Göz Muayenesine İhtiyaç Duyabileceğinizin Habercisi Altı İşaret – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Göz Muayenesine İhtiyaç Duyabileceğinizin Habercisi Altı İşaret

Göz Muayenesine İhtiyaç Duyabileceğinizin Habercisi Altı İşaret

GÖZ MUAYENESİNE İHTİYAÇ DUYABİLECEĞİNİZİN HABERCİSİ ALTI İŞARET

Reçeteli gözlüğünüz veya lensiniz olsun ya da olmasın, rutin göz muayenelerinde reçetenizi kontrol edip güncellemekten daha fazlası yapıldığından, yılda en az bir kere göz muayenesi olmanız önemlidir. Bu muayeneler genel göz sağlığınızı kontrol etmek için tasarlanmıştır. Birçok göz rahatsızlığının ani bir başlangıcı yoktur; zamanla yavaş yavaş kötüleşirler. Yılda en az bir kez göz muayenesi yaptırarak, gözlerinizin mümkün olduğunca sağlıklı olmasını sağlamak için adım atmış olursunuz. Göz muayenenizi ve randevunuzu oluşturmadan önce halen şüpheleriniz var ise, işte size göz muayenesine ihtiyaç duyabileceğinizi gösteren altı işaret.

1. Gözlerinizi kısıyor musunuz? Tüm mesafelerde ve nesnelere odaklanmakta zorlanıyor musunuz?

Telefonunuza baktığınızda kendinizi şaşı mı buluyorsunuz? Küçük yazıları okumak daha mı zorlaşıyor? Yaşlandıkça, görme yeteneğimiz de bizimle birlikte yaşlanır.

Gözleri kısmaya neden olan iki yaygın görme sorunu miyopluk ve ileri görüşlülüktür. Uzağı görememe, önünüzdeki nesneleri net bir şekilde görmek, ancak uzaktaki nesneleri görmek için mücadele etmekle karakterizedir. Uzak görüşlülük bunun tam tersidir: hastalar uzaktaki nesneleri net olarak görebilirler ancak yakındaki nesneleri görmekte zorlanırlar.

Numarası değişmiş lensler ve gözlükler de farkında olmadan gözlerinizi kısmanıza neden olabilir. Doğru reçeteye sahip gözlükler gözlerinizi ve bakışınızı şaşılıktan kurtarabilir. Yıllık göz muayeneniz sırasında göz doktorunuz reçetenizi kontrol edecek ve görüşünüzü doğru şekilde düzelttiğinden emin olacaktır.

2. Sık sık baş ağrınız veya migreniniz var mı?
Baş ağrılarının birçok nedeni olabilir: stres, hastalık, yorgunluk, değişen görüş ve daha fazlası. Nesneleri görmek için gözlerini kısmak göz çevresindeki kasları zorlayarak ağrılı, sık sık tekrar eden baş ağrılarına neden olabilir. Net görmek için sürekli olarak çabaladığınızdan baş ağrıları sürekli ziyaretinize gelen bir arkadaş olabilir. Migren ise tamamen farklı bir durumdur. Nörolojik bir durum olan migrende görme bozuklukları ve görme güçlüğü migren ataklarını tetikleyebilir; ancak migren ağrısı her zaman tutarlı değildir ve görme fonksiyonlarınız ile ilgili olmayabilir. Migren ağrısı, görme ile ilgili değişimleri işaret eden semptomlar öncesinde, sırasında veya sonrasında yaşanabilir. Migrenin neden olduğu görme engelleri yaşıyorsanız, göz doktorunuza danışın.

3. Gözleriniz yorgun mu?
Okuduktan sonra veya uzun süre bilgisayar kullanımından sonra gözleriniz ağrıyor mu? Göz ağrısı, göz yorgunluğunun bir işareti olabilir. Göz yorgunluğuna uzun süreli bilgisayar kullanımı, alerjiler, uykusuzluk, grip gibi hastalıklar, eski reçeteli gözlükler veya kontak lensler veya ancak detaylı bir göz muayenesi ile anlaşılabilecek daha ciddi durumlar neden olabilir. Göz yorgunluğunun semptomları birkaç saat sonra kaybolmalıdır, ancak yorgunluk üç veya daha fazla gün sürerse, göz doktorunuza danışmalısınız. Bu durum bir göz enfeksiyonu belirtisi veya genel göz sağlığınızın iyi olmadığının bir göstergesi olabilir. Sola veya sağa bakmak gibi belirli hareketlerden kaynaklanan göz ağrısı yaşıyorsanız, hemen bir göz muayenesi planlamak önemlidir. Bu yaygın bir durum değildir ve daha ciddi bir şeyin habercisi olabilir.

4. Görsel bozulmalar yaşadınız mı? Migren hastası mısınız?
Görsel bozulmalar veya net görme yeteneğinizi etkileyen durumlar, birçok biçimde gelebilir ve farklı nedenlerle olur. Migren atakları nedeniyle olanlar, görsel bozunumlar, kör noktalar ve uçuşan cisimler en sık yaşanan görsel bozulmalardır. Bu gibi durumlar migren gibi hastalıkları nedeniyle kaynaklanabilse de, her zaman migren ağrısı ile kendini göstermezler. Her biri farklı bir görsel anomali ile karakterizedir ve 10 ila 30 dakika içinde dağılmalıdır. Ancak aniden görme bozuklukları ortaya çıkarsa derhal göz doktorunuza başvurunuz. Ani bozulmalar, retina dekolmanı, retina yırtıkları veya retina delikleri gibi daha ciddi bir şeyin işareti olabilir.

Her bozulma, görüşünüzü çok farklı bir şekilde etkiler. Her birinin belirtilerini bilmek, sizin ve göz doktorunuzun görüşünüzde meydana gelen değişimleri tanımlamanıza ve çözmenize yardımcı olabilir. İşte en yaygın görsel bozulmalar: Görsel değişimler en yaygın olanlarıdır. Görüşünüzde bozulmaya neden olan bir nokta ile karakterize edilirler. Parlak noktalar ve flaşlar da yaygın olarak gözlemlerini.

Migren atakları her hastada farklı tezahür eder. Bazı hastalar görme bozuklukları ile görsel bozunumlar yaşayabilirken, diğerleri uzuvlarında karıncalanma hissedebilir veya konuşmakta zorluk çekebilir. Oküler migren veya kör noktalar, görüşünüzde hareket eden kör alanlar veya gölgelerdir.

Görüşünüzde gelişen uçan cisimler lensiniz ve retinanız arasındaki şeffaf jelin kalınlaşması ve kümelenmesinden kaynaklanır. Görüş alanınızda yüzen renkli veya koyu renkli bir ip veya küme olarak görünür. Bunlar ciddi değil, sadece rahatsız edicidir.

5. Gözleriniz ışığa duyarlı mı?
Herkes ışığa karşı biraz hassastır. Bazılarımız güçlü floresan aydınlatma ile ilgili sorunlar yaşarken, bazılarımız güneşli günlerde zorlanır. Değişen ışık hassasiyeti seviyeleri nadir değildir. Baş ağrısı ve migren hastaları için ışığa duyarlılık diğer semptomlar kadar yaygın olabilir.

Bununla birlikte, parlak ışıklardan kaynaklanan ağrı veya uzun süre değişen ışığa uyum (beş dakikadan uzun) bir göz enfeksiyonu veya iltihabı belirtisi olabilir. Hassasiyetinizde ani bir değişiklik yaşarsanız, göz muayenesine ihtiyacınız olabilir.

6. Son iki yılda göz muayenesi oldunuz mu?
Göz muayeneleri sadece görüşünüzü kontrol etmekten çok daha fazlası içindir. Ayrıca genel göz sağlığınızı kontrol etmek için de gereklidirler. Rutin göz muayenelerinde doktorlar, bir dizi olası göz sorunu ve rutin kontrol edilmesi gereken olası göz hastalıkları için gözlerinizi kontrol eder ve ayrıca lens veya gözlük reçetenizin görüşünüzü doğru şekilde düzelttiğinden emin olurlar. Birçok semptom insanlar için hemen belirgin değildir, ancak düzenli bir göz muayenesi potansiyel tehlikeleri önlemeye yardımcı olabilir.

Her yıl göz muayenesi olmak, gözlerinizin sağlıklı kalmasını sağlamanın en iyi yoludur. Göz doktoruna en son ne zaman gittiğinizi hatırlayamıyor olmanız, göz muayenesine ihtiyacınız olabileceğinin işaretlerinden biridir!

Göz sağlığımızı gözden kaçırmak, sorunlar ortaya çıkana kadar yapılması kolay bir şeydir. Yılda en az bir kez göz muayenesi yaptırarak önleyici bakım yapmış olursunuz. Göz muayeneleri, gözlerimizin her bir bileşeninin sağlığını kontrol eder, böylece doğru reçetelere sahip olabilir ve gözlerinizi kısma, görmede zorlanma ve baş ağrılarından kaçınabilirsiniz.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.