20/20 Görme Nedir? – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

20/20 Görme Nedir?

20/20 Görme Nedir?

20/20 VİSİON (20/20 GÖRME) NEDİR? 20/20 VİZYONUNA ULAŞMANIN 3 YOLU?

Basit bir anlamda, “görüşünüz”? çevrenizdeki her şeyi görme yeteneğinizdir. Ancak “görme” terimi? biraz farklı ve çok daha geniş bir kavram. Kişinin görme derecesi görüşünün netliğini ve keskinliğini tanımlar. Görme genel olarak, beyindeki görme duyusunu oluşturan tüm nörolojik süreçleri, göz ve beyin arasındaki etkileşimi anlatır.

Peki son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan 20/20 Vision (20/20 Görme) nedir? ve gözleriniz için 20/20 Vizyonu nasıl elde edebilirsiniz? bir göz atalım.

20/20 görme, bir uzman bir göz doktoru tarafından, belirli bir nesnenin farklı şekillerini ve ayrıntılarını kullanarak bir gözün görsel yeteneğini ölçmesi ile tespit edilebilen bir Görme Keskinliği Ölçümüdür. Bu işleme aynı zamanda Vision Clarity Measurement da denir.

20/20 görme, 20 fit yani yaklaşık 6.10 mt mesafeden ölçülen “normal görme keskinliği” olarak kabul edilir. 6.10 mt mesafeden daha uzak bir nesneyi göremiyorsanız, 20/20 görüşe sahip olmamanız olasıdır ve 6.10 mt den daha ötedeki bir nesneyi net bir şekilde görebiliyorsanız, bu, 20/20 görme değerine sahip olduğunuz anlamına gelir.

20/20 Vizyona Ulaşmanın 3 Yolu

 

1. Doğru Ölçülmüş Numaralı Gözlükler veya Kontakt lensler Takarak.

Doğru numara gözlükler veya kontakt lensler takarak 20/20 görüş elde etmeniz tamamen mümkündür. Görme koşullarınızı düzeltmek için, görme gücünüzü ortalama 20/20 görüş normuna getirmenize yardımcı olabileceğinden, güçlü lensler veya gözlükler kullanılabilir.

Pek çok göz uzmanına göre, 20/20 görüş elde etmek için, kontakt lens kullanmak gözlük takmaktan daha avantajlı olabilir. Kontakt lensler gözlüklere oranla daha doğal bir görüş sağlar ve gözlerinizle birlikte hareket etmesi, görüşünüz açsından daha iyi sonuçlar elde edilmesini sağlar. Kontakt lensler görüşünüzü daha hızlı düzeltmenize yardımcı olabilecek daha keskin bir görüş sağlar. Gözleriniz görece daha sağlıklıysa gözlük tercih edebilir veya rahatınıza göre kendi seçiminizi yapabilirsiniz. Gözlerinizi Görme Keskinliği Ölçümleri ile test ettikten sonra bir Oftalmolog, 20/20 görüş elde etmenize yardımcı olabilecek gözleriniz için uygun derecelere sahip kontakt lens veya gözlük reçete edecektir.

2. Katarakt ile 20/20 Göz Görüşü alın

Katarakt, gözün içindeki merceğin bulanıklaşmasıdır ve gözlük, mercek veya LASIK ile düzeltilemeyen görme kaybına neden olur. Katarakt sadece cerrahi müdahale ile düzeltilebilir bir hastalıktır. Göz merceğinde oluşan bulanık bölgeyi tedavi etmek için katarakt ameliyatı olmak mecburidir. Günümüzde katarakt ameliyatı ile birlikte Göz İçi Mercekler kullanılmakta ve bu göz içi mercekler ile tüm görüş kusurları tedavi edilebilmekte. Katarakt ameliyatı ile birlikte uygulanan üç farklı göz içi lens tipi vardır. Göz doktorunuz, göz durumunuza göre en uygun lensi seçecektir. Monofokal, multifokal ve torik, gözleriniz için kullanılabilen üç farklı göz içi lens türüdür. Bu lenslerin her biri farklı göz görme sorunları içindir. Günümüzde genellikle tüm görme kusurlarını tek başına tedavi edebilen Multifokal (Çok Odaklı) Göz İçi Lensler hem hastalar, hem de doktorlar tarafından tercih edilmektedir.

Katarakt ameliyatı, ameliyattan sonraki birkaç gün içinde 20/20 veya hatta daha iyi görme elde etmenizi sağlar. Katarakt tabakası, retinanıza ışığın ulaşmasını önler. Katarakt ameliyatı sonrası göz görme işlevini sorunsuz yerine getirebilecek seviyede sağlığına kavuşur. Tüm dünyada katarakt ameliyatları en sık gerçekleştirilen cerrahi operasyonların başında gelmektedir ve günümüz standartlarında oldukça güvenli ameliyatlardır. Katarakt ameliyatı sonrası hastalar 20/20 görüşü başarıyla elde ettiğindengörüş tamamen eski haline gelmektedir.

Hasta, Katarakt ameliyatından hemen sonra daha iyi bir görüşü elde eder, ancak bazen net görme tam anlamıyla gerçekleşene kadar ince ayar yapmak için kısa bir süre için bir gözlük takmanız gerekebilir. Monofokal lenslerde, çok odaklı lenslerle yalnızca nesnelerin yakınında görmek için gözlük takmanız gerekebilir.

3. Lasik ile 20/20 Görmeyi Elde Edebilirsiniz

Uzağı görememe, ileri görüşlülük ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız veya 20/20 görüş elde etmek istiyorsanız, gömenizi kalıcı olarak düzeltmek için Lasik Göz Cerrahisi en iyi seçeneklerden biridir.

Lasik Ameliyatı miyopi, hipermetropi ve astigmatizma gibi farklı görme problemlerini de düzeltebilir. Lasik Lazer Göz Ameliyatı gözlük ve kontakt lens kullanımına alternatif bir tedavi yöntemidir.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.