Göz Sağlığı Vitamin Gıda Takviyesi – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Göz Sağlığı Vitamin Gıda Takviyesi

Göz Sağlığı Vitamin Gıda Takviyesi

SAĞLIKLI GÖRMEYİ SÜRDÜREBİLMEK İÇİN GIDA TAKVİYELERİNE İHTİYACINIZ VAR MI?

Her şey için bir hapın olduğu bir dünyada, son zamanlarda sık sık karşımıza vitamin takviyeleri çıkıyor. Çeşitli sağlık problemlerimizde destek amaçlı kullandığımız takviyeler, göz sağlığımız içinde doğru zamanda, doğru miktarda ve şekilde kullanıldığı takdirde fayda sağlayabilmekte.

Meyve ve sebzeleri içeren sağlıklı bir beslenme düzeniniz varsa ve teşhis edilmiş bir göz rahatsızlığınız yoksa göz sağlığı için gıda takviyeleri nadiren gereklidir. Bol miktarda yeşil yapraklı sebze, renkli meyve ve sebze yiyorsanız (örn. Domates, kök sebzeler ve kırmızı biber), makula dejenerasyonu (sarı nokta) veya kuru göz hastalığınız yoksa takviye desteği çokta gerekli değildir.

Peki ya sarı nokta hastalığı?

Sarı nokta hastalığı doktorunuz tarafından önerilen Sarı Nokta Hastalığı Gıda – Vitamin Takviyesinin fark yaratabileceği birkaç göz hastalığından biridir. Yapılan bir araştırmaya göre, bazı mikro besinlerin insanlarda makula dejenerasyonunun ilerlemesini yavaşlattığını göstermiştir. Domateslerde ve diğer renkli sebzelerde bulunan Vitaminler (C ve E), mineraller (çinko ve bakır) ve antioksidanların (lutein ve zeaksantin) tümü, makula dejenerasyonu olan insanlarda fayda sağladığı görülmüştür.

Dikkat! Yüksek dozda C vitamini mide rahatsızlığına neden olabilir.

Yüksek dozda E vitamini, kanınızın pıhtılaşma yeteneğini etkileyebilir. Diyabet veya kalp rahatsızlığı olan kişilerde belirli bir miktarın üzerindeki dozlardan kaçınılmalıdır. Göz sağlığı için vitamin takviyeleri kullanırken, aldığınız diğer ilaçlarla etkileşime girme ihtimaline karşı doktorunuzla görüşülmelidir. Herhangi bir görme probleminiz için takviye almadan önce mutlaka göz doktorunuza danışın.

Kuru gözler ve takviyeler

Kuru göz hastalığı, karmaşık ve çok faktörlü bir durumdur. Çoğu hasta, genellikle sadece rahatlama sağlamak için suni göz yaşı damlalarına güvenir. Göz kuruluğu hastalığının altında yatan nedenlerden biri beslenme olabilir. Omega 3, kuru göz hastalığı söz konusu olduğunda önerilen bir takviyedir. Bu durumun belirtilerini ve semptomlarını iyileştirmek için birkaç farklı şekilde işlev görürler.

Probiyotikler ayrıca kuru göz hastalığı da dahil olmak üzere bir dizi hastalığın tedavisinde çok faydalıdır. Kuru göz rahatsızlığınız tedavisi için herhangi bir takviye almadan önce mutlaka göz doktorunuza danışın.

Sağlıklı ve mutlu bir hayat geçirmeniz dileğiyle, kendinize çok iyi bakın.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.