Glokom Nedeniyle Kör Olabilirsiniz – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Glokom Nedeniyle Kör Olabilirsiniz

Glokom Nedeniyle Kör Olabilirsiniz

GLOKOM SESSİZ VE SİNSİCE GÖRÜŞÜNÜZÜ ÇALMAK İÇİN BEKLİYOR OLABİLİR

Glokom, özellikle erken teşhis ile zamanında müdahale ile tedavi edilmezse körlüğe neden olur. Glokom dünya genelinde körlüğün en önde gelen nedenlerinden biridir. Unutulmamalıdır ki hiçbir tedavi geç müdahale nedeniyle glokomun yok ettiği görüşü geri getiremez. Glokomda görme kaybı ilaç ve/veya ameliyat ile durdurulabilir. Glokom ile ilgili her durumu çok erken teşhis etmek ve daha sonra ömür boyu izlemek görüş sağlığı açısından hayati önemdedir.

Glokom, optik sinire zarar veren ve geri dönüşü olmayan körlüğe yol açan, artan göz içi basıncından kaynaklanır. Araştırmalar gösteriyor ki glokomda genetik yatkınlık söz konusudur. Ailesinde glokom öyküsü olan ve glokoma yatkın gelişme riski olan kişiler düzenli göz muayenelerine herkesten daha fazla özen göstermelidir. Gerçek şu ki, yeni doğandan yaşlılara kadar herkeste glokom geliştirebilir. İnsanlar glokom açısından yaş ilerledikçe daha yüksek risk altındadır ancak gözlemler bebeklerin bile glokom ile doğabileceğini göstermektedir.

Glokomun en yaygın şekli olan Açık Açılı Glokomun hemen hemen hiç semptomu yoktur. Göz basıncındaki artış nadiren rahatsızlığa neden olur, bu yüzden Açık Açılı Glokomun tespit edilmesi kolay değildir. Normalde glokomda görme kaybı, yan veya çevresel görme kaybıyla başlar, ancak bu görme kaybını telafi etmek için bilinçsiz olarak başınızı yana çevirebilir ve böylece sorunu fark etmeyebilirsiniz.

Eğer glokom erken teşhis edilir ise bu durum çok olumludur. Göz doktorunuz tarafından hemen uygun göz damlaları ile tedaviye başlanır. Kullanılan ilaçlar, gözde sıvı oluşumunu azaltmaya ve bu sayede göz içi basıncını düşürmeye yardımcı olur. Eğer ilaç kullanımı ile göz tansiyonu kontrol altına alınmazsa, kalıcı görme kaybını önlemek için doktorunuz tarafından bir ameliyat önerilebilir. Ameliyat ile göz içi sıvı artışını azaltmak için, sıvıyı boşaltabilecek ve göz basıncını düşürecek yeni bir kanal oluşturulur. Glokom ameliyatı açısından merkezimizde önerdiğimiz tedavi HFDS (High Frequency Deep Sklerotomy) yöntemi. Günümüzde glokom tedavisi başarılı sonuçları ile HFDS (High Frequency Deep Sklerotomy) yöntemi hızlı iyileşme ve uygulama kolaylığı açısından diğer tüm yöntemlerden daha fazla ön plana çıkmakta.

Şiddetli baş ağrısı, göz ağrısı, kusma hissi veya parlak ışıkların yakınında gökkuşağı renkli daireler gibi semptomlar yaşıyorsanız, kendinizi klinik olarak muayene ettirmek ve varsa gerekli tedaviyi anlamak için doktorunuzla iletişime geçin.

Sağlıklı ve mutlu bir hayat geçirmeniz dileğiyle, kendinize çok iyi bakın.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.