Glokom Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Glokom Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Glokom Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

GLOKOM NEDENLERİ, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

Glokom gözleri etkileyen tek bir durum değildir; bunun yerine optik sinirde geri dönüşü olmayan hasara neden olan bir grup hastalıktır. Optik sinir, yaklaşık bir milyon küçük sinir lifinden oluşan, beyin ve göz arasındaki bağlantı sistemidir. Beyniniz ve görme yeteneğiniz arasında önemli bir bağlantıdır ve bu nedenle optik sinirdeki herhangi bir hasarın görüşünüz üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Glokom, körlük de dahil olmak üzere görme ile ilgili çeşitli sorunlara neden olabilir. Ancak erken teşhis edilirse tedavi edilebilir ve çözülebilir.

GLOKOM NEDENLERİ
Glokom, çeşitli faktörlerin neden olabileceği gözdeki sıvının tahliye edilememesinin bir sonucudur. Gözlerimiz sürekli olarak aköz hümör adı verilen bir sıvı üretir ve bu sıvı gözlerin beslenmesini sağlar ve sürekli bir basınçla şişmesini sağlar. Gözler sürekli olarak bu sıvıyı ürettiğinden, düzenli olarak boşaltılması da gerekir. Gözdeki drenaj borusuna drenaj açısı denir. Drenaj açısı eski sıvıyı tahliye edemediğinde, göz üzerindeki basınç artar ve böylece optik sinire zarar verir. Optik sinirin hasar görmesi, birkaç sinir lifinin ölmesi anlamına gelir ve kör noktalara neden olur.

GLOKOM TÜRLERİ
– Drenaj açısının “AÇIK” olduğu yerler: Açık açılı glokomda, gözde irisin kornea ile birleştiği açı olması gerektiği kadar geniş ve açıktır, ancak gözün drenaj kanalları zamanla tıkanarak göz içi basıncında artışa ve ardından optik sinirde hasara neden olur.
– Drenaj açısının “DAR” olduğu durumlarda: Dar açılı glokom, irisin arkasında sıvı biriktiğinde aniden ortaya çıkar. Bu sıvı birikimi göz içi basıncında ani ve tehlikeli bir artışa neden olur.
– Düşük tansiyonlu veya normal basınçlı glokom olarak da bilinen normal tansiyonlu glokom (NTG), göz basıncının normal aralığı aşmadan optik sinirde hasarın meydana geldiği bir glokom şeklidir. Genel olarak “normal” basınç aralığı 12-22 mm Hg arasındadır.

Düzensiz kalp atışı veya sistemik kalp hastalığı öyküsü olan kişiler normal tansiyonlu glokoma daha yatkındır. NTG’nin kesin nedeni hala gizemini korumaktadır. Ancak, doktorun optik siniri gözlemleyerek NTG’yi tespit edebileceği bir check-up için Netgöz hastanesini ziyaret edebilirsiniz.

GLOKOM BELIRTILERI
Glokom “sessiz görme hırsızı” olarak da bilinir çünkü genellikle başlangıçta herhangi bir belirti göstermez. Glokomda görme kaybı korneanın kenarlarından başlar ve sonunda kişinin göz ucuyla nesneleri fark edememeye başladığı bir aşamaya ulaşır. Hastalık ilerledikçe merkezi görüş de bozulur ve zamanında tedavi edilmezse sonunda körlüğe neden olur. Glokom gözle görülür hiçbir belirti vermeden başladığından, belirli bir yaştan sonra düzenli olarak kendinizi kontrol ettirmeniz önemlidir.

GLOKOM TEDAVISI
Tanı konulduktan sonra, glokomun türüne bağlı olarak, göz doktoru tarafından reçete edildiği şekilde göz damlası, lazer tedavisi veya ameliyat gerektiren tedavi seçenekleri arasından hasta için en uygun olan seçenek belirlenir. Doktorunuzun reçete edeceği ilaçların bazılarının yan etkileri olabilirken, çoğu insan herhangi bir yan etki yaşamamaktadır. Durumun nedenine ve ciddiyetine bağlı olarak lazer ameliyatı seçeneği de vardır. Hem ilaç hem de lazer ameliyatı uygun tedavi seçenekleri olmadığında, doktorlar göz tansiyonunu %60-80 oranında düşüren geleneksel glokom ameliyatına başvururlar. Ameliyatı takiben hastalar uzun bir süre boyunca ek bir ilaca ihtiyaç duymazlar.

Glokom, teşhis edilmediği takdirde kalıcı körlüğe neden olabilen ciddi bir durumdur. Hastalığa yakalanma riskiniz olduğunu düşünüyorsanız, göz doktorunuzu ziyaret edin ve kendinizi kontrol ettirin.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.