Hipertansiyon ve Gözlere Etkileri – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Hipertansiyon ve Gözlere Etkileri

Hipertansiyon ve Gözlere Etkileri

HİPERTANSİYON VE GÖZE ETKİLERİ

Hipertansiyon veya yüksek tansiyon, kalbin vücudunuza kan sağlamak için daha fazla çalışmasına neden olur. İnme, böbrek sorunları ve diğer kalp sorunları gibi bir dizi ciddi sağlık sorununa neden olabilir. Sigara, stres, genetik, aşırı tuz alımı ve obezite gibi çeşitli faktörler bu sağlık durumunun getirdiği riskleri artırabilir. Çok fazla alkol tüketen ve yaşlı bireylerde hipertansiyon görülme olasılığı daha yüksektir.

Yüksek tansiyonun vücudumuzda zarar verebileceği bir diğer kısım da gözlerdir. Göz doktorunuz, hipertansiyonun göz sağlığınız üzerine olası etkileri ve oluşabilecek hastalıklar açısından riskleri daha net ortaya koyabilir.

– HİPERTANSİYONA NE SEBEP OLUR?

Hiper tansiyonun gözler üzerindeki etkilerine gelmeden önce hipertansiyonun nedenleri hakkında bilgi sahibi olmamız gerek. Hipertansiyon belirli risk faktörleriyle ilişkilendirilmiştir. Genellikle kanda bulunur ve erkeklerde kadınlardan daha sık görülür.

Diyetiniz ve yaşam tarzınız, hipertansiyon geliştirme riskinizi etkileyebilir. Aşırı tuz tüketimi ile yüksek tansiyon arasında önemli bir bağlantı vardır. Örneğin, Japonya’nın kuzey kesimindeki bireyler, dünya nüfusunun geri kalanından daha fazla kişi başına tuz tüketiyor ve bölgede yaşayanlar dünyanın diğer bölgelerine oranla en yüksek esansiyel hipertansiyon oranına sahipler.

Yüksek tansiyonunuz varsa, muhtemelen “tuza duyarlısınız”, bu da vücudunuzun ihtiyaç duyduğu minimum miktardan daha fazla tuz yemenin kan basıncınızı artıracağı anlamına gelir. Hipertansiyon riskiniz stres, diyabet ve obezite nedeniyle de artabilir. Bu duruma katkıda bulunan diğer faktörler sigara, aşırı alkol alımı, fiziksel aktivite eksikliği ve aşırı derecede düşük potasyum, kalsiyum ve magnezyum alımıdır.

YÜKSEK TANSİYON GÖZLERİNİZİ NASIL ETKİLEYEBİLİR?

– HİPERTANSİF RETİNOPATİYE YOL AÇABİLİR

Tedavi edilmediğinde, yüksek tansiyon kalp ve böbrek problemlerinden daha fazlasına neden olur. Uygun yöntemle tedavi edilip gözetim altında tutulmayan yüksek tansiyon Sonunda görüşünüzü etkilemeye başlayacaktır ve çeşitli göz hastalıklarına yol açacaktır. Hipertansiyon, gözün görüntüleri odaklamaktan sorumlu korneası ve görüntüleri beyne iletmekten sorumlu sinir tabakasının bulunduğu arka kısmı olan retinadaki kan damarlarına ciddi zarar verebilir. Bu göz rahatsızlığına hipertansif retinopati denir ve tedavi edilmediğinde ciddi sonuçlar doğurabilir.

– YAYGIN BELİRTİLER NELERDİR?

Hafif ila orta şiddette hipertansif retinopati vakaları genellikle belirgin semptomlara neden olmaz. Yüksek tansiyonunuz varsa göz doktorunuzu daha sık görmeniz gerekebilir. Hipertansif retinopati de dahil olmak üzere çeşitli göz rahatsızlıklarının erken tespiti ve tedavisinde düzenli göz muayenelerinin gerekli olduğunu unutmayın. Bu durumun olası belirtileri arasında göz şişmesi, görmenin azalması, baş ağrısı ile birlikte çift görme ve bir kan damarının patlaması sayılabilir.

Şiddetli ve hızlanmış hipertansiyonu olan kişiler görme sorunları ve baş ağrıları yaşayabilir. Bu rahatsızlığınız olup olmadığını belirlemek için göz doktorunuz, göz küresinin arkasını görmelerini sağlayan tıbbi bir alet olan bir oftalmoskop kullanacaktır. Hipertansif retinopatinin en yaygın belirtilerinden bazıları makula ve optik sinirin şişmesi, retinada pamuk yünü lekeleri, gözün arkasında kanama ve kan damarlarının daralmasıdır.

– HİPERTANSİF RETİNOPATİ TEDAVİ EDİLEBİLİR VEYA ÖNLENEBİLİR Mİ?

Kan basıncını düşürmek ve sağlıklı bir seviyeyi korumak, hipertansif retinopatiyi tedavi etmenin ve kontrol etmenin en iyi yoludur. Tansiyonunuzu kontrol etmek, sağlıklı bir kiloyu korumak ve doktorunuzun önerdiği diyeti uygulamak Hipertansif retinopati rahatsızlığını önleyebilir. Tansiyon için reçeteli ilaçları özenle almak ve fiziksel olarak daha aktif olmak da yardımcı olabilir. Ayrıca düzenli olarak göz doktorunuza görünmeyi unutmayın.

– HİPERTANSİYON GÖZLERİNİZİ ETKİLEMESİNİN DİĞER YOLLARI

Hipertansif retinopatinin yanı sıra, yüksek tansiyon da koroidopatiye veya retinanın altında sıvı birikmesine neden olabilir. Bu göz rahatsızlığı görüşünüzü bozabilir ve hatta görmenize zarar verebilecek yara izine neden olabilir.

Yüksek tansiyon nedeniyle oluşabilecek bir diğer göz sorunu da optik nöropati veya sinir hasarıdır. Kısıtlı veya bloke kan akışı, optik sinire zarar verebilir. Sonuç olarak, gözünüzün içinde kanama meydana gelebilir. Bu sorun kalıcı görme kaybna neden olabilir.

TANSİYONUNUZU KONTROL ALTINDA TUTMAYA YARDIMCI OLACAK İPUÇLARI

– FİZİKSEL AKTİVİTENİZİ ARTIRIN

Hipertansiyonunuz varsa, günde 30 dakika veya haftada 150 dakika egzersiz yapmak kan basıncınızı yaklaşık 5 ila 8 mm Hg azaltabilir. Tutarlılık çok önemlidir çünkü hareket etmeyi bıraktığınızda kan basıncınız muhtemelen tekrar yükselecektir. Tansiyonu yüksek olan kişiler düzenli egzersiz yaparak hipertansiyondan da kurtulabilirler.

Bisiklete binme, yüzme, yürüyüş, koşu ve dans, kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olabilecek bazı egzersizlerdir. Yüksek yoğunluklu interval antrenmanı (HIIT) da faydalıdır. Bu alıştırma, kısa süreli yoğun hareketler ve daha hafif aktivitenin kısa tekrar süreleri ile geçiş yapmayı içerir. Kuvvet antrenmanı, sahip olduğunuz ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek başka bir seçenektir. Mümkünse, haftada en az iki kez kuvvet antrenmanı yapın. Şunuda belirtmeliyiz ki antrenman programı yaş, kilo, kronik hastalıklar gibi birçok faktöre bağlı olarak düzenlenmesi gereken bir konudur. Bu nedenle Bir egzersiz programına başlamadan önce daima doktorunuza danışmalısınız.

– SAĞLIKLI, DENGELİ BİR DİYET UYGULAYIN

Diyetinize meyve, sebze ve tam tahılları dahil ettiğinizden emin olun. Kolesterol ve doymuş yağ oranı yüksek gıdaları tüketmekten kaçınmaya çalışın. Takviye almak yerine diyetinize potasyum açısından zengin besinler de eklemelisiniz. Doktorunuz sizin için ideal potasyum seviyesini belirleyecektir.

Ne yediğinizi yazdığınız bir yemek günlüğü başlatmak yardımcı olabilir. Yemeklerinizi takip etmek, neyi, ne kadar yediğinizi izlemek için harika bir yöntemdir. Market alışverişi yaparken, etiketleri okuduğunuzdan ve dışarıda yemek yerken daha sağlıklı seçeneklere bağlı kaldığınızdan emin olun.

– GÖZ DOKTORUNUZU DÜZENLİ OLARAK ZİYARET EDİN

Zamanla, yüksek tansiyon, 60 yaş üstü kişilerde körlüğün önde gelen nedenlerinden biri olan glokoma yol açabilir. Glokom dünya genelinde kalıcı körlüğün en önde gelen sebeplerindendir. Glokom Optik sinirde ciddi hasara neden olabilen bir göz rahatsızlığıdır. Glokomun birçok formunun erken uyarı veren belirtisi yoktur, bu da durumun erken evrelerinde tespit edilmesini zorlaştırır.

Glokomla ilişkili görme kaybının geri döndürülemeyeceğini unutmayın. Düzenli göz kontrolleri, glokomun erken evrelerinde saptanmasına ve tedavi edilmesine yardımcı olabilir. Göz doktorunuz, düzenli göz muayenenize glokom taramasını dahil edecektir.

– FAZLA KİLOLORALINIZI VERİN

Kilo aldıkça kan basıncınız artma eğilimindedir, bu da obezitenin hipertansiyon için bir risk faktörü olmasının nedenidir. Fazla kilolu olduğunuzda, uyku apnesi veya uyurken nefes almada zorluk yaşayabilirsiniz, bu da kan basıncınızı daha da artırabilir. Kilo vermek, kan basıncınızı düşürmenin ve kontrol altına almanın etkili bir yoludur.

– SİGARA İÇMEYİN

Sigara içmek gibi kötü yaşam alışkanlıklarından kurtulmak, hipertansif bireyler için faydalıdır. Halen sigara içiyorsanız, bırakmak kan basıncınızı normale döndürmenize yardımcı olabilir. Kalp hastalığı geliştirme riskinizi azaltabilir ve genel sağlığınızı iyileştirebilir. Sigara kullanımı ayrıca çok ciddi bir retina hastalığı olan makula dejenerasyonu (Sarı Nokta Hastalığı) oluşmasının temel nedenlerinden biridir.

– KAFEİN ALIMINIZI AZALTIN

Nadiren kafein tüketirseniz, tükettiğinizde kan basıncınız 10 mm Hg’ye kadar yükselebilir. Ancak her gün kahve içerseniz, kan basıncınızda önemli bir değişiklik yaşamazsınız. Kafeinli bir içecek içtikten sonra 30 dakika içinde kontrol ederek kafeinin kan basıncınızı artırıp artırmadığını belirleyebilirsiniz. Kafeinin kan basıncını yükselten etkilerine duyarlıysanız, 5 ila 10 mm Hg’lik bir artış meydana gelebilir.

Tüm bu bilgiler ışığında şunu diyebiliriz; yüksek tansiyon sadece kalp ve damar hastalıkları açısından değil göz sağlığı üzerinde etkileri nedeniylede dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. hipertansiyon hastasıysanız Göz ve görüş sağlığınızı korumak için düzenli göz muyaenelerinizi ihmal etmeyin.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.