Lazer Katarakt Ameliyatları Rehberi – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Lazer Katarakt Ameliyatları Rehberi

Lazer Katarakt Ameliyatları Rehberi

Lazer Katarakt Ameliyatları Rehberi
Lazer katarakt ameliyatından sonraki genel iyileşme süreci tipik olarak çok basittir ve bu süreç tamamlandığında, düzelmiş görüşün etkisi tam anlamıyla gözlemlenir.

Lazer katarakt ameliyatından sonra, gözlerinizin sağlıklı kalmasını ve düzgün bir şekilde iyileşebilmesini sağlamak için izlenmesi gereken birkaç temel adım vardır. Lazer Katarakt Ameliyatı ile tedavi görürken doktorunuz, iyileşme planınızın ihtiyaçlarınıza uygun olmasını sağlamak için ameliyat öncesi ve sonrası tüm soruları yanıtlayacaktır. Ancak katarakt tedavisinden sonra gözlerinizi nasıl düzgün bir şekilde koruyacağınızı bilmeniz ve anlamanız önemlidir.

Lazer katarakt ameliyatının avantajları nelerdir?
Lazer katarakt cerrahisi (femtosaniye lazer destekli katarakt cerrahisi), geleneksel cerrahiye göre bir takım avantajlar sunar. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

Minimal invaziv
Lazer katarakt cerrahisi, gözün iç kısmına ve kataraktlı dokuya hassas bir erişim sağlar. Aynı zamanda çok az veya hiç ultrasonik güç kullanmadan bulanıklaşmış lensi parçalara ayırır. Gözün dokularına ve yapısına daha az baskı yaparak iltihaplanmayı önlemede etkili bir yoldur.

Yüksek Hassasiyet
Bu tedavi, ameliyat için gerekli veriler dikkatli bir şekilde ölçmemizi ve bu verileri lazere programlamamızı sağlar. Bu sayede, Lazer Katarakt Ameliyatı Doktorunun, tedavinizi baştan sona daha hassas veriler ile kurgulamasını sağlar.

Milimetrenin 1/1000’i kadar hassasiyet ile uygulanan lazer katarakt ameliyatı, kataraktlı doku yerine yerleştirilen yapay lensinizin mümkün olan en iyi görüşü sağlamasına imkan verir. Femtosaniye lazer, cerrahların bulanuklaşan kataraktlı lensi parçalanması için en iyi imkanı sağlar.

Bıçaksız ameliyat
Bu tedavi, keskin bıçaklara ihtiyaç duymadan katarakta erişmek için gereken kesiler için mükemmel şekil ve boyutları oluşturur.

Kişiye özel katarakt tedavi planları
Femtosaniye lazer destekli katarakt ameliyatı ile tedavileriniz tam ihtiyaçlarınıza göre şekillendirilebilir. Bu tedavinin çok yönlülüğü, dokuların nereden ayrılacağını tam olarak belirlememizi sağlar. Lazer Katarakt Cerrahisi, prosedürün gözünüze özel olmasını sağlar.

Lazer katarakt ameliyatı sonrası iyileşme ne kadar sürer?
Lazer katarakt tedavisi sonrası iyileşme süreci klasik cerrahiye göre daha kısadır. Tipik olarak, rahatsızlık birkaç gün içinde azalır, ancak tam iyileşme, vakanızın ciddiyetine ve tıbbi geçmişinize bağlı olarak 4-6 hafta arasında değişebilir. İyileşme sürecinizin güvenli ve etkili kalmasını sağlamak için tüm ameliyat sonrası bakım talimatlarına harfiyen uymanız ve tüm doktor kontrol randevularını aksatmamanız önemlidir.

Lazer katarakt ameliyatından sonra neler beklenir?
Lazerle katarakt tedavisi sonrası aynı gün evinize dönebilirsiniz. Ameliyattan hemen sonra uyuşukluk hissedebilirsiniz. Bu his tedaviden birkaç saat sonra geçecektir. Bulanık veya çift görme, kumlu ve sulu veya kanlanmış gözlere sahip olmak tamamen normaldir. Bu yan etkiler birkaç gün içinde düzelecektir, ancak iyileşmenizin süresi, kişisel sağlık durumunuza, kronik hastalıklarınızın olup olmamasına, sigara kullanıp kullanmamanız gibi kişisel durumlarınıza bağlıdır.

Lazer katarakt ameliyatı sonrası alınması gereken önlemler
Katarakt ameliyatı oldukça başarılı bir tedavidir ve iyileştikten sonra tüm olağan aktivitelerinize geri dönebilirsiniz. Bununla birlikte, tedaviden hemen sonra gözlerinizi etkili bir şekilde korumak için bilmeniz gereken birkaç önemli nokta var.

Lazer katarakt ameliyatı sonrası yapılması ve yapılmaması gerekenler vardır:

Bunları yapın
– İlk birkaç gün dinlenin. Gözlerinize görme yetinizin iyileşmesi için yeterli zamanı vermeniz çok önemlidir.
– İyileşme sürecinde gözünüzü koruyucu ekipmanı, dotorunuz tarafından belirtildiği şekilde kullanın. Eğer reçete edildiyse göz damlaları kızın kullanımını asla aksatmayın.
– Dışarıdayken, ilk birkaç hafta, gündüzleri güneş gözlüğü takın. Gözünüze su kaçmadığından emin olduğunuz sürece her zamanki gibi banyo yapabilir ve duş alabilirsiniz. Bu süreçte risklerden korunmak için, küçük yüzme gözlükleri ile duş almak iyi bir fikir olabilir.
– Tedaviden sonra gözlerinize karşı nazik olun fazla ve sert ovuşturmadan sakının. Bu süreçte gözlerinizi fazla yormadan kitap okuyabilir, bilgisayar kullanabilir veya TV izleyebilirsiniz.

Bunları yapmayın
– Lütfen 20mt uzaklıktan plaka okuyabilene kadar araba kullanmaktan kaçının.
– Vücudunuzun dinlenmek ve iyileşmek için zamana ihtiyacı var. Bir hafta boyunca yorucu bir egzersiz yapmayın, sonrasında spor salonu, tenis ve golf gibi çoğu aktiviteye dönebilirsiniz.
– Gözlerinizi ovmayın. Gözünüzün mercek kısmı olan korneanız, tedaviden sonra son derece hassas ve yaralanmaya açık bir durumda olacaktır.
– Lazer katarakt tedavisinden sonra en az 4 hafta göz makyajı yapmaktan kaçının. Doktorunuzdan güvenli olduğunu teyit etmeden uçmayın. Basınç değişimleri tehlikeli olabilir.

Herhangi bir endişeniz veya sorunuz varsa, doktorunuz ile iletişim kurmaktan çekinmeyin. Göz doktorunuz, tıbbi geçmişinize dayanarak, iyileşmenizin sorunsuz olmasını sağlamak için en iyi önerileri sunacaktır.

Bir göz cerrahisi danışmanıyla konuşunİster katarakt ameliyatı olmayı düşünüyor olun ister farklı bir lens ameliyatı yöntemine ihtiyaç duyuyor olun, görme yeteneğiniz için bir dizi düzeltici tedavi seçeceği vardır. Lazer katarakt cerrahisine ek olarak, Refraktif Göz İçi Lens Değişimi ve geleneksel Katarakt Cerrahisi de dahil olmak üzere bir dizi cerrahi lens tedavisi vardır.

Gereksinimleriniz ve doğru tedavi planını belirlemek için doğrudan göz doktorunuz ile konuşmanızı öneririz.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.