Çocuklarının Görüşünü Korumak İçin 4 Basit Adım – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Çocuklarının Görüşünü Korumak İçin 4 Basit Adım

Çocuklarının Görüşünü Korumak İçin 4 Basit Adım

 

ÇOCUKLARININ GÖRÜŞÜNÜ KORUMAK İÇİN EBEVEYNLERİN UYGULAYABİLECEĞİ 4 BASİT ADIM

#1 Davranış kalıplarına dikkat edin
Çocuğunuzun göz sağlığının zayıf olabileceğinin ilk belirtileri arasında, mesafeden bağımsız olarak televizyona yakın oturma alışkanlığı veya bir şeyleri okurken gözlerini kısma davranışı gelir. Milli eğitim bakanlığı bünyesinde yapılan bir araştırmaya göre, yetişkinlerin yalnızca %65’i, bu iki davranışın çocuklarının göz muayenesine ihtiyacı olabileceğinin bir işareti olduğunun farkındadır. Çocuğunuzun böyle davrandığını fark ederseniz, okullarının göz muayenesi programı sunup sunmadığını kontrol etmek için okulla iletişime geçin.

#2 Çocuklarınızı dinleyin
Optometristlerin %96’sına göre, net görüş sahibi olmak çocuğun öğrenme sürecine büyük olumlu etkiler yapar. Bu nedenle, çocuğunuzun net bir şekilde göremediğini veya bir şeyleri okumakta zorlandığını söylediğini duyarsanız, onları dinleyin. Başka sorular sorarak, göz sağlığı ile ilgili herhangi bir açık belirtiyi henüz sorun çok ilerlememişken başlangıçta belirleyebilirsiniz.

Eğer çocuğunuz derslerini ve okul çalışmalarını net bir şekilde göremiyorsa, bu onların öğrenme motivasyonunu olumsuz etkileyebilir. Göz doktorunuz tarafından gerçekleştirilecek rutin bir göz muayenesi, çocuğunuzun görüşünü ve göz sağlığı hakkında gerekli tüm bilgileri ve bulguları ortaya koyacaktır.

#3 Okuldaki ilerlemelerini takip edin
Okul çalışmalarından hayal kırıklığı yaratan notlar almak herhangi bir çocuk için üzücüdür. Özellikle göz sağlığında meydana gelen olumsuzluklar bir etken olduğunda bu olumsuzluklar daha can sıkıcı hale gelebilir. Çocuğunuzun öğretmeninden, çocuğunuzun zorluk yaşadığına dair bir geri bildirim alana kadar beklemeyin, çocuğunuzun beyaz tahtayı net bir şekilde görememe konusunda zorlandığını ifade ettiyse, gözlerini muayene ettirmenin zamanı gelmiştir.

Çocuğunuzun okul çalışmalarının, göz sağlığının kötü olmasından kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek adına onları göz muayenesine götürün. Göz muayeneleri, çocuğunuzun genel göz sağlığını ve miyopi gibi görüş bozukluklarıyla veya tembel göz gibi durumları geliştirip geliştirmediğini belirleyecektir.

#4 Göz doktorunuza danışmaktan çekinmeyin, Rutin randevularınızı aksatmayın
Çocukların genellikle 1 yaşında göz muayenesi olmaya başlamaları, 3 yaşında ve 6 yaşında kapsamlı göz muayenelerini tekrarlamaları önerilir. Bu yaşlardan itibaren düzenli muayeneler, miyopi veya hipermetropi gibi göz rahatsızlıklarıyla ilgili sorunları mümkün olan en erken aşamada tespit ederek çocuklarınıza doğru yardım ve desteği sağlamalarına olanak tanır.

Ebeveynlerin miyopi gibi göz rahatsızlıkları olduğunda, çocuklarının da aynı rahatsızlıktan etkilenme olasılığı, miyopi olmayan ebeveynlere kıyasla üç kat daha fazladır.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.