Migren Atakları ve Görsel Semptomları – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Migren Atakları ve Görsel Semptomları

Migren Atakları ve Görsel Semptomları

MİGREN ATAKLARI VE GÖRME İLE İLGİLİ SEMPTOMLAR

Normal sağlıklı bir görüş ve sağlıklı bir göze sahip bireylerde bazı durumlarda göz ile ilgisi olmayan görme bozuklukları meydana gelebilmekte. Bu durumu en çok tetikleyen ve göz sağlığından bağımsız görme bozukluğuna sebebiyet veren hastalık migrendir. Görsel semptomların migren ile ilişkili olup olmadığını veya daha endişe verici bir sorunun belirtisi olup olmadığını belirlemek genellikle zordur. Tabi başka hastalıklar ve durumlar da görüşümüzde ani değişikliklere sebebiyet verebilir ancak sıklıkla migren bunların başında gelmektedir.

Ani gelişen ve yine hızlıca ortadan kaybolan Görme bozukluklarının en yaygın örneği genellikle migrenle ilgisi olmayan göz önünde uçuşan cisimler, lekeler ve objeler görmektir. Çoğu insan bu durumu hayatlarının bir noktasında deneyimler. Ani bir şekilde görüşümüzde beliren bu cisimcikler, ayı hızda ortadan kaybolur ve genellikle geçici olan bu durum pek çok kişi için önemsenecek bir durum değildir. Fakat yaygın gözlemlenen ve aniden ortaya çıkan bu durum daha ciddi görme problemlerinin ve hatta vücudumuzun diğer organları ile ilgili metabolik sorunların göstergesi olabilir. Eğer gözünüzde uçuşan cisimler görüyorsanız ve bu durum geçmiyorsa uzman bir göz hekimine başvurmanızı öneririz. Daha ciddi göz hastalıklarının habercisi olabilecek bu durum kalıcı görme kayıplarına neden olabilecek durumlar için erken teşhisin önünü açar.

Görme duyumuzu ve görüş kapasitemizi geçici de olsa en çok etkileyen hastalıkların başında migren gelmekte. Avrupa birliğinde yapılan bir araştırmaya göre Migren hastalarının sadece %28’i migrenin tetiklemesiyle görsel değişiklikler yaşamakta. Hastaların bildirdiği ve migrenle ilişkili sayısız görsel rahatsızlık vardır. Genel olarak 10 ila 30 dakika arasında ve nadiren 1 saatten uzun etki eden bu görsel değişiklikler genellikle migren ağrısından önce gelirler. Pek çok migren hastası görüşlerinde meydana gelen değişikliklerin migren atağının bir habercisi olarak kabul etmekte ve ilaçlarına yönelmektedir.

Bazı insanların migren semptomları yaşlandıkça değişir, baş ağrıları daha az şiddetli hale gelir. Karmaşık bir hastalık olan migren yaşam boyunca belirtileri değişebilir. Baş ağrılarının karakteri ve yaşanılan görsel semptomlar değişebilir. En yaygın gözlemlenen değişim ise, baş ağrısının daha az şiddetli hale gelmesi veya tamamen ortadan kalkmasıdır. Yine de bu durumlarda görsel belirti ataklarının devam ettiği gözlemlenmiştir. Bazı insanlar genellikle 50 yaşından itibaren baş ağrısı olmadan, migrenle ilişkili görsel semptomlar yaşarlar.

Migrenle ilişkili görsel semptomlar genellikle her iki gözde birden görülür. Bazen semptomları görme alanının sadece bir tarafında meydana gelebileceğinden, bunu belirlemek zordur.

 

Çok çeşitli belirtiler bildirilmesine rağmen Migrene bağlı görme bozukluklarının bazı başlıca belirtileri şu şekildedir.

Üç boyutlu gerçekten mevcut olmayan olmayan nesneler görmek, genellikle parıldayan ışık çakmaları görmek (renkli veya siyah-beyaz), görüşün zigzag çizgiler şeklinde görünmesi, ışıltılar, küçük koyu noktalar, dalgalı çizgiler ve flaş ampulü efektleri, kör noktalar görmek, tünel şeklinde görmek ve görüşün bir kısmının kaybolması, renkleri ayırt edememe, su dalgası veya kırık cam ardından bakıyor gibi görme bu belirtiler için örnekler olabilir.

Migrene bağlı görsel değişimler ciddi derecede alışılmadık ve değişik ise endişelenmelisiniz. Eğer sizde migren hastasıysanız ve görme rahatsızlığınızın şiddetinde, uzunluğunda veya semptomlarında artış gibi ani bir değişiklik yaşarsanız, derhal uzman bir Nöroloğa görünmelisiniz.

İnme semptomları da bazen migren semptomlarıyla karıştırılabilir. Migren hastasıysanız, migren ve inme arasındaki farkı anlatmanın yolları hakkında doktorunuz sizi bilgilendirecektir.

Uyuşma, karışıklık ve yürüme zorluğu gibi belirtiler, görsel rahatsızlıklar, baş ağrılarıyla birlikte görülen bir inmenin diğer belirtileri olabilir. Bu sebeple görsel değişimler görüşünüzdeki azalmalar veya değişimler erken evrede inme habercisi de olabilir.

Tek başlarına meydana gelen ve çoğu zaman geçici olan görme bozuklukları genellikle ciddi değildir. Bu görüş bozuklukları için bir açıklama getiremiyorsanız (Bilgisayar başında uzun süreler çalışma, dijital ekranlara uzun süre bakma, genel yorgunluk, güneşten korunmama, göze gelen darbeler, göz enfeksiyonları, … gibi) yoksa ve ciddi görünüyorlarsa acilen uzman bir göz doktoruna görünmelisiniz. Görsel rahatsızlıklarınızın neye benzediğini (gözde kararma, görüşte bulanıklık, görüşün bir kısmının kaybı, … gibi) ve neden göründüğünü anlamak bu aşamada doktorunuzu aydınlatacak ve ona yol gösterecektir.

 

Migrene Bağlı Görsel Semptomlar ve Rahatsızlıklar

Görsel semptomlar, görüşünüzde normal sağlıklı olmayan herhangi bir değişikliktir. Normal görüşümüzle ilgili semtomlar migrene bağlı baş ağrıları ile birlikte sıklıkla görülmektedir. Ancak görsel semptomlar aynı zamanda inme gibi daha ciddi sorunların da bir işareti olabilir.

Görsel bozulmaların doğası hakkında bilgi sahibi olmak, potansiyel olarak hayat kurtarıcı bile olabilir. Sıklıkla migren atakları geçiriyorsanız, inme gibi ciddi ve hayati durumlarda semptomları ciddiye almama gibi bir durum sağlığınızı ciddi derecede tehlikeye atmakta. Migren ile birlikte sıklıkla rapor edilen durumları bilmek inme belirtileri ile migren atakları arasında farkı anlamak adına hayati önemdedir.

 

Göz Önünde Uçuşan cisimler Görmek

Migren atakları sıklıkla göz önünde uçuşan cisimler görme durumunu tetiklemekte. Migren atakları sırasında bireyler gözleri önünde uçuşan cisimler gördüklerini bildirmekte. Göz önünde uçuşan cisimler görmek, genellikle gözünüzün retina tabakası ile ilgili bir durumdur. parçacıkların sonucudur. Çoğu insan hayatlarında en az bir kere bu cisimcikleri görmüş ve deneyimlemiştir. Bu durum göz sağlığımız açısından olumsuz bir durum değildir.

Retinaya yakın vitreus sıvısının zaman içinde daha akışkan hale gelmesi ile göz içindeki bu cisimcikler daha fazla görülür hale gelmektedir. Bu durum insanlar yaşlandıkça daha yaygın hale gelir. Genellikle ciddi olmasalar bile, aniden bu uçuşan cisimleri fark ederseniz veya büyük bir tane fark ederseniz, en kısa zamanda bir göz doktoruna görünmenizde fayda var.

 

Migren Nedenli Görsel Duyu Rahatsızlıkları

Avrupa Migren Araştırma Vakfı Verilerine Göre migren hastalarının yüzde 25 ila 30’u görsel semptomlar yaşamaktadır. Bu semptomlar genellikle her iki gözde de görülür. Bazen tek gözün görme alanında görülebilen bu durum çok kafa karıştırıcı olabilir. Test etmek için bir gözü kapatabilir, rahatsızlığı kontrol edebilir ve sonra diğer göz için de aynısını yapabilirsiniz. Sadece bir gözümüzün görüş alanında görsel semptomlar görürseniz, bu durum çok daha ciddi bir sorunun göstergesi olabilir. Aşağıda, migrenin neden olabileceği görsel semptom ve rahatsızlıklara bazı örnekler verilmiştir

• Fotopsi: Bu, görüşünüzde yanıp sönen parlak bir ampul gibi ışık yanıp sönmeleri gördüğünüz durumdur.

• Teichopsia: Bu durumda görme alanımızda parıldayan, parlak, pürüzlü çizgiler belirir.

• Metamorfopsi / Alice in Wonderland (Alis Harikalar Diyarında) sendromu (AiWS): Migren nedeniyle bu durum gerçekleşir ise, görüntüler şekil, boyut ve / veya renkte bozuk görünürler. Sık sık tuhaf bir görsel etki yaratarak çok değişik görsel algıya neden olur

• Skotom / kısmi görme kaybı: Bu etki görme alanındaki lekeler veya tünel görme etkisi ile kategorize edilir. Retina hasarları ile ilgili durumlaarda da bu şekilde görme olabilir. Bu durumda uzman bir göz doktoruna başvurmak retina hastalıkları açısından erken teşhis ve tedaviye olanak sağlar. Retina hastalıklarında erken müdahale kalıcı görme kayıplarının önüne geçer.

• Amaurosis fugax: Bazı ağır migren vakalarında karotid arterdeki daralmaya bağlı olarak kan akışının azalması nedeniyle, yukarıdan aşağıya yayılan bir görme kaybı meydana gelebilmektedir.

Migrenlerde, herhangi bir tür görsel rahatsızlık tipik olarak 10 ila 30 dakika sürer, nadiren bir saatten fazla sürer. Genellikle görsel belirtiler baş ağrısından önce gelirler, ancak bir baş ağrısı sırasında da ortaya çıkabilirler. Yaşlandıkça migren deneyimleriniz değişebilir. Bazı insanlar migrenle ilişkili görsel semptomları yaşlandıkça daha az deneyimlediklerini bildirmekte.

Daha Ciddi Bir Durum İçin Potansiyel Bir İşaret Olabilir Görme bozuklukları bazen ilk göründüklerinden daha büyük tehlikeler işaret edebilir. Daha önce belirttiğimiz gibi, baınç ile ilgili olarak dalgıçlar ve savaş pilotlarında retina dekolmanı, retina yırtılması gibi ciddi göz hastalıkları meydana gelebilir. Yeni görme bozuklukları, özellikle de sadece bir gözde bulunanlar da ciddi bir problem olabilir.

Bazen ışık yanıp sönmesi veya görme kaybı ile birlikte yeni olan ağrısız koyu lekeler veya uçuşan cisimler, retina veya vitreus dekolmanı geçirdiğiniz anlamına gelebilir. Kalıcı görme kayıplarının önüne geçmek için hemen bir göz doktoruna görünmelisiniz.

Bir gözde geçici görme kaybı inme veya iltihaplı arterlerin bir uyarı işareti olabilir. Bu bölümler genellikle 30 dakika sürer ve baş ağrısı ile ilişkili değildir. 45 yaşın üzerindeyseniz özellikle endişe vericidirler. Bu belirtilerle karşılaşırsanız, derhal bir göz doktoruna veya nörologa muayene olmanızda fayda var. Sık migren atakları geçirmek inme gibi ciddi durumların ayırt edilmesinde yanıltıcı olabilir. İnme durumlarında da migrendeki gibi baş dönmesi, dengesizlik, halsizlik, uyuşma, çift görme veya baş ağrısı eşlik edebilir.

Klasik Migren belirtileri haricinde aşağıda yazan semptomları gözlemlerseniz derhal bir doktora görünün.

• Kolun, bacağın veya yüzün ani uyuşması veya zayıflığı

• Konuşma veya anlama güçlüğü de dahil olmak üzere ani kafa karışıklığı

• Beklenmedik yürüme, baygınlık, denge kaybı veya el becerisi kayıpları

Ne yazık ki, bir inmenin diğer bir göstergesi, bir veya her iki gözde ani kaymalardır.

 

Görsel Bozukluklar Hakkında Endişelenmeli miyim?

Ani gelişen görme bozuklukları korkutucu olabilir. Her zaman uzman bir göz hekiminden bu semptomların neden ortaya çıktıklarına dair bir açıklama almalısınız. Görüşünüzde meydan gelen değişikliklere dikkat edin. Genellikle görsel rahatsızlıkları kısa süreli yaşasanız bile, şiddet, süre veya türünde ani değişiklikler kötüleşen bir sorunun veya farklı bir sorunun göstergesi olabilir. Genel olarak, endişelenmenize gerek yoktur, ancak sorunun profesyonel olarak değerlendirilmesini sağlamak en iyisidir. Tanı koyduktan sonra, belirtileriniz her ortaya çıktığında bir doktora görünmenize gerek yoktur.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.