Görüş Alanınızda Karanlık Alanlar Oluşması – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Görüş Alanınızda Karanlık Alanlar Oluşması

Görüş Alanınızda Karanlık Alanlar Oluşması

GÖRÜŞ ALANINIZDA KARANLIK ALANLAR OLUŞMASI

Tahminen 400 Bin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı glokom hastası, ancak sadece yarısı bu göz hastalığına sahip olduklarını biliyor. Glokom, dünyadaki körlüğün birinci önde gelen nedenidir, ancak majör belirtiler vermeden ilerleyen bu hastalıkta durum birçok insan için bir gizem olmaya devam etmektedir.

Glokomun belirti ve semptomlarını ve mevcut tedavi seçeneklerini anlamak önemlidir. Görüş alanınızda düzensiz kör noktalar oluşuyorsa, bu glokomun önemli bir göstergesi olabilir ve bu nedenle bu semptomlar göz ardı edilmemelidir.

Görüş Alanında Oluşan Düzensiz Yayılımlı Kör Noktalar Açık Açılı Glokomu Gösterebilir

Merkezi veya çevresel görüşünüzde düzensiz kör noktalar oluşuyorsa, bu açık açılı glokom belirtisi olabilir.

Birkaç glokom türü vardır, ancak en yaygın olanı açık açılıdır. Açık açılı glokom, gözün drenaj açısı (iris ve skleranın birleştiği nokta) açık kaldığında, ancak trabeküler ağ kısmen tıkandığında meydana gelir. Trabeküler ağ, korneanın yakınında süngerimsi bir dokudur ve gözden sulu mizahın (sıvının) aktığı yerdir.

Zamanla, trabeküler ağdaki tıkanıklık, optik sinire zarar veren bir basınç birikmesine neden olur. Ne yazık ki, süreç o kadar yavaş gerçekleşir ki, birçok insan görme yetisini kaybetmeye başlayana kadar bir sorun olduğunu fark etmez.

Görüş alanında oluşan düzensiz yayılımlı kör noktalar, glokomun birkaç belirtisinden sadece biridir.

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Glokom Belirtileri İleri evrelerde açık açılı glokom tünel görüşüne neden olabilir. Bu, düzensiz kör noktalarla birlikte açık açılı glokomun en yaygın ikinci belirtisidir.

Kapalı açılı glokom (akut açı kapanması glokomu olarak da bilinir) aşağıdakilere neden olabilir:

– Bulanık görme
– Şiddetli baş ağrısı
– Işıkların etrafında haleler görmek
– Mide bulantısı ya da kusma
– göz tahrişi
– Göz ağrısı

Bu glokom formu, iris dışa doğru şiştiğinde ve gözün drenaj açısını daralttığında veya bloke ettiğinde ortaya çıkar. Tıkanma, sıvının düzgün bir şekilde dolaşmasını engeller ve basınç oluşur. Kapalı açılı glokom aniden ortaya çıkabilir veya yavaş yavaş gelişebilir. Her iki durumda da, acil müdahale gerektiren tıbbi bir acil durumdur.

Glokom Teşhisi

Glokom teşhisi, kapsamlı bir göz muayenesi ile başlayan basit bir süreçtir. Teşhisi doğrulamak için göz doktorunuz aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli testler yapabilir:

– Optik sinir hasarı belirtileri aramak için genişleme ve görüntüleme testleri
– Göz içi basıncını ölçen bir tonometri
– Kornea kalınlığını ölçen bir pakimetri
– Görme kaybını kontrol etmek için görme alanı testi
– Drenaj açısını inceleyen bir gonyoskopi
– Tedavi seçenekleri

Ne yazık ki, glokom geri dönüşü olmayan hasara neden olur, ancak göz doktorunuzla yapılan rutin ziyaretler ve tedavi planınızı takip etmek, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya veya görme kaybını önlemeye yardımcı olabilir.

Tedaviler, gözünüzdeki basıncı azaltmaya odaklanır ve şunları içerebilir:

– Reçeteli Göz Damlaları: Gözdeki basıncı azaltmak için en yaygın tedavi.
– Ağızdan Kullanılan İlaçlar: Göz damlaları basıncı azaltmak için yeterli değilse, ağızdan ilaç verilebilir.
– Cerrahi veya Lazer Tedavisi: Her şey başarısız olduğunda, gözdeki drenajı iyileştirmek ve basıncı azaltmak için lazer tedavisi veya cerrahi önerilebilir.
– Bu tedavilere ek olarak, baskıyı kontrol altında tutmak için takip muayenelerine katılmanız ve ek prosedürlerden geçmeniz gerekebilir.

Glokom için kesin bir tedavi olmamakla birlikte, doktorunuzun önerdiği tedavi protokolünü takip etmek, gözdeki basıncı azaltmaya ve daha fazla hasarı önlemeye yardımcı olabilir.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.