Diyabet İle İlişkili 4 Yaygın Görme Sorunu – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Diyabet İle İlişkili 4 Yaygın Görme Sorunu

Diyabet İle İlişkili 4 Yaygın Görme Sorunu

DİYABETLE İLİŞKİLİ 4 YAYGIN GÖRME SORUNU

Diyabet, gözler de dahil olmak üzere vücudun birçok bölümünü etkiler. Diyabet zaman içinde, gözlerinizdeki retinaya bağlanan küçük, kırılgan kan damarlarını tıkar. Bu hasar, damarların kanamasına veya sıvı sızdırmasına neden olabilir. Tıkanmalar ayrıca vücudunuzun orijinal damarlar kadar iyi çalışmayan yeni kan damarları oluşturmasına neden olur. Zamanla, diyabet gözlerdeki kan damarlarına zarar vermeye devam ettiğinden, aşağıda belirttiğimiz bu dört görme probleminin gelişmesine yol açabilir.

1. Katarakt

Diyabetli kişilerde katarakt gelişme olasılığı %60 daha fazladır. Göz merceğinde ve aköz hümörde (gözün ön kısmındaki sıvı) şeker seviyeleri yükseldikçe, mercek şişebilir ve zarar görebilir. Ek olarak, glikoz, göz merceğindeki bir enzim tarafından, zaman içinde katarakt gelişimine katkıda bulunduğu gösterilen sorbitol adı verilen bir maddeye dönüştürülebilir.

Katarakt, göz merceğinin bulanıklaşmasına neden olarak ışığın geçmesini ve retinaya ulaşmasını zorlaştırır. Bazı durumlarda, katarakt hafiftir ve görme zar zor etkilenir. Ancak sonunda görme o kadar şiddetli bir şekilde etkilenir ki kişi şekilleri veya hareketi göremez.

2. Glokom

Diyabet ayrıca glokom riskini artırabilir ve diyabetiniz ne kadar uzun sürerse, bu durumu geliştirme riski o kadar artar. Aslında, glokomlu kişilerin katarakt geliştirme olasılığı iki kat daha fazladır .

Sıvı gözlerden düzgün bir şekilde boşaltılamadığında basınç oluşur. Bu yüksek basınç, görüşünüzü değiştirebilecek kan damarlarına ve sinirlere zarar verir.

Birkaç glokom türü vardır, ancak en yaygın şekli açık açılıdır. Açık açılı glokom, drenajı iyileştiren ve göz basıncını azaltan ilaçlarla tedavi edilebilir. Ne yazık ki, durum ilerleyene ve büyük görme kaybına neden olana kadar bu tip glokomda semptomlar ortaya çıkmayabilir. Ancak göz doktorunuz rutin kapsamlı göz muayeneniz sırasında buna yakalanabilir .

Diyabet, neovasküler glokom olarak bilinen daha az yaygın bir glokom türü riskini de artırabilir. Bu durum, iris üzerinde kan damarlarının oluşmasına neden olarak sıvıların normal şekilde akmasını engeller ve göz basıncını artırır.

3. Bulanık Görme

Yüksek kan şekeri de bulanık görmeye neden olabilir. Ayrıca, glikoz seviyeleri normalden yüksek olduğunda, gözlerinizdeki lenslerin şişmesine ve görüşünüzü etkilemesine neden olabilir.

Bununla birlikte, diyabetin neden olduğu bulanık görme, tipik olarak kan şekerinizi normal aralığına geri getirerek düzeltilebilir.

4. Diyabetik Retinopati

Diyabetik retinopati, yüksek kan şekeri seviyeleri nedeniyle gelişir. Erken müdahale olmadan bu durum tam görme kaybına neden olabilir. Kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmak, bu durum riskinizi azaltmanın etkili bir yoludur.

Bu durumun iki ana formu vardır.
Proliferatif olmayan: Retinopatinin en yaygın şekli. Proliferatif olmayan retinopati, gözün arkasındaki kılcal damarların şişmesine ve torbalar oluşturmasına neden olur. Proliferatif: Bu durumun daha şiddetli bir şekli. Proliferatif retinopati ile kan damarları tamamen kapanır ve bu da retinada yeni kan damalarının oluşmasına neden olur. Bu yeni, zayıf kan damarları kan sızdırabilir ve görme kaybına neden olabilir. Retinopati tedavisinde önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Durum ne kadar erken teşhis edilir ve tedavi edilirse sonuç o kadar iyi olur.

Diyabet hastasıysanız, potansiyel olarak ciddi görme sorunlarına karşı korunmak ve bunları teşhis etmek için gözlerinizi düzenli olarak muayene ettirmeniz son derece önemlidir.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.