Katarakt Hakkında 9 Efsane – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Katarakt Hakkında 9 Efsane

Katarakt Hakkında 9 Efsane

KATARAKT HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER VE 9 YAYGIN EFSANE

Katarakt, yetişkinlerde görme kaybının en yaygın nedenlerinden biridir. Tıpta en çok yanlış anlaşılan durumlardan biri de yine katarakttır. Katarakt ile ilgili kafanız karışık olabilir. İşte size katarakt ile ilgili gerçekleri kurgudan ayırmanıza yardımcı olacak hızlı bir efsane avı…

Efsane 1: Katarakt Göz Merceğinin Büyümesidir

Bu belki de en yaygın yanılgıdır. Katarakt, göz merceğinin bulanıklaşmasıdır, göz küresinde veya merceğinde meydana gelen bir büyüme değildir. Lensteki şeffaf proteinler elastikiyetlerini yitirdiğinde ve bir araya toplanmaya başladığında olur. Bu şeffaf proteinler zamanla yığın oluşturur ve bu görme sorunlarına neden olur. Katarakt bu şekilde oluşur.

Efsane 2: Katarakt Sadece Yaşlıları Etkiler

Yaş, kesinlikle katarakta en büyük faktördür, çünkü bu proteinler yaşlandıkça daha fazla kümelenmeye başlar. 80 yaşına gelindiğinde yaklaşık yarımız katarakt sorunu ile karşılaşabiliriz. Ancak daha genç insanlar ve hatta bebekler katarakta karşı bağışık değildir. Göz yaralanmaları ve genetik bozukluklar (Sigara kullanımı ve şeker hastalığından bahsetmiyorum bile) katarakt gelişmesi riskini artırabilir.

Efsane 3: Bir Gözden Diğerine Yayılırlar

Katarakt yayılmaz. Kabaca aynı anda her iki gözde veya sadece bir gözde gelişebilirler. Ancak birbirlerinden bağımsız olarak gelişirler. Yayılmalarına izin verecek bir mekanizma yoktur.

Efsane 4: Katarakt Sadece Görmeyi Bulanıklaştırır

Aslında bulanık görme, olası sonuçlardan yalnızca biridir. Katarakt, ışığın mercekten kırılma biçimine müdahale eder, bu nedenle de halelere (ışık kaynakları etrafında soluk bir halka), renk değişikliklerine, çift görmeye ve karanlıkta artan parlamaya neden olabilir (bu nedenle katarakt hastaları genellikle gece araba kullanmaktan kaçınırlar).

Efsane 5: Kataraktın, Ameliyat Olmadan Önce ‘İlerlemiş’ Olması Gerekir

Bir zamanlar, ameliyat mümkün olmadan önce kataraktın yeterince ilerlemesi (olgunlaşması) gerekiyordu. Ancak modern teknoloji çok hızlı ilerledi. Biz doktorlar artık oldukça erken bir aşamada (siz gerçekten farkına bile varmadan) ameliyat edebiliyoruz. Bu durum biz hekimlere tedavi için çok daha fazla seçenek sunmakta.

Efsane 6: Katarakt Ameliyatı ve Sonrasında ki İyileşme Aşaması Zahmetlidir

Katarakt ameliyatı aslında tıptaki en güvenli ameliyatlardan biridir ve dünyanın en yaygın uygulanan cerrahi prosedürlerinden biridir. Genellikle lokal veya topikal anestezi altında yapılır (ancak gerekirse genel anestezi altında da yapılabilir) ve çoğu durumda sadece 15-20 dakika sürer. Üç ila dört saat içinde hastaneye girip çıkabilirsiniz.

Efsane 7: Canımız Çok Acıyacak

Katarakt ameliyatı çok az rahatsızlığa neden olur veya hiç olmaz. Hızlı etki eden göz damlaları, işlem sırasında ağrıyı önlemek için gözü uyuşturur. Gözleriniz birkaç gün sonra ağrılı veya ‘sert’ hissedebilir, ancak bu durum hızlıca geçmektedir ve genellikle ağrı normal ağrı kesicilerle geçirilebilir.

Efsane 8: Katarakt Ameliyatı Sonrası İyileşme Yıllar Alır

Çoğu insan ameliyattan sonraki 24 saat içinde günlük aktivitelerine geri dönebilir. İyileşme başladığında görüşünüz birkaç gün hafifçe bulanık olabilir (ancak daha sonra hızlıca iyileşmektedir). İlk hafta ağır kaldırmaktan ve yorucu işlerden kaçının, ancak normal görevlere çok hızlı bir şekilde devam edebilirsiniz.

Efsane 9: Katarakt Ameliyatı Sonrasında Uzağı Göremez Olacağım

Aslında katarakt ameliyatının faydalarından biri de tedavinin bir parçası olarak uzağı görememe, yakını görememe ve astigmatizmayı düzeltebilmemizdir. Bulanık lensi küçük bir göz içi lens (Göz İçi Mercek) ile değiştirerek uzak, yakın ve astigmat görüş kusurları tamamen ortadan kalkabilir. Görme probleminin türüne göre çok odaklı veya tek odak göz içi lens ile görüş kusurları tedavi edilebilir. Katarakt Ameliyatı ile birlikte uygulanan göz içi lenler ile yakın veya uzak odak için gözlük ihtiyacı ortadan kaldırılabilir.
Kataraktınız olup olmadığını veya bazı tedavi seçeneklerini keşfetmeniz gerekip gerekmediğini merak mı ediyorsunuz? Göz doktorunuz tüm bu konularda sizi detaylıca bilgilendirecektir.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.