Kontakt Lens Tercihi – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Kontakt Lens Tercihi

Kontakt Lens Tercihi

HANGİ KONTAKT LENS SİZİN İÇİN DAHA İYİ?

Kontak Lens seçerken dikkat edilmesi gereken pek çok etken vardır.

Günlük Kontakt Lens mi, Aylık Kontakt Lens mi?

Her gün aynı kontakt lensleri takmayı mı? yoksa her gün bir çift lensi atmayı mı tercih edersiniz? Her iki lens türünün de avantajları ve dezavantajları vardır. Günlük lenslerin enfeksiyon riski daha azdır, ayrıca günlük kullanıldıkları için temizlemesi gibi dertleri yoktur. Ancak, aylık lense göre daha pahalıdırlar.

Temizlemeyi sorun etmiyorsanız ve lenslerinize daha az para harcamayı tercih ediyorsanız, aylık lensler daha iyi bir seçenek olabilir. Eğer aylık veya günlük lens sizin için uygun değilse tek kulanımlık haftalık lensleri de tercih edebilirsiniz. Hangisini seçerseniz seçin, ne kadar süre kullanacağınız konusunda dikkatli olmalısınız. Kontak lenslerinizi tavsiye edilen kullanım süresinden daha uzun süre kullanmayın.

Günlük veya Uzun Süreli Lensler?

Her bir kontak lensin ne kadar kullanılması gerektiğine ek olarak, ne kadar süreyle güvenli bir şekilde takılmak üzere tasarlandıkları konusunda da farklılıklar vardır. Gözlerinizin sağlığı için kontak lenslerinizi yalnızca önerilen süre boyunca takmanız çok önemlidir. Günlük lenslerinizi uzun süreli aylık lensler gibi takmayın.

Lenslerinizi önerilen kullanım süresinden daha uzun süre takarsanız, o kadar fazla bakteri onlara yapışabilir. Bu durumda gözünüz enfeksiyon kapabilir ve bu durum birçok göz hastalığına neden olabilir. Kontak lenslerinizi çıkarmayı unutacağınızı düşünüyorsanız, uzun süre kullanımlı aylık lensleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Malzeme: Yumuşak Kontakt Lens mi? Sert Kontakt Lens mi?

Modern kontakt lensler için en yaygın iki seçenek ;silikon (yumuşak) lensler ve plastik (sert) lenslerdir. Her iki malzeme de nefes alabilir ve oksijenin göz yüzeyine ulaşmasına izin verir. Yumuşak lensler daha iyi konfor sunar ve çok fazla kaymazlar. Plastik lenslerin takılması ve temizlenmesi de kolaydır, daha uzun süre dayanırlar ve gözün daha az bir kısmını kaplarlar.

Kontakt lensler hakkında daha detaylı bilgi almak ve size en uygun kontak lensi belirlemek için göz doktorunuzdan randevu alabilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu bir hayat geçirmeniz dileğiyle, kendinize çok iyi bakın.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.