Lazer Göz Ameliyatı Sonrası Beklentiler – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası Beklentiler

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası Beklentiler

LAZER GÖZ AMELİYATI SONRASI BEKLENTİLER

İstatistikere göre 39 milyondan fazla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, kırma kusurlarının neden olduğu görme sorunlarından muzdariptir. Gözünüzün şeklinde kusurlar olduğunda, ışık retinanıza düzgün bir şekilde odaklanamaz ve bu da bir kırılma hatasına neden olur. Göz muayenesi için düzenli olarak optometristinizi ziyaret etmek, bu göz sorununun erken tespiti ve etkili tedavisi için çok önemlidir.

Bu görme kusurları Miyop, hipermetrop, astigmat ve presbiyopi olarak sayılabilir. Gözlük ve kontakt lensler yaygın görme düzeltme yöntemleri iken, lazer göz ameliyatı daha kalıcı bir çözüm arayan kişiler için popüler bir alternatiftir. Lazer Göz Ameliyatları Genellikle hızlı bir iyileşme ve görme kusuru düzeltilmesi açısından yüksek başarı oranına sahip ayakta tedavi prosedürüdür. Peki Lazer Göz Ameliyatı sonrasında görmenin düzelmesi ve uzun dönem etkiler açısından neler beklenmeli?

LAZER GÖZ AMELİYATI PROSEDÜRÜ VE İŞLEYİŞİ?

Uzman göz hekiminin lazerle göz ameliyatı yapması genelde 10 ila 30 dakika arasında süremektedir. İşlem tamamlandıktan sonra çoğu hasta bir veya iki gün içinde normal günlük aktivitelerine devam edebilir.

İşlem sırasında cerrahınız korneanızın dış tabakasında küçük bir flep oluşturmak için özel bir lazer kullanacaktır. Bu, ikinci bir lazer kullanarak altındaki dokuya erişmelerini sağlayacaktır. Kırma kusurlarını düzeltmek için korneanızın şeklini değiştirmek gerekir. Cerrahınızın oluşturduğu flep – kapakçık, dikiş veya ekstra tıbbi müdahale olmadan birkaç gün içinde doğal olarak iyileşir.

Gözlerinizi uyuşturmak için topikal anestezi uygulanacağı için işlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmeyeceksiniz. Cerrahınız, görüşünüz anlık olarak kaybolmadan önce vakum halkasını uyguladığında biraz baskı olabilir. Ameliyattan birkaç saat sonra gözünüzde hafif bir yanma ve batma hissi yaşanabilir, ancak bu his yavaş yavaş azalacaktır.

Lazer Göz Ameliyatlarında Yan etkiler mümkün olsa da, bunlar nadirdir. Neyse ki, uygun ameliyat sonrası bakım ve göz doktorunuzun yardımıyla lazer göz ameliyatının yan etkilerini azaltabilirsiniz. Ameliyat sonrası göz doktorunuz tarafından oluşturulan bakım planı, iyileşme sürenizi hızlandırmaya, olası komplikasyonları en aza indirmeye ve işlemin genel sonucunu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Göz doktorunuz, lazer göz ameliyatı sonrası bakım planınızı geliştirirken çeşitli faktörleri göz önünde bulunduracaktır. Çoğu hasta için bu, bir göz muayenesi için cerrahınıza birkaç ziyareti ve izlenecek bazı basit yönergeleri içerir. Bu bakım planı, ameliyattan sonra gözlerinize iyi bakmanıza yardımcı olacak ve böylece istediğiniz sonuçlara ulaşmanızı garanti altına alacaktır.

AMELİYATTAN SONRA BEKLENECEKLER

– LAZER GÖZ AMELİYATI SONRASI İLK BİRKAÇ SAAT

Lazer göz ameliyatı oluyorsanız, işten birkaç gün izin almanızı öneririz. Bu size herhangi bir rahatsızlıktan kurtulmanız için zaman verecektir. İşlemden sonraki ilk birkaç saat, kamaşma ve ışıkların etrafında haleler gibi görme bozuklukları yaşayabilirsiniz.

Ameliyattan sonra gözlerinizi ilk açtığınızda görüşünüz muhtemelen sisli olacaktır. Lokal anestezinin etkisi geçtikten sonra yanma hissi ve kaşıntı normaldir. Prosedürü takiben bulanık görme de yaşayabilirsiniz, ancak ertesi gün görüşünüz düzelecektir.

Ameliyattan sonraki ilk birkaç saatte gözlerinizi kapalı tutmak ve parlak ışıklardan uzak durmak en iyisidir. Gözleriniz kaşınıyor veya rahatsız hissediyor olsa bile, flepin kaymasını önlemek ve enfeksiyon riskini en aza indirmek için ameliyattan sonraki birkaç gün gözlerinizi ovalamayın ve darbelerden korunmaya dikkat edin. Cerrahınız, gözlerinizin yağlı kalmasını sağlamak, ağrı semtomlarını gidermek ve enfeksiyondan kaçınmak için, göz damlaları ve yardımcı olacak ilaçlar yazabilir.

– İŞLEMİNİZDEN SONRAKİ İLK GÜN

İşlemden sonraki ilk 24 saat içinde gözlerinizi yormamak için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Televizyonlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar gibi dijital cihazlardan uzak durun. Hastalara, gözlerini ovuşturmayı ve darbelerden kaçınmayı önlemek için genellikle geceleri takmaları için koruyucu bir göz siperi verilir.

Ameliyattan bir gün sonra duş almanız uygun olsa da sabun veya diğer ürünleri gözünüze kaçırmamaya dikkat edin. İyileşmenizi izleyebilmeleri için göz doktorunuzla takip randevularınıza aksatmadan gittiğinizden emin olun.

– İYİLEŞMENİN İLK HAFTALARI

Lazer göz ameliyatınızdan sonra en az bir ay göze darbe alabileceğiniz temas sporlarından kaçınmalısınız. Ancak, işlemden bir hafta sonra egzersiz yapmanın mahsuru yoktur. Dışarı çıkarken gözlerinizi UV ışınlarından korumak için güneş gözlüğü takın. Enfeksiyon riskini azaltmak için en az bir ila iki hafta krem, makyaj ve diğer ürünleri uygulamaktan kaçının. Uzmanlar ayrıca ameliyattan sonraki ilk iki hafta boyunca her türlü yüzmeyi kesinlikle önermiyorlar.

– AMELİYAT SONRASI BİR AY

Lazer göz ameliyatı olan kişiler genellikle bir ay içinde spor gibi yorucu aktivitelere geri dönebilirler. Gözlerinizin tamamen iyileşmesini sağlamak için bir süre spor gözlüğü takmanız önerilir. Aktiviteniz için ideal koruyucu gözlüğü belirlemek için göz doktorunuza veya gözlükçünüze danışın.

– PROSEDÜRÜ TAKİP EDEN YAKLAŞIK ÜÇ İLA ALTI AY

Ameliyattan yaklaşık üç ila altı ay sonra bile süreç işleyecek ve gözleriniz iyileşmeye devam edecektir. Daha belirgin kırma kusurları daha büyük numaralarda bozukluğu olan kişilerin, ameliyatları tipik olarak daha operasyonel olduğundan, iyileşme süresi daha uzun olabilir. Takip randevularınıza özen göstermeli ve cerrahi bakım ekibinizin oluşturduğu iyileşme planına uymalısınız.

İYİLEŞMENİZE YARDIMCI OLACAK İPUÇLARI

– YÜKSEK IŞIK İLE AYDINLATMADAN UZAK DURUN

Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün gözlerinizin ışığa karşı biraz daha hassas olmasını bekleyin. İç mekandaysanız, parlak, yoğun ışıktan uzak durun. Güneşli bir günde dışarı çıkarken geniş kenarlı bir şapka ve UV engelleyici güneş gözlüğü taktığınızdan emin olun.

– GÖZ YORGUNLUĞUNA NEDEN OLABİLECEK AKTİVİTELERDEN UZAK DURUN

Lazer göz ameliyatından sonraki ilk 24 saat boyunca gözlerinizi mümkün olduğunca dinlendirin. Gözlerinizi yorabilecek herhangi bir şey yapmaktan kaçının. Bu etkinliklerden bazıları cep telefonunuzu veya tabletinizi kullanmak, video oyunları oynamak, TV izlemek ve dergi ve kitap gibi küçük metinler içeren materyalleri okumaktır.

– HER ZAMAN YANINIZDA SIVI GÖZYAŞI DAMLANIZ OLSUN

Ameliyattan sonra yanınızda taşımanız gereken şeylerden biri de sıvı gözyaşıdır. Gözlerinizi yağlamak için sık sık kullanın çünkü kuru göz sendromu ameliyattan sonra sık görülen bir durumdur. İşlemden birkaç hafta veya ay sonra kuru göz sendromu yaşayabilirsiniz.

– TAKİP RANDEVULARINIZI AKSATMAYIN, İHMAL ETMEYİN

Rutin göz kontrolleri, cerrahınızın ilerlemenizi kontrol etmesine ve prosedürden kaynaklanan komplikasyonları bulmasına olanak tanır. Takip randevularınıza özenle katılarak, göz doktorunuz ameliyatınızla ilgili sorunları tespit edip tedavi edebilecektir.

– TOZ VE DUMANIN ÇOK OLDUĞU YERLERE GİTMEYİN

Ameliyatınızı takip eden ilk birkaç hafta sigara içmekten (tiryakiyseniz azaltabilirsiniz ve açık havada sigara içebilirsiniz), tozlu veya kuru yerlerde bulunmaktan kaçının. Duman ve toz gözlerinizi tahriş edebilir ve hatta kuruluğa neden olarak rahatsızlığa neden olabilir.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.