Bebeklerde Göz Muayenesi – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Bebeklerde Göz Muayenesi

Bebeklerde Göz Muayenesi

Bebeklerde göz muayenesi, erken teşhis ve tedavi açısından gerekli olan, bebekte doğuştan (konjenital) oluşabilecek sorunların çözümü için temel muayenelerden biridir. Yenidoğan bebekten topuk kanının alınması, işitme kontrolü için işitme testinin yapılması gibi göz muayenesi de yapılması gereken temel kontrollerden biridir.

– BEBEKLERDE GÖZ MUAYENESİ NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

Bebeklerde göz muayenesi doğumdan itibaren birkaç ay içinde yapılması önerilmektedir. İlk 6 ay içinde göz muayenesinin yapılması bebekte oluşan herhangi bir göz rahatsızlığının erken teşhisi ve tedavisi açısından önem kazanmaktadır.

– BEBEKLERDE DOĞUŞTAN GELEBİLECEK VE DOĞUM SONRASI OLUŞABİLECEK GÖZ HASTALIKLARI NELERDİR?

– Konjenital (doğuştan) katarakt

– Gözlerde şaşılık

– Göz kapağı şekil bozuklukları

– Göz yaşı kanalı tıkanıklığı

– Göz tansiyonu

– Göz tembelliği görülebilen hastalıklardır.

Bu hastalıkların oluşabilirliği sonrasında göz hekiminin tedavileri dönemsel ve düzenli bir plan program dahilinde gerçekleştirilmelidir. Ayrıca bebek prematüre doğum ile dünyaya geldi ise, ilk 1-2 ay içinde göz kontrolünün sağlanması, oluşabilecek bir prematüre retinopatisi kontrol altında tutulması açısından önemlidir.

Göz yaşı kanalı tıkanıklığı özellikle bebeklerde sıklıkla görülen rahatsızlıklardan biridir. Gözde çapaklanma ve sulanma meydana getirebilmektedir. Genellikle ilk 1 yıl içinde kendi kendine, gerektiğinde göz hekiminin göz damlaları ve ılık kompres önerisi ile geçebilmektedir. Ancak bazı durumlarda ufak bir operasyon gerekebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken göz içi tansiyonunun yükselmesi de gözde sulanma yapabilir ve göz için tansiyonunun yükselmesi aciliyeti olan bir durumdur. En kısa sürede göz doktoru kontrolü gereklidir.

– EĞER BEBEĞİNİZDE VE ÇOCUĞUNUZDA AŞAĞIDA YAZAN GÖZ DURUMLARINDAN BİRİNİ GÖRÜYORSANIZ

– 4-5 ay ve üzeri bebeklerde nesnelerin gözlerle takip edilememesi

– Aileden göz tembelliği ya da göz bozukluğu tıbbi öyküsünün olması

– Gözde titremenin gözlemlenmesi,

– Koyu renkte gözünmesi normal olan göz bebeğinin normalden açık, puslu gri ya da beyaz renkli görünümü

– Bebeğin gözlerini sık sık ovuşturması, gözlerde çapaklanma ya da gözde sulanma

– Gözlerinden birini daha az açarak bakma, kısma ya da kapatma, Bebeğin başını bir tarafa eğerek bakması

Bebeklerde göz hastalıkları ve cerrahisi muayenesi kontrolü geleceğimizin teminatı bebeklerimizin ve çocuklarımızın sağlığı açısından erken teşhiste önemli bir rol oynamaktadır. Bebeğinizin göz sağlığı için Net Göz ile irtibat kurabilirsiniz. İzmir Göz Hastanesi olan Net Göz, Türkiye’nin tüm bölgelerinden ve yabancı ülkelerden hasta kabul etmektedir

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.