlar vardır. Bu durum ortaya çıktığında antibiyotik tedavisi gerekir. Blefarit de dahil olmak üzere önceden var olan herhangi bir cilt rahatsızlığı varsa, tedaviye ivedilikle başlanmalıdır.

Küçük bir göz kapağı ameliyatı, göz kapağında bulunan birçok iyi huylu kisti çıkarmak için de kullanılabilir.

Göz kapağındaki kötü huylu yumrular (kansere neden olabilir)
Kistin ne olduğunu öğrenmek ve daha ileri bir tedavi düzenlemek için genellikle biyopsi yaptırmanız gerekecektir.

Doktorunuz kanserli hücreleri teşhis ederse, etkilenen kısım tamamen çıkarılarak tedavi edilmesi gerekir. Bundan sonra bölgenin kozmetik olarak normal görünmesi için cerrahi bir rekonstrüksiyon yapılacaktır.

Şalazyon Kistlerini Çıkarmak İçin Göz Kapağı Ameliyatı Neleri İçerir?
İlk konsültasyon. Önce cerrahınızla oturup konuşmanız gerekecektir. Sizinle ameliyat da dahil olmak üzere tedavi seçeneklerinizi tartışacak ve ameliyatla ilgili her şeyi açıklamak için zaman ayıracaklardır: riskler, sonuçlar, faydalar, ameliyat öncesi ve sonrası bakım. Tıbbi geçmişinizle birlikte göz durumunuzun fotoğrafları çekilecektir. Aldığınız ilaçlardan danışmanınıza bahsetmeyi lütfen unutmayın. Herhangi bir alerjiniz veya alerjik reaksiyonunuz olup olmadığını (özellikle lateks, koruyucu maddeler veya ilaçlara karşı) ve daha önce herhangi bir ameliyat geçirip geçirmediğinizi ve sigara içme alışkanlıklarınızı (varsa) söyleyin.

Yüzünüz ve göz kapaklarınız iyice muayene edilecektir. Göz kapağı gevşekliği (göz kapaklarınızın gevşeklik derecesi), kuru gözler ve/veya blefarit olup olmadığı ve cerrahi prosedürü etkileyebilecek herhangi bir sorun olup olmadığı kontrol edilecektir. Önceden var olan herhangi bir durumu düzeltmek ve ameliyattan önce taramalar yapmak, optimum sonuçlar vermek için gereklidir.

Göz kapağı lezyonlarını ameliyatla almak için hastalara lokal anestezi verilebilir, hafifçe sakinleştirilebilir veya genel anestezi verilebilir. Tüm bu seçenekler sizinle tartışılacak ve en iyi seçenek siz ve cerrahınız tarafından seçilecek ve ameliyatınıza başlamadan önce uygulanacaktır. Bununla birlikte, kullanılacak herhangi bir anestezi türü ameliyat edilecek bölgeyi uyuşturacak, böylece kendinizi rahat ve ağrısız hissedeceksiniz. Sakinleştirici verilirse kendinizi rahat ve huzurlu hissedersiniz, ancak gerektiğinde talimatları yerine getirebilecek kadar bilinciniz açık olacaktır.

Göz kapağınızın yeniden yapılandırılması gerekiyorsa, cerrah genel anestezi kullanacaktır.

Göz kapağı kisti ameliyatı öncesi. Cerrahınız, gerekli olması halinde ameliyattan önce yeme ve içmeyi bırakıp bırakmayacağınızı ve ne zaman bırakacağınızı size söyleyecektir. Genel anestezi veya sedasyon ile ameliyat için, genellikle ameliyat saatinden 6 saat öncesidir, ancak ameliyattan 2 saat öncesine kadar su içebilirsiniz. Ameliyat günü yüzünüze herhangi bir krem veya makyaj yapmamalısınız.

Sigara içen kişilerden ameliyattan altı hafta önce ve ameliyattan iki hafta sonra sigara içmemeleri istenecektir. Bunun nedeni, sigara içmenin iyileşme süresini uzatması ve komplikasyon olasılığını artırmasıdır. Aspirin gibi herhangi bir steroid olmayan, anti-enflamatuar ilaç alıyorsanız, cerrahınız size ne zaman bırakmanız veya aldığınız dozu düşürmeniz gerektiğini söyleyecektir.

Bir kalp veya akciğer hastalığını tedavi etmek için herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, cerrahınız kardiyoloğunuzla konuşarak artık hangi ilacı almanız veya almamanız gerektiği konusunda anlaşmaya varacaktır.

Göz kapağı kistinin çıkarılması sonrası. Cerrahınız ameliyatın gerçekleştirildiği bölgeyi saracaktır. Bu pansuman ertesi gün çıkarılabilir. Ameliyat sonrası bulanık görme yaşayabilirsiniz; bu yaygındır çünkü enfekte olmasını önlemek ve gözün ön yüzeyindeki kuruluğu önlemek için gözlerinize kalın bir antibiyotik merhem uygulanacaktır. Bu bulanıklık eninde sonunda geçecektir. Ameliyattan sonra gözlerinize ve göz kapaklarınıza uygulamanız için göz damlası ve merhem ile bölgeye nasıl bakacağınıza dair talimatlar alacaksınız.

İyileşme. Bir göz ameliyatından sonra morarma ve şişlik olması normaldir. Bu durum bir veya iki hafta sonra kaybolacaktır. Bazı hastaların iyileşmesi daha uzun sürebilir. Herkesin iyileşme süreci farklıdır. Ameliyat sonrası ilk on gün için buz paketleri önerilir. Dondurulmuş bezelyeleri (sebze) küçük bir plastik torbaya koyup ince bir bezle sarabilirsiniz; buz torbası olarak işe yarar. Yaralı ameliyat bölgesinde günde yaklaşık altı kez dikkatlice kullanın. Lütfen bölgeyi ovalamayın veya üzerine herhangi bir ek baskı uygulamayın.

Kötü huylu olmayan göz kapağı kisti ameliyatı karmaşık değildir. Göz kapağınızın yeniden yapılandırılması gerekiyorsa, iyileşmeniz daha fazla zaman alabilir. Rekonstrüktif göz kapağı ameliyatından sonraki ilk yedi gün boyunca, başınızı desteklemek için çok sayıda yastık kullanarak yarı dik pozisyonda uyuduğunuzda şişlik hafifleyecektir. Geceleri uyku sırasında gözlerinizdeki yaraları kapalı tutmak ve korumak için size göz kalkanları verilecektir.

Yürümenin yanı sıra, ameliyat sonrası 2 hafta boyunca diğer tüm yorucu egzersizler yapılmamalıdır. Ameliyattan sonra en az 6 hafta yüzmeyin. Kadınlar için cerrahi işlemden 3-4 hafta sonra yüzlerine makyaj yapabilirler. Yaralar iyileşirken gözleriniz kaşınabilir. Lütfen ameliyattan sonra gözlerinizi veya göz kapaklarınızı ovuşturmayın. Ameliyat sonrası ilk 2 hafta kontakt lens kullanmaktan kaçınınız.

Sosyal aktivitelere ve işe geri dönme. İyileşme zamanlaması herkes için farklıdır, bu nedenle ameliyattan birkaç gün sonra biraz dinlenmeniz tavsiye edilir. Evden bilgisayar kullanarak çalışmanızda bir sakınca yoktur, ancak gözlerinizi kaygan tutmak için size verilen göz damlalarını yoğun bir şekilde kullanın. Kanserli olmayan göz kapağı ameliyatı geçiren birçok hasta ameliyattan bir veya iki gün sonra işine geri dönebilir. Ancak göz kapağı rekonstrüksiyonu geçirdiyseniz işten 2 hafta uzak kalmanız gerekir.

Ameliyat sonrası konsültasyon. Ameliyat sırasında dikiş atılmışsa, yaraların doğru şekilde iyileşmesi koşuluyla dikişler alınabilir.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.