Bebekler, Çocuklar ve Gençler Katarakt Geliştirebilir mi? – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Bebekler, Çocuklar ve Gençler Katarakt Geliştirebilir mi?

Bebekler, Çocuklar ve Gençler Katarakt Geliştirebilir mi?

BEBEKLER, ÇOCUKLAR VE GENÇLER KATARAKT GELİŞTİREBİLİR Mİ?

Katarakt esas olarak 45 yaş ve sonrasında görülürken, 40’lı veya 50’li yaşlardaki bireylerde nadir bir durum değildir. Bazı durumlarda bebekler kataraktlı bile doğabilirler. Bu nedenle, bulanık veya bulanık görme, çift görme, ışık hassasiyeti, parlama veya haleler yaşıyorsanız, yaşınıza bakılmaksızın bunlar katarakt belirtileri olabilir.

Katarakt Risk Faktörleri

Yaş, elbette, bir kişinin katarakt olma riskinde önemli bir faktördür, ancak tek düşünülmesi gereken bu değildir. Katarakt geliştirme olasılığınızı artırabilecek birkaç ek risk faktörü şunları içerir:

– Göz yaralanmaları
– Diyabet
– Alkol tüketimi
– Sigara içmek
– Ultraviyole ışınlarına maruz kalma

Bu nedenle, katarakt geliştirme riskinizi azaltmak istiyorsanız, sağlıklı bir diyet yapın, kortikosteroidlerden kaçının, sigara ve alkolü sınırlayın veya ortadan kaldırın. UV engelleyici güneş gözlüğü takmak da riskinizi azaltabilir. Ayrıca gözlerinizi travmadan korumanızda katarakt geliştirme riskinizi düşürür. Yaralanma, 45 yaşın altındaki kişilerde erken katarakt gelişiminin en yaygın nedenidir.

Çocuklarda Katarakt Nedenleri

Çocuklarda katarakt erken dönemde mutlaka şiddetli değildir, bu nedenle görmeleri uzun yıllar boyunca sadece biraz bozulabilir veya hiç bozulmayabilir. Kataraktlı çocukların çoğunda, duruma şunlar neden olur:

– Göz merceğinin düzgün gelişmemesine neden olan ebeveynlerden geçen genetik
– Down sendromu gibi genetik bozukluklar
– Hamilelik sırasında su çiçeği veya kızamıkçık gibi enfeksiyonlar
– Göz yaralanmaları

Doğuştan olmayan kataraktı olan gençler ve çocuklar genellikle gözde bir tür travma yaşarlar. Örneğin, bir çocuğun gözüne futbol topu veya sert bir oyuncak şiddetli bir şekilde çarpabilir ve görme duyusu geri gelirken katarakt gelişebilir.

Kataraktları Düzeltmek

Katarakta bağlı görme kaybını düzeltmenin tek yolu katarakttan zarar görmüş lensin cerrahi olarak göz içi lens implantı ile değiştirilmesidir. Yaşınız ne olursa olsun, katarakt , görüşünüzü yaşam kalitenize müdahale etme noktasına kadar sınırladığında katarakt ameliyatı gerekecektir.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.