Çocuklarda Göz Hastalıkları – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Çocuklarda Göz Hastalıkları

Çocuklarda Göz Hastalıkları

ÇOCUKLARDA SIK GÖRÜLEN GÖZ HASTALIKLARI VE TEDAVİLERİ

Çocuk olmak, gelişim aşamasında olmak demektir. Fiziksel sağlıkları ve gözleri de dahil tüm organları hızla değişmektedir. Bu büyüme evresinde dikkatli olmak, göz problemlerini erken tespit etmeye yardımcı olabilir. Bir göz problemini ne kadar erken teşhis edersek, tedavisi o kadar kolay olur.

Çocuklarda en sık karşılaşılan göz problemleri

AMBLIYOPI (GÖZ TEMBELLIĞI)

Göz tembelliği hastalığı olarak da bilinen ambliyopi, görmenin bir gözde olması gerektiği gibi gelişmediği yaygın bir erken çocukluk dönemi göz rahatsızlığıdır. Bu durum, beynin her iki gözdeki görüşü eşit olarak sağlamadığında ve bunlardan birini göz ardı ettiğinde ortaya çıkar.

Göz tembelliği göz ile ilgili bir problem değil, göz ile beyin arasındaki bağlantı ile ilgili bir problemdir. Kas dengesizliği veya göz hastalığı dahil olmak üzere çeşitli faktörler ambliyopiye neden olabilir. Bulanık görme ve zayıf derinlik algısı ambliyopi belirtileridir.

Tedavi ne kadar erken başlarsa o kadar etkili olacaktır. Doktorunuz ya altta yatan hastalığı tedavi edecek ya da hastalıklı gözü çalıştırmaya çalışacaktır.

ŞAŞILIK (ŞAŞKINLIK, ŞAŞILIK)

Çarpık göz veya şaşılık, küçük çocuklarda en sık görülen göz problemlerinden biridir. Bu durumda çocuğun bir veya iki gözünün paralel olması gereken hizasının bozuk olduğu görülür.

Şaşılığın dört kategorisi şunlardır:
– İçe dönük göz (esotropya)
– Dışa dönük göz (ekzotropya)
– Yukarı doğru dönen göz (hipertropi)
– Aşağıya dönen göz (hipotropi)

Bu durumun belirtileri şunlardır:
– Çocuk gözlerini kısarak
– Çocuk mesafeyi değerlendirmekte zorlanıyor
– Çocuk daha iyi görmek için bir gözünü kapatır.
– Çocuk baş dönmesi yaşar
– Çocuğun gözleri içe veya dışa doğru hareket eder

Bu durumun en erken dönemde teşhisi ve altta yatan nedenin tespit edilmesi görme kaybının önüne geçilmesi açısından önemlidir. Şaşılık durumlarında görüşü iyileştirmek için çeşitli tedaviler kullanılmaktadır. Etkilenen gözdeki gücü artırmak için daha güçlü gözü vir süre kapalı tutlmak bir yöntemdir. Bu durumu tedavi etmek için gözlükler, gözleri düzeltmek için ameliyat veya göz egzersizleri de kullanılır.

ASTIGMATIZMA

Astigmat, yakın ve uzakta bulunan nesnelerin bulanık görünmesine neden olur. Bu durumda, gözünüzün korneası düzensiz bir eğriliğe sahiptir. Astigmatizma göz yorgunluğuna neden olabilir ve miyop ile birleştirilebilir.

Diğer belirtiler:
– Göz yorgunluğu
– Baş ağrısı
– Okumada sorun
– Aşırı yorgunluk

UZAĞI GÖREMEME (MIYOPI)

Çocuğunuz miyop olduğunda, yakındaki nesneleri net bir şekilde görebilir, ancak uzaktaki nesneler bulanık görünebilir. Bu durum çocuklar ve yetişkinler arasında çok yaygındır. Bu durumdaki çocuklar okulda tahtayı görmekte zorlanabilirler.

Diğer belirtiler:
– Baş ağrısı
– Net görüş için özlerini kısmak
– Göz yorgunluğu

UZAK GÖRÜŞLÜLÜK (HIPERMETROP)

Uzak görüşlülük, yakın nesnelerin odak dışında görünmesine neden olur. Bir çocuk bu duruma sahip olduğunda, uzaktaki nesneleri net görebilir, ancak daha yakın nesneler bulanık görünür. Uzak görüşlülük genellikle doğumda mevcuttur. Bu durum kişinin nesnelere odaklanma yeteneğini etkiler.

Diğer belirtiler:
– Açıkça görmek için gözlerini kısmak
– Göz yorgunluğu nedeniyle göz çevresinde yanma veya ağrı hissi
– Okuma ve yazma gibi yakın görevlerden sonra baş ağrısı veya rahatsızlık
– Ekranlara bakarken göz yorgunluğu
Astigmatizma, Miyopi ve Hipermetropi çocuklarda görülen üç yaygın kırma kusurudur. Doktorlar bu hataları reçeteli gözlük veya kontakt lenslerle tedavi ederler.

PEDIATRIK KATARAKT

Çocuklarda görülen kataraktlara pediatrik katarakt denir. Çoğu insanın düşündüğü gibi katarakt sadece yetişkinleri etkilemez. Bir kişi her yaşta katarakt olabilir. Katarakt, göz merceğinin bulanıklaşmasıdır.

Bir çocuk kataraktlı (doğuştan) olabilir veya yaşamın ilerleyen dönemlerinde gelişebilir.

Çocuklarda katarakt belirtileri:
– Beyaz veya başka bir garip renkte görünen bir öğrenci
– Yanlış hizalanmış gözler
– Kontrolsüz göz hareketleri (nistagmus)
– Işıklara bakmada sorun
– Işıkların etrafında parlama ve hale görme
– Bulutlu görüş
Çocuklarda katarakt Nadirdir, ancak görme kaybını önlemek için erkenden tespit edilmesi önemlidir. Çocuklarda katarakt tedavi edilmezse körlüğe neden olabilir. Çocukların gözleri ve beyinleri henüz gelişim aşamasındadır. Bu nedenle kataraktın mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmesi çok önemlidir. Aksi takdirde, beyin bunu varsayılan görüş olarak öğrenir.

GÖZ ZARI İLTİHABI (KONJONKTIVIT)

Genellikle Göz Kızarıklığı olarak bilinen konjonktivit, çocuklar arasında yaygındır. Bakterilerin neden olduğu hafif bir enfeksiyondur. Bu durum genellikle ciddi değildir. Göz Kızarıklığı, gözün beyaz kısmının ve göz kapaklarının iç kısmının iltihaplanmasıdır.

Çoğu durumda, Göz Kızarıklığı kendi kendine geçer, ancak bazı Göz Kızarıklığı türleri tedavi gerektirir. Göz Kızarıklığı oldukça bulaşıcıdır.

Yenidoğanlar pGöz Kızarıklığı için yüksek risk altındadır ve ciddi bir soruna dönüşmemesi için tıbbi müdahale gerektirir.

Diğer belirtiler:
– Bir veya iki gözün beyaz kısmında kızarıklık
– Bir veya iki gözde kaşıntı
– Artan gözyaşı üretimi
– Uyandıktan sonra gözlerin açılmasını zorlaştıran bir kabuk oluşturan akıntı
– Gözleri ovma dürtüsü, gözlerde yabancı cisimler olduğuna dair rahatsız edici bir his
Bu durum çoğu zaman kendi kendine düzelse de tedavi iyileşmeyi hızlandırabilir. Göz damlaları veya merhemler çoğu zaman iş görür ve yeterli tedavi yöntemleridir.

Çocukların gözleri değerlidir. Çocuklar çok haraketli ve aktif bireyler olduklarından, göz problemleri geliştirme şansları yüksektir. Çocuğunuzun görme sorunu yaşadığını fark ederseniz, altta yatan hastalıkları gösterebileceğinden derhal tıbbi yardım alın. Çocuğunuzun gözünde kırma kusurları olmadığından emin olmak için düzenli göz muayeneleri planlamak da önemlidir.

Bir ebeveyn olarak, çocuklarınızın sağlıklı olmasını istersiniz ki büyüyüp gelişebilsinler. Bu yüzden muhtemelen çocuk doktorunuzla düzenli randevular planlıyorsunuz. Bununla birlikte, çoğu ebeveyn, çocuklar için yıllık göz muayenelerinin de yıllık tıbbi rutinin bir parçası olması gerektiğinin farkında değildir.

Peki, çocuğunuzu ilk kez ne zaman göz doktoruna götürmelisiniz ve yıllık göz muayeneleri çocuklarınızın sağlığı için neden önemlidir?

ÇOCUKLAR OKUL ÖNCESİ YAŞINA GELDİĞİNDE YILLIK GÖZ MUAYENELERİ BAŞLAMALIDIR.

Öğrenmenin %80’i görme yoluyla gerçekleşir. Bu nedenle, çoğu göz doktoru, çocuklar için yıllık göz muayenelerinin, çocuklar okul öncesi çağındayken (üç ila dört yaşlarında) başlaması gerektiği konusunda hemfikirdir.

Bu dönemde net görme çok önemlidir çünkü önemli gelişimsel kilometre taşları bu zaman diliminde gerçekleşmektedir. Zayıf görme öğrenmeyi, dikkat süresini, okumayı ve daha fazlasını etkileyebilir. Bu nedenle, zayıf görme okula gitme ve devam etme isteğini çocuklar, ebeveynler ve öğretmenler için sinir bozucu hale getirebilir.

BEBEĞİNİZ VEYA YÜRÜMEYE BAŞLAYAN ÇOCUĞUNUZ NE ZAMAN BİR GÖZ DOKTORUNA GÖRÜNMELİDİR?

Bir bebeğiniz veya yeni yürümeye başlayan çocuğunuz varsa ve aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen bir pediatrik optometristten randevu almanız akıllıca olacaktır:

– Anormal görünüm (beyaz göz bebeği, göz şişkinliği vb.)
– Aşırı damarlanma, kızarıklık
– Göz çevirme (gözler aynı yöne odaklanmıyor)
– ışığa duyarlılık
Çocuk doktorunuz, çocuğunuzun vizyonuna bakmanıza da yardımcı olabilir. Çocuklar okula gidecek yaşa gelene kadar çoğu çocuk doktoruna sık sık gider. Çocuk doktorunuz her randevuda temel bir görme taraması yapmalıdır. Çocuk hekimi Çocuğunuzda üç veya dört yaşına gelmeden önce görme anormallikleri fark ederse, doktorunuz sizi bir pediatrik optometrist ile göz muayenesi planlamanız için teşvik edecektir.

Zayıf görme, küçük çocuklarda bazı gelişimsel gecikmelere neden olabilir (yürüme, emekleme, kendini yukarı çekme vb.), ancak bir çocuk göz doktorunun yardımıyla görme sorunları çoğu zaman düzeltilebilir.

ÇOCUKLARINIZ BÜYÜRKEN, BU BELİRTİLERİ FARK EDERSENİZ BİR GÖZ DOKTORUNA BAŞVURUN.

Genellikle iyi planlanan ve aksatılmayan yıllık göz muayeneleri, çocuğunuzun görüşündeki değişiklikleri fark etmek ve bu sorunları bir sorun haline gelmeden önce yakalamak için yeterli olacaktır. Bununla birlikte, çocuğunuz aşağıdaki davranışlardan herhangi birini sergiliyorsa, mümkün olan en kısa sürede bir göz doktorundan randevu almak en iyisidir:

– Okurken yerini kaybetmek
– Benzer görünen kelimeleri karıştırmak
– Bir sonraki cümlede aynı kelimeyi tanıyamamak
– Zayıf okuduğunu anlama belirtileri gösteriyor
– özensiz yazmak
– Gözlerin ağrıması, baş ağrısı veya çift görme şikayeti
– Yakın işlerden kaçınma (okuma ve yazma gibi)
– Konsantre olmak ve dikkat etmek için mücadele etmek
– Tek gözü kapalıyken gözlerini kısmak veya okumak
Çocuğunuzu bir görme testinden geçirmek, herhangi bir göz doktorunun görme sorunlarını analiz etmesine ve sorunun kökenine inmesine yardımcı olabilir.

RUTİN BİR GÖZ MUAYENESİ İLE NELER TESPİT EDİLEBİLİR?

Pediatrik göz doktorlarının çoğu gelişimsel görme değerlendirmeleri yapar. Çocuk Göz Doktoru bu değerlendirmeler ile çocuğunuzun görüşünün yolunda olmasını sağlamayı amaçlar. Bu testler ile görme keskinliğini, göz gruplandırmasını (gözlerin birlikte çalışma yeteneği), göz hareketini ve odaklanmayı ölçer.

Çocuklar için yapılan göz muayeneleri şunları tespit edebilir:
– miyop
– ileri görüşlülük
– astigmat
– Tembel göz (ambliyopi)
– Gözlerin yanlış hizalanması
– Odaklanamama
– Zayıf derinlik algısı
– Renk körlüğü
– Göz yorgunluğu
– Çift görme
Ve dahası

Görme sorunlarına ek olarak, göz muayeneleri diyabet, otoimmün bozukluklar ve altta yatan diğer sağlık sorunlarını da tespit edebilir. Bu, çocuğunuzun hem görsel hem de genel sağlığı için yıllık göz muayenelerini önemli kılar.

Çocuklarınızın gözlerini kıstığını, sık sık gözlerini ovuşturduğunu veya onları göz doktoruna götürmek için tahtayı görmekte zorlandığını fark edene kadar beklemeyin. Çocuklar için rutin göz muayeneleri planlamak, önleyici bakım için çok önemlidir ve gelecekte daha büyük görme problemlerinden kaçınmanın harika bir yoludur!

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.