Göz Muayenesi Nasıl Yapılır – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Göz Muayenesi Nasıl Yapılır

Göz Muayenesi Nasıl Yapılır?

Temel göz muayenesi, koruyucu göz sağlığı açısından ve hastalıkların tanısı amacı ile, gözlerimizin her ikisinin de hem fonksiyonel (işlevsel) hemde anatomik olarak değerlendirilmesi amacı ile gerçekleştirilmektedir. Gözlerin fonksiyonel (işlevsel) olarak değerlendirilmesi, görme ve görme ile ilgili olmayan göz hareketleri ve göz hizalanmaları vb. süreçleri içermektedir.

– TEMEL GÖZ MUAYENESİ NASIL YAPILIR?

Temel göz muayenesi fiziksel muayene, refraksiyon, merkezi ve periferik görmenin test edilmesi, göz bebeklerinin incelenmesi, gözlerin hizalanması ve hareketlerini ölçümlenmesi olan okuler motilite kontrolü, biyomikroskobik inceleme, tonometri ve göz çevresi (göz dışı) incelenmesinden oluşmaktadır.

Hastalar gözleriyle ile ilgili belirttikleri esas şikayetin bir parçası olarak ifade etmeseler bile, yukarıda belirtilen

uygulamaların yanı sıra temel göz muayenesinde vital (yaşamsal) bulgular da değerlendirilmektedir. İyi bir görme, nörolojik (sinirsel) görme ağının bütünlüğü ile yapısal olarak sağlıklı bir göz ile gözün uygun ve doğru odaklamasının tümüyle ilgilidir. Bu kavramı, örnek olarak elimize aldığımız bir video kameranın, televizyona ya da projeksiyona bağlı kablo bağlantısı, mekanik olarak sağlam bir kamera gövdesi ve uygun odak ayarına ihtiyaç duymasına benzetebiliriz.

– KIRMA KUSURLARI AÇISINDAN TEMEL OFTALMOLOJİK MUAYENE

Gözün düzeltme işlemi yapılmadan (tashihsiz) uzak odak noktası, normal bireylerde göz yuvarlağı ve korneanın anatomik şekline bağlı olarak değişir. Emetrop olarak ifade edilen göz, uzak görüş için doğal olarak en uygun odağı ifade etmektedir. Ancak Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırılma kusurlarına bağlı olarak ifade edilen ametropluk durumunda ise göz, uzak için uygun odakta olabilmek için düzeltici lensler ya da uygulamalara ihtiyaç duymaktadır. Ametrop olan gözler için bu duruma latincede refraktif kusur olan kırma kusuru adı verilmektedir.

Refraksiyon ise herhangi bir kırma kusurunun karakterize edilmesi (hangi kırma kusurunun varlığının olduğu) ve kırma kusurunun derecesinin ölçümlenmesine verilen isimdir. Burada temel göz muayenesinde hastanın varsa bulanık görme vb. şikayetlerinin kırma kusurlarından mı yoksa görme sisteminin tıbbi anomaliliklerinden mi kaynaklandığını öğrenebilmek için Refraksiyon uygulanmakadır. Refraksiyonun gözlük, kontakt lens veya lazer uygulamaları vb. tedavi edici özelliklerinin yanı sıra, tanı yani hastalığın adını koyma amaçlı bir işlevi de vardır.

Refraksiyon Foropter adı verilen bir cihaz ile ölçümlenebilmektedir. Bu cihaz, kolayca ileri-geri değiştirilebilecek şekilde, düzeltici lens güçlerinin tamamını içermektedir ve hastanın hedef noktaya veya nesneye (eşele) bakarken çeşitli lens kombinasyonları ile hastanın yorumlarına bağlı olarak kırma kusurunun (subjektif) karşılaştırılmasını ve değerlendirilmesini sağlar.

– GÖRMENİN TEST EDİLMESİ

Kırma kusurları açısından temel oftalmolojik muayenenin değerlendirilmesi başlığının devamında temel göz muayenesinin bir parçası olan merkezi ve periferik görmenin incelenmesi konusunu okumak için bir sonraki yazımız olan Görmenin test edilmesi paylaşımımızı okuyabilirsiniz

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.