Prk’nın Lasik’ten Farkı Nedir? – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Prk'nın Lasik'ten Farkı Nedir?

Prk’nın Lasik’ten Farkı Nedir?

 

PRK’NIN LASIK’TEN FARKI NEDİR?

PRK nedir?
PRK, Fotorefraktif Keratektomi anlamına gelmektedir. PRK’nın temel amacı Lasik ile aynı olsa da, prosedürler biraz farklıdır. PRK da hastaların tıpkı Lasik, Relex Smile, Excimer Lazer gibi tekniklerin nihai amacı olan görüş kusurlarını düzetmede uygulanan bir tekniktir. Miyop, hipermetrop ve yüksek düzeyde astigmatizması olan hastalar PRK ameliyatı olabilirler. PRK prosedürü, Lasik’e kıyasla daha az zaman alır çünkü Lasik cerrahisinde uygulanan ve korneada tabakasından bir kapakçık (flep) kaldırma işlemi Prka tekniğinde uygulanmaz.

Ameliyat
Her iki prosedürde de, gözlerinizin hiçbir şey hissetmemesi için ameliyattan önce size göz damlası uygulanacaktır. Temelde her iki tekniği birbirinden ayıran şey, PRK prosedürü sırasında, korneanın dış ince tabakasının cerrah tarafından çıkarılmamasıdır. Görüş düzeltme tekniklerinin geliştirildiği ilk yıllarda bu tabaka elle temizlenirken, teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık lazerle temizlenmektedir. Lasik ameliyatı sırasında cerrahınız lazer yardımıyla kornea yüzeyinde bir flep oluşturacaktır.

Lasik tedavisi tamamlandıktan sonra doktorun dış tabakayı yeniden hizalaması gerekirken, PRK ameliyatında bu na gerek kalmaz. PRK tekniğinde, lazer uygulanan tabaka kendini iyileştirecektir.

Elbette sonuçlar her iki teknik içinde aynıdır, ancak iki prosedürün genel işleyişi ve iyileşmesi biraz farklıdır.

İyileşme
Daha önce de belirtildiği gibi, kornea tabakasından lazer yardımı ile traşlanan tabaka, PRK Lazer uygulamasından sonra kendini yeniler ve iyileşir. Hastanın gözlerine birkaç (Bu sürenin ne kadar süreceği doktor tarafından hastaya bildirilir, kimi hasta için bu süreç bir günden kısa olurken kimi hasta için 2 gün kadar sürebilmektedir) gün sonra çıkarılacak bir bandaj uygulanır ve koruma gözlüğü verilir. Hastanın birkaç gün boyunca bulanıklık, tahriş, yanma, batma veya ışığa karşı hassasiyet yaşaması muhtemeldir, ancak iyileştikçe bu sorunlar tamamen ortadan kalkacaktır. Görme yavaş yavaş iyileşir ve tam iyileşme bir ay kadar sürebilir. Lasik hakkında konuşmak gerekirse, iyileşme birkaç saat sürer ve kişi ertesi günden itibaren işine devam edebilir. Bu özellik bakımından Lasik PRK tekniğine göre daha avantajlıdır.

Masraf
PRK, korneanın üzerindeki yumuşak kısmı kaldırmak için sadece bir lazer kullanırken, Lasik, biri flep oluşturmak ve ikincisi flep altı korneayı yeniden şekillendirmek için iki farklı lazer kullanır, masraf oranı oldukça farklıdır. Ödeme ve Finansman seçenekleri için göz doktorunuz sizi ameliyat kooordinatörlerine yönlendirecektir.

Sizin için hangisi daha iyi? Her iki prosedürün de kendi artıları ve eksileri olsa da, hangisinin size en uygun olduğunu öğrenmek için doktorunuzdan tavsiye almanız daha iyi olacaktır.

PRK –
– Kornea flebi olmadığından, komplikasyon riski yok denecek kadar azdır
– Daha ince korneaya sahip kişiler için en iyi sonucu verir
– Kornea biyomekaniği korunur

Lasik –
– Hızlı iyileşme
– Birkaç saat içinde görüş kalitesinde iyileşme
– Enfeksiyon riski çok düşük
– Bandaj gerektirmez
– Ameliyat sonrasında daha az göz damlası ve ilaç kullanımı

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.