Yaygın Görülen Göz Hastalıkları – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Yaygın Görülen Göz Hastalıkları

Yaygın Görülen Göz Hastalıkları

YAYGIN GÖZ HASTALIKLARI VE BU HASTALIKLAR HAKKINDA YAPILMASI GEREKENLER

Genel olarak görme problemleri ve göz hastalıkları, toplum genelinde sık karşılaşılan problemlerdir. Bazı hastalıklar benzer semptomlara sahiptir, bu nedenle görüşünüzün neden bulanık yada neden puslu olduğunu anlamaya çalışmakta zorlanabilirsiniz.

Hastaları en yaygın göz rahatsızlıkları ve bunlarla nasıl başa çıkılabileceği hakkında bilgilendirmek göz hekimlerinin görevidir. Görme bozukluklarınızın ya da Göz hastalığınızın güvenle tedavi edilebilmesi için doktorunuzla bir muayene randevusu planlayabilirsiniz.

Çok sayıda göz rahatsızlığı olsa da, en yaygın olanlardan bazıları şunlardır:
– Glokom
– Kuru göz sendromu
– Konjonktivit (pembe göz)
– Diyabetik retinopati
– Makula dejenerasyonu (Sarı Nokta Hastalığı)
Bu hastalıkların nedenleri değişir. Yaşla veya yaralanma nedeniyle olabilirler. Merkezi görüşünüzü etkileyen bir durum olan makula dejenerasyonu, yaşlanma veya retinanın zarar görmesi ile ortaya çıkabilir.

Göz doktorunuzla gerçekleştireceğiniz muayene randevusu göz hastalığınızın nedenini belirleyebilir ve başka sorunları önlemek için onu yönetmenize yardımcı olabilir.

Bazı oküler rahatsızlıkların yönetimi ve tedavisi daha kolaydır. Örneğin diyabetik retinopati, diyabetin bir sonucu olarak ortaya çıktığı için yönetilmesi daha kolay olabilir. Oküler hastalığınızın şiddeti de tedavinizde rol oynayabilir.

Makula Dejenerasyonu (Sarı Nokta Hastalığı)
Belirtildiği gibi, makula dejenerasyonu, retinanızda bulunan hücreler olan makulayı parçalayan ve zarar veren bir durumdur. Makula dejenerasyonu, merkezi görüş alanınızdaki her şeyi bulanıklaştırır.

Bu durumun tedavisi, kuru tip makula dejenerasyonu veya ıslak tip makula dejenerasyonu olup olmadığına bağlıdır. Kuru tip maküler dejenerasyon en yaygın şeklidir ve vitamin – mineral takviyeleri ile gelişimi önlenerek tedavi edilebilir. Ayrıca yeni geliştirilen bir tedavi yöntemi olan Valeda Işık tedavisi de Sarı Nokta Hastalığının Tedavisinde Kullanılmaktadır.

Kuru Göz

Kuru göz sendromu, tedavi ettiğimiz en yaygın göz sorunlarından biridir. Yetişkinlerin yaklaşık %7’si bu rahatsızlıktan muzdariptir.

Göz kuruluğu, gözleriniz yeterince gözyaşı üretemediğinde veya gözyaşlarınızın kalitesi düşük olduğunda meydana gelir. Gözyaşlarınızın üç katmanı vardır: yağlı katman, sulu katman ve mukus katmanı. Gözyaşlarınızda yeterli miktarda yoksa göz kuruluğu oluşabilir.

Kuru göz belirtileri şunları içerir:
– Bulanık görme
– Kaşıntı
– Yanma veya batma
– Gözündeki kumlu his
– Ağrı
Kuru gözlerinizi tedavi etmeden önce doktorunuz soruna neyin neden olduğunu ve kronik olup olmadığını testler ile belirler. Genellikle önce yapay damlaları denenir. Bu yardımcı olmazsa, diğer tedavi seçeneklerini tartışabiliriz.

Glokom
Optik siniriniz gözünüzün arkasında bulunur ve beyninize görsel bilgi göndermekten sorumludur. Glokom, gözünüzün önündeki sıvı miktarını artıran bir durumdur. Daha fazla sıvı, optik sinirinize daha fazla baskı uygular ve bu da hasara neden olabilir.

Glokom, kalıcı körlüğün en yaygın nedenlerinden biridir. Glokomunuz hafif şiddette seyreden bir durumdaysa, sadece göz damlasına ihtiyacınız olabilir. Daha ciddi vakalar lazer ameliyatı gerektirebilir. HFDS tekniği Yeni geliştirilen bir yöntem. HFDS ile göziçi basıncı etkili bir şekilde düşürülür. Bu yöntem, hastanın göz tansiyonu damlalarına bağımlılığını azaltır veya tamamen ortadan kaldırır. Ayrıca, göz tansiyonu ameliyatlarına göre komplikasyon riski çok düşük; uygulaması daha kolay ve daha kısa süreli bir girişimdir.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.