Görme Yetersizliğinin Çocuklarda Öğrenmeyi Etkileyebilecek Dört Etkisi – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Görme Yetersizliğinin Çocuklarda Öğrenmeyi Etkileyebilecek Dört Etkisi

Görme Yetersizliğinin Çocuklarda Öğrenmeyi Etkileyebilecek Dört Etkisi

GÖRME YETERSİZLİĞİNİN ÇOCUKLARDA ÖĞRENMEYİ ETKİLEYEBİLECEK DÖRT ETKİSİ

Her 10 çocuktan 1’inde öğrenmelerini etkileyecek kadar önemli görme sorunları olduğunu biliyor muydunuz? Genellikle okullarda ve pediatri kliniklerinde çocuklara uygulanan geleneksel “20/20” görme taraması, bu ciddi görme sorunlarının %50’sinden fazlasını teşhis etmekte başarısız oluyor. Öğrenmenin %80’i görme yoluyla gerçekleştiğinden, görmeyle ilgili bir öğrenme sorunu çocuğunuzun okulda başarılı olmasını büyük ölçüde engelleyebilir.

1. Görme sorunları okul çalışmalarına odaklanmayı zorlaştırır.
İlkokula döndüğünüzü hayal edin. Öğretmeniniz tahtadaki bir ödevi okumanızı ve bir çalışma kağıdındaki soruları yanıtlamanızı istiyor. Çoğu öğrenci için bu zor bir görev olmayacaktır. Ancak, kağıttaki küçük yazıları okumakta zorlandığınızı ve beyaz tahta veya ekrandaki talimatları tam olarak göremediğinizi hayal edin. Odağınızı oldukça çabuk kaybedersiniz, değil mi? Bu, görmeyle ilgili öğrenme sorunları yaşayan çocuklar için hattın doğal seyri ve günlük bir gerçektir.

Konsantre olabilmenin okulda başarılı olmanın anahtarı olduğuna hiç şüphe yok. Ancak, görme sorunu olan çocuklar küçük veya uzaktaki metinleri okumakta zorlandıkları için okul çalışmalarına odaklanmakta zorlanırlar. Sonuç olarak, zayıf görme, bir çocuğun eğitim ortamında öğrenme ve büyüme yeteneğini olumsuz yönde etkileyebilir.

2. Zayıf görüş, zayıf el-göz koordinasyonu anlamına gelebilir.
Okulda her çocuğun en sevdiği şey nedir? Tabii ki teneffüsler ve beden eğitimi dersleri! Dışarıda spor yapmak ve oyun oynamak çocuklar için sadece harika bir sosyal fırsat değil, aynı zamanda sınıfta öğrenmeye odaklanabilmeleri için fazla enerjilerini yakmalarının bir yoludur. Aslında, araştırmalar okul günü boyunca egzersiz yapmanın akademik performansı artırabileceğini gösteriyor.

Bununla birlikte, teşhis edilmemiş bir görme sorunu olan çocuklar, takım sporları gibi net bir uzak görüş gerektiren eğlence aktivitelerinden kaçınma eğilimindedir ve zayıf el-göz koordinasyonu gösterebilirler. Bir çocuk gün içinde fiziksel aktiviteye katılmadığında, egzersizin akademik performansı ve motor gelişimi üzerindeki faydalarını kaçırır.

3. Okuduğunu anlama ve görme el ele gider.
Zayıf görme, okuduğunu anlama becerilerini azaltarak öğrenmeyi etkileyebilir. Bir sayfada gezinmek, harfleri anlamlandırmak ve yazılanları anlamak için gözlerimiz birlikte etkili bir şekilde çalışmalıdır. Görmeyle ilgili öğrenme sorunu olan çocuklar, metni düzgün göremedikleri için genellikle benzer görünen kelimeleri okurken yerlerini kaybeder ve karıştırırlar. Bu nedenle, görme bozukluğu olan çocuklar genellikle zayıf okuduğunu anlama belirtileri gösterirler ve sınıf ödevlerine ayak uydurmak için daha çok mücadele edebilirler.

4. Net bir görüş, güven oluşturmaya yardımcı olur.
Araştırmalar, bir çocuğun akademik yeteneklerine güvendiğinde okulda başarılı olma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Ancak, tahtayı görme, ödev yapma veya okumalara dayalı sınıf tartışmalarına katılma yeteneği olmadan, görme ile ilgili öğrenme sorunları olan çocuklar, akranlarına kıyasla kendilerini yetersiz hissetmektedirler ve sınıfta tam potansiyellerine ulaşmak için daha fazla mücadele etmektelerdir.

Görmeyle ilgili bir öğrenme sorunu nedeniyle geride kalmak, çocuğun öğrenmesini engelleyebilir ve önemli temel becerileri geliştirme yeteneklerini etkileyebilir. Bugün kapsamlı bir görme testi ve göz muayenesi planlayarak çocuğunuzun okulda başarılı olmak için gereken görme becerilerine sahip olduğundan emin olun.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.