Yüksek Kolesterol ve Görüş Üzerindeki Etkileri – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Yüksek Kolesterol ve Görüş Üzerindeki Etkileri

Yüksek Kolesterol ve Görüş Üzerindeki Etkileri

 

YÜKSEK KOLESTEROL VE GÖRÜŞ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Kolesterol seviyenizi biliyor musunuz? Çoğumuz bilmiyoruz. Kolesterol, vücutta doğal olarak bulunan mumsu, yağ benzeri bir maddedir. Bazı gıdalar da yüksek düzeyde kolesterol içerir. Vücudunuzun bir miktar kolesterole ihtiyacı olsa da, çok fazlası çeşitli hastalıklara ve tıbbi olumsuzluklar gelişmesine katkıda bulunabilir.

Yüksek kolesterol ayrıca gözlerinizi ve görüşünüzü hem dolaylı hem de doğrudan etkileyebilir. Kolesterolün gözleri nasıl etkilediği ve seviyelerin nasıl yönetileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için öncelikli olarak doktorunuzla bir görüşme yapabilirsiniz.

Yüksek kolesterolün nedenleri
Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörler yüksek kolesterol geliştirme riskinizi artırabilir:

– Artan yaş: Bir kişi yaşlandıkça vücut kimyası değişir ve bu da kolesterol seviyelerinin yükselme riskini artırabilir.

– Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak: Egzersiz vücuttaki HDL (İyi Kollestrol) kolesterolün artmasına yardımcı olur. HDL (İyi Kollestrol), kalp hastalıklarına ve LDL (kötü kolesterolün) etkilerine karşı korunmaya yardımcı olur.

– Kötü beslenme: Doymuş ve trans yağ oranı yüksek yiyecekler yemek kötü kolesterolünüzü artırabilir. Ticari unlu mamuller, kızarmış gıdalar ve tam yağlı süt ürünleri gibi gıdalarda genellikle doymuş yağ oranı yüksektir.

Kolesterol seviyelerine bağlı göz sorunları
Yüksek kolesterol gözleri çeşitli şekillerde etkileyebilir. Örneğin, bazı durumlarda göz hastalıklarına yakalanma riskini artıran başka durumlara yol açabilir. Diğer durumlarda, yüksek kolesterolün kendisi gözlerde değişikliklere yol açabilir. Aşağıda kolesterol seviyeleriyle ilgili bazı olası göz sorunları yer almaktadır.

– Diyabet gelişme riskinde artış: Yüksek kolesterol seviyeleri, tip 2 diyabet riskinin artmasıyla ilişkilidir. Tip 2 diyabeti olan kişilerde göz hastalıkları gelişme riski daha yüksektir.

– Yağ birikintileri: Kolesterol seviyeleri yükseldiğinde üst ve alt göz kapaklarının altında yağ birikintileri oluşabilir. Bu birikintiler büyük olmadıkça görmeyi etkilemez. Ancak bu birikintiler görüş alanını daraltacak kadar büyüdükleründe blepharoplasty (Göz kapağı estetiği) veya kriyoterapi yoluyla düzeltilebilirler.

– İnme riskinde artış: Yüksek kolesterol seviyeleri felç geçirme riskinizi artırabilir. İnme, beyne giden kan akışını azaltır ve bu da görme üzerinde geçici veya kalıcı etkilere neden olabilir.

– Glokom gelişme olasılığı daha yüksektir: Harvard Tıp Fakültesi’ne göre, bazı çalışmalar kolesteroldeki her 20 puanlık artış için glokom riskinin yüzde yedi oranında arttığını göstermektedir.

Kolesterol seviyelerini yönetmek
Bazı genetik faktörler kolesterol yönetiminde rol oynayabilse de, kolestrol seviyeleriniz üzerinde büyük etkisi olan birçok yaşam tarzı seçimi vardır. Kolesterolü yönetmek için aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz:

– Yüksek kolesterollü gıdaları sınırlayın: Sağlıklı beslenme tercihleri yapmak genel kolesterol seviyelerinin düşürülmesinde büyük rol oynayabilir. Gıda etiketlerini okumayı öğrenin ve peynir, yumurta sarısı ve yağlı etler gibi doymuş yağ oranı yüksek gıdaları sınırlayın. Türk Kalp Vakfı’na göre, sağlıklı beslenme amacıyla insanlar, doymuş yağ oranını günlük kalorilerinin yüzde altısından daha azıyla sınırlandırmalıdır.

– Lif açısından zengin gıdalar tüketin: Fasulye, tam tahıllar ve sebzeler gibi lif açısından zengin gıdalar tüketmek kötü kolesterol seviyelerini düşürebilir.

– Sigara içmeyin: Sigara içmek genel kalp sağlığınız için kötüdür. Sigara içen kişilerde kalp krizi geçirme ve yüksek tansiyon riski de dahil olmak üzere kalp hastalığı riski artar. Sigara içmenin ayrıca iyi kolesterol seviyelerini düşürdüğü düşünülmektedir. Tüm bu artan risk faktörleri genel sağlığımız üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

– Düzenli egzersiz yapın: Düzenli egzersiz yapmak, kalp sağlığınızı korumaya yardımcı olan iyi kolesterol seviyelerini artırabilir. Haftanın çoğu gününde en az 30 dakikalık bir aerobik egzersizi hedefleyin. Tempolu yürüyüş, bisiklete binme ve doğa yürüyüşleri iyi seçeneklerdir.

– Kolesterol düşürücü ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşun: Bazı durumlarda, kolesterol seviyelerini düşürmek için ilaçlar önerilebilir. Farklı tiplerde kolesterol ilaçları mevcuttur. Kolesterol tedavisi söz konusu olduğunda herkesin farklı olduğunu unutmayın. Kolesterol ilaçlarının bir seçenek olup olmadığını belirlemek için doktorunuzla konuşun.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.