Dijital Göz Yorgunluğu – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Dijital Göz Yorgunluğu

Dijital Göz Yorgunluğu

GÖZ SAĞLIĞINIZI TEHDİT EDEN ÇAĞIMIZ SORUNLARINDAN BİRİ. DİJİTAL GÖZ YORGUNLUĞU

İşi gereği dijital cihazlarla gün boyu çalışmak zorunda olan birçok kişi, dijital göz yorgunluğunun rahatsızlığını hissetmekte. Profesyonel gereklilikler yerine, sosyal veya eğlence amaçlı bir cihaz kullanıyor olsanız bile, bu sorundan sizde müzdarip olabilirsiniz. Dijital göz yorgunluğu sorununda korunmak için günümüzün sadece %20’si kadar bir zaman siliminde dijital ekranlara bakmalıyız. Günde sadece iki saat ekran süresi ideal diyebiliriz. Teknoloji ile sınırsız bir şekilde içli dışlı olduğumuz bu çağda, her yıl milyonlarca insanın bu sorun için göz doktorlarını görmesi şaşırtıcı değil.

Dijital Göz Yorgunluğunun Belirtileri

Bu kadar yaygın bir durum söz konusu olduğunda, Dijital Göz Yorgunluğu semptomlarını tanıyabilmek önemlidir. Böylece göz yorgunluğunu önlemek ve en aza indirmek için doğru tedbirler erkence almaya başlayabilirsiniz. gereğinden parlak dijital ekranlar genellikle bu sorunun arkasındaki baş suçlular:
– Gözlerin çok sulu veya alışılmadık şekilde kuru olması
– Gözlerde yanma veya kaşıntı hissi
– Bulanık veya çift görme
– Boyun, omuz veya sırtta sık görülen baş ağrısı ve ağrı
– Işığa karşı artan hassasiyet
– Odaklanmada zorluk
– Gözlerini açık tutmada zorluk Yukarıda sayılanlar gibi belirtiler, işlerinin büyük bir kısmını veya tamamını dijital ekranlar, bilgisayar ekranları yada mobil cihaz ekranları karşısında yapan kişiler için sıklıkla gözlemlenen durumlar. Bu durumlarda özellikle kötü olan, büyük bir üretkenlik – verimlilik düşüşüne (%30’a kadar!) Neden olmasıdır. Peki gözlerimizi dijital ekranların,bilgisayar ekranlarının yarattığı negatif etkilerden korumak için ne yapabiliriz?

Soruna dijital ekranlar neden olmakta, bu durumda daha az ekran karşısında olmak, ekran karşısında geçirilen süreyi sınırlamak sorunu çözmemize yardımcı olacaktır. Ancak bu her zaman mümkün olamamakta. İyi haber şu ki, göz yorgunluğunu azaltmak ve bazen tamamen ortadan kaldırmak için yapabileceğimiz birçok şey var .

Çalışma Alanınızı Göz Konforu Dikkate Alınarak Kurmak Size Yardım Edebilir.

Bilgisayar ekranınız siz onu kullanırken gözleriniz için hangi açıya sahip? Maksimum rahatlık sağlamak için, gözünüzden en az 40cm uzaklıkta olması idealdir. Bilgisayar ekranlarınızı göz seviyesinin biraz altında ve yukarı doğru açılı olacak şekilde konumlandırmaya çalışın. Ayrıca çalışma esnasında kullandığınız diğer materyalleri(Kağıt notlar, kitaplar, makaleler vb…), bakmak için sürekli başınızı çevirmek zorunda kalmayacağınız bir yere yerleştirin.

Ortam – Mekan Aydınlatması?

Sorun, bilgisayar ekranınızın kendisi parlaklığı olmayabilir. Bulunduğunuz mekan nedeniyle ekranlarınızda parlama olabilir. Ekrana bakışınızda rahat açıyı korurken parlamayı da ortadan kaldırabiliyorsanız, yapın. Ortam ışığı çok yüksek ise gözlerinizi otomatikman kısmak zorunda kalabilirsiniz buda gözlerinizi yorabilir.

20-20-20 Kuralına Göre Canlı Kalın

Dijital cihazları kullanmanın ilginç yanlarından biride, onları kullandığımız zaman zarfında başka herhangi bir şeye baktığımızdan daha az sıklıkta göz kırpma eğiliminde olmamızdır. Daha az sıklıkta göz kırpmayı telafi etmenin kolay bir yolu, 20-20-20 kuralıdır. 20-20-20 kuralı, her 20 dakikalık ekran başı çalışma süresinde, 20 saniyelik bir ara vermeli ve ekran yerine en az 6 metre uzakta bir cisme odaklanmalıyız.

Güneş İçin Güneş Gözlüğü, Bilgisayar İçin Bilgisayar Gözlüğü

Güneş gözlüğü ile gözlerimizi güneşten koruyabildiğimiz gibi, göz yorgunluğundan korunmak için özel bilgisayar gözlükleri de takabiliriz. Bilgisayar ekranlarını grafik tasarım için kullanan profesyoneller bundan pek yararlanamayabilir, çünkü bu gözlükler gördüğünüz renklerde karışıklığa neden olabilir. grafik işleri ile ilgili değilseniz bu gözlükler sizin için harika bir çözüm olabilir.

Bir Göz Doktoruna Danışın

Göz yorgunluğu ve bu konuda ne yapacağınız hakkında sorularınız veya endişeleriniz varsa, göz doktorunuza görünmenizde fayda var. Bize göz yorgunluğu veya görme ile ilgili sahip olabileceğiniz diğer herhangi bir sorun hakkında soru sormaktan çekinmeyin.

Her Daim Sağlıklı, Mutlu, Huzurlu Kalın.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.