Kontakt Lens Hijyeninde Yapılması Ve Yapılmaması Gerekenler – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Kontakt Lens Hijyeninde Yapılması Ve Yapılmaması Gerekenler

Kontakt Lens Hijyeninde Yapılması Ve Yapılmaması Gerekenler

 

 

KONTAKT LENS HİJYENİNDE YAPILMASI VE YAPILMAMASI GEREKENLER

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, ülkemizde ki kontakt lens kullanıcılarının dörtte üçünden fazlasının (%82) kötü kontakt lens hijyeni uyguladığını ve kontakt lenslerle yüzmek gibi en az bir tehlikeli alışkanlığı olduğunu kabul ettiğini ortaya koymuştur.

Yanlış kontakt lens kullanımı, rahatsızlıktan ciddi enfeksiyonlara kadar farklı türde sorunlara neden olabilir. Bunlar genellikle düzenli temizlik ve uygun kontakt lens bakımı ile önlenebilir. İşte kötü enfeksiyonları önlemek için kontakt lenslerinizi mümkün olduğunca güvenli ve temiz kullandığınızdan emin olmanızı sağlayacak uzman ipuçlarımız.

Yapılmaması gerekenler
– Bir kontakt lensi düşürdükten sonra asla düzgün bir şekilde temizlemeden tekrar takmayın
– Kontakt lens takarken yüzmemeli, su sporları yapmamalı, duş almamalı veya sıcak küvete girmemelisiniz.
– Asla başkasının kontakt lensini takmayın veya kendinizinkini başkasıyla paylaşmayın ve tek kullanımlık bir lensi tekrar kullanmayın.
– Lenslerinizi doktorunuzun önerdiği süreden daha uzun süre takmayın.
– Kontakt lensleriniz uyku süresince takılması için tasarlanmamışsa asla kontakt lenslerle uyumayın.

Yapılması gerekenler
– Kontakt lenslerinizi takmadan, çıkarmadan veya kullanmadan önce daima ellerinizi yumuşak sabun ve suyla yıkayın ve ardından ellerinizi tüy bırakmayan bir havlu veya kağıt mendille kurulayın.
– Kullandıktan sonra, kontakt lenslerinizi verilen veya doktorunuz tarafından önerilen solüsyonla avucunuzun içinde iyice temizleyin. Ardından lenslerinizi taze solüsyonla dolu lens kutusunda doğru şekilde saklayın. Lens kutunuzu ayda en az bir kez değiştirmelisiniz. Kontakt lenslerinizi veya kontakt lens kutusunu asla tükürük veya suyla temizlemeyin, her zaman doğru solüsyonu kullanın.
– Kontakt lenslerinizi takmadan önce avucunuzun içinde inceleyin. Herhangi bir hasar veya yırtık olup olmadığını kontrol edin ve bulursanız atın.
– Kontakt lenslerinizi doktorunuzun önerdiği şekilde değiştirin. Örneğin aylık lensler bir aydan uzun süre kullanılmamalı, 2 haftalık lensler 2 haftadan uzun süre kullanılmamalıdır, vb.
– Rahatsızlık, kızarıklık, kaşıntı veya tahriş yaşarsanız, kontakt lensleri derhal çıkarın ve doktorunuza danışın. Her şey normal görünse bile göz doktorunuza düzenli kontakt lens kontrolleri yaptırdığınızdan emin olun. Fiziksel kontakt lens ihtiyacını kalıcı olarak ortadan kaldırmak için lens değiştirme ameliyatını da düşünebilirsiniz.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.