Lazer Göz Ameliyatları Rehberi – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Lazer Göz Ameliyatları Rehberi

Lazer Göz Ameliyatları Rehberi

Lazer Göz Ameliyatları Tedavisi, Görme Düzeltme Uygulamaları İçin Rehber
Lazer göz ameliyatı tedavisi, gözün kornea adı verilen ön kısmının eğriliğini değiştirerek, kontakt lens ile görüş düzeltmesine benzer şekilde görüşün iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Bu düzeltmeler uzun yıllar boyunca görmede iyileşme sağlasa da, yıllar sonra yaşa bağlı bazı değişiklikler olabilir ve zamanla küçük numaralı gözlük reçeteleri gelişebilir. Birçok kişi lazer göz ameliyatından sonra genellikle 10 ila 15 yıl boyunca eski görüş bozukluklarına oranla daha iyi görme sağlarlar. Aslında görüşümüzde meydana gelen yaşa bağlı değişiklikler genellikle küçüktür ve genellikle eski yüksek numaralarına dönmezler. Herhangi bir prosedür gibi, küçük de olsa risk vardır ve bu konuda konsültasyonunuz sırasında doktorunuz tarafından bilgilendirileceksiniz.

Birkaç farklı lazer cerrahi türü vardır.
Son 50 yılda, kırma tedavisi önemli ölçüde gelişti ve bu tipteki ilk tedaviye radyal keratotomi adı verildi. Kornea şeklinin değiştirilmesi için gözün ön kısmında bir neşter ile yapılan radyal yarıklar ile gerçekleştirilen bir tedaviydi. Bu prosedür birçok hastanın görüşünü iyileştirdi, ancak daha yüksek komplikasyon riski ve iyileşmenin hızla gerilemesi bir endişe kaynağıydı. 1970’lerden 1990’lara kadar radyal keratotomiye alternatif farklı türde bir lazer tedavisi tanıtıldı. Bu tedavi gözün ön kısmından çok ince bir tabakanın tıraş edilmesiyle çalışıyordu. Bu durumda eğrilik değişmekte ve ışığın göze geçişini iyileştirmekte. Bu işlem ışık türüne göre yapıldığında PRK (foto refraktif keratotomi) olarak adlandırılmıştır.

Daha sonraki yıllarda, yeni bir teknik olan (lazer destekli in situ keratomileusis) LASIK tedavisi uygulanmaya başlandı. Geliştirilen bu tedavi yalnızca hızlı iyileşmeye yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda hastaların yaşadığı rahatsızlık ve ağrıyı da azaltan bir tedavi oldu. Hastalar operasyon sonrası birkaç saat içinde görmede iyileşme yaşadılar. Ayrıca LASIK daha yüksek reçeteler içinde uygulanabilmekteydi. LASIK cerrahisi kornea üzerinden kaldırılan ince bir tabaka ve bu tabaka altına uygulanan lazer ile gerçekleşir. LASIK ameliyatından hemen sonra yeniden konumlandırılan ve dolayısıyla daha hızlı iyileşme sağlayan bu ince flap kornea yüzeyi traşlaması PRK uygulamasına oranla avantajlar sağlamaktadır.

PRK olarak da bilinen foto refraktif keratektomi, görüşü düzeltmek için başarılı bir prosedürdür. Hızlı iyileşme ve ameliyat sonrası rahatsızlığı azaltması nedeniyle LASIK tercih edilmesine rağmen günümüzde hala kullanılmaktadır. İki tedavinin sonuçları, özellikle düşük reçete için çok benzer olarak kabul edilebilir. Bilimsel çalışmalar, bir hasta LASIK yerine PRK ile tedavi edildiğinde göz yüzeyi sinir rejenerasyonunun daha hızlı olduğuna dair sonuçlar olduğunu göstermiştir.

Korneası ince olan adaylar veya göze temas alınabilecek sporları (Boks, Futbol, Voleybol, Ragby, Tenis…) yapan sporcular için PRK tercih edilen cerrahi yöntemdir. LASIK prosedüründe ise İyileşme sırasında daha az komplikasyon görülmesi, bazı durumlarda PRK’ya göre daha tercih edilebilir olmasını sağlar. Cerrahınız, konsültasyonunuz sırasında çeşitli ameliyatların tüm ayrıntılarını ve (nadir de olsa) beklenebilecek herhangi bir komplikasyonu tartışacaktır.

Lazer göz ameliyatları dışında da görüş düzeltme opsiyonları mevcuttur. Bunlardan en çok kullanılan ve yaygın olanları Optik Gözlükler ve Kontak Lenslerdir. Unutulmamalıdır ki her göz ve her kişi lazer göz ameliyatlarına uygun olmayabilir. Bunda pekçok faktör vardır ve göz doktorunun detaylı bir muayenesi ile bu durum belirlenebilir. Bu gibi durumlarda kişiler gözlük ve kontak lens kullanmaya devam etmektedirler. Lazer göz ameliyatlarına uygun olmayan bireylerde görüş düzeltme için göz içi lenslerde birer alternatiftir.

Göz içi lens görüşünüzü nasıl iyileştirir?
Görmeyi iyileştirmek için gözün içine yeni bir yapay lens (implant) yerleştirerek görüş bozukluğunu düzeltmek günümüzde mümkün. Bu tür bir lens göze irisin önüne implante edildikten sonra gözün doğal lensinin görevini üstlenir. Göz içi lens değişiminde, gözün doğal merceği çıkarılacak ve hem yakın, hem ara, hem de uzak görüşü düzeltebilen çok odaklı bir mercek ile değiştirilecektir. Genellikle katarakt ameliyatları ile birlikte uygulanan göz içi lensler, halihazırda okuma gözlüğüne ihtiyacı olan adaylar için diğer tekniklere kıyasla tercih edilebilir. Muayeneniz sırasında en doğru seçeneği doktorunuz sizin için belirleyecek ve alternatiflerini ile birlikte size bildirecektir.

Lazer ameliyatı olmak acı verir mi?
Lazer göz ameliyatı yaygın bir görme düzeltmesidir ve birçok kişi bu ameliyatı geçirmiş olsa da, bu işlemle ilgili çeşitli yanlış anlamalar ve efsaneler vardır. Bu efsaneler ve yanılgılar, görme sorunları olan birçok insanı, işlemin oldukça acı verici olduğunu düşündükleri için tedaviye başlama konusunda şüpheci hale getirmekte.

Lazer göz ameliyatının ağrılı olduğuna dair yaygın inanışın aksine, işlem ağrısızdır ve sonrasında minimum rahatsızlık verir. Bazı kişilerde göz ameliyatından sonra ufak bir rahatsızlık olabilir, ancak bunlar iyi tolere edilir ve sadece birkaç gün süren iritasyon ve gözlerde sulanmadır. Lazer göz ameliyatının etkisi çoğu durumda uzun yıllar sürer, bu nedenle nadiren meydana gelen küçük rahatsızlıklar, faydalarıyla karşılaştırıldığında tolere edilebilir.

Lazer ameliyatı olan her hastaya ameliyat sırasında herhangi bir ağrıyı hafifletmek ve hissetmemesini sağlamak için göz damlası ile lokal anestezi uygulanır. İşlem sırasında herhangi bir ağrı beklenmese de, işlem sırasında hafif basınç hissi yaşanması normaldir. Bu hafif basınç, lazer hastalarının çoğunda iyi tolere edilir. Ameliyattan sonra birkaç saat boyunca biraz tahriş veya rahatsızlık hissetmeniz de oldukça normaldir. Eğer PRK ameliyatı olduysanız, kornea yüzeyi iyileşirken gözlerinizin yaklaşık 4 ila 5 gün veya hatta biraz daha fazla yanma, batma gibi rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Gözleriniz iyileşirken herhangi bir ağrı durumunda kullanmanız için size bazı göz damlaları verilecektir.

Lazer tedavisi numaralı gözlük, kontak lens reçetemi nasıl etkiler?
Gözlerimiz bir kamera gibi görür ve iyi görebilmemiz için ışığın gözümüzün arkasına veya retinaya odaklanması gerekir. Kornea, ışığın retina üzerinde tam olarak doğru noktaya gelmesi için doğru şekilde bükülmesinden sorumludur. Bazı kişilerin korneanın farklı eğriliklerine sahiptir, yapısal olarak daha uzun veya daha kısa göz küreleri vardır ve bu nedenle görüntü gözlerinin arkasında bulunan retina tabakasına odaklanmaz. Lazer cerrahisi ile korneanın şeklini ve eğriliğini değiştirmek mümkündür. Böylece ışığın doğru yere odaklanmasını sağlanır.

Astigmatı olan biri lazer ameliyatı olabilir mi?
Aslında, çoğu insanda bir miktar astigmatizma gözlemlenir. Astigmat, mükemmel bir küre yerine yumurta gibi uzamış şekildeki bir gözün durumunu tanımlar. Astigmatizma LASIK ile tedavi edilebilir. Astıgmat lazer tedavisinde Lazer ile korneayı yeniden şekillendirmek mümkündür, ancak bu seçeceğin kesinlikle sınırları vardır.

Bir hastanın astigmatı 6,00 diyoptriden düşükse, bir LASIK tedavisi ile bu astigmatı düzeltmek mümkün olacaktır. Astigmatizm bundan daha yüksekse, düzeltmenin sadece kısmi olması muhtemeldir veya hastanın tam düzeltme için daha sonra ameliyat olması gerekebilir.

Uzak görüşüm lazerle tedavi edilebilir mi?
Uzak görüşlü olmak, uzaktaki nesnelerin net görünmesi, yakınların ise odak dışı gibi görünmesi anlamına gelir. Uzak görüşlü olmak, kısalmış bir göz küreniz olduğu veya kornea eğrisinin yeterli olmadığı veya muhtemelen göz merceğinin çok ince olduğu anlamına gelir. Uzak görüşlülüğün tedavisi belirli sınırlamalar dahilinde Lazer Presbyond Ameliyatı ile mümkün.

Lazer göz ameliyatı sizin için uygun mu?
Görme probleminizi düzeltmek isteyebilirsiniz, ancak doktorunuz prosedüre uygunluğunuzdan emin olmalı. Lazer göz ameliyatının faydaları olmasına rağmen, birçok insan için hala büyük bir sorundur ve insanlar herhangi bir göz tedavisi konusunda diğer her tedaviye oranla çok daha dikkatli oldukları için bu anlaşılabilir bir durumdur. Maliyet, prosedür, iyileşme ve bakım sonrası süreci de dikkate almak normaldir. Çok sayıda sorunuza cevap almak ve tedaviye uygun olup olmadığınızı öğrenmek için göz kliniğine gitmeniz ve uzman bir göz doktoru ile konuşmanız gerekebilir.

Lazer ameliyatı olmanın riskleri var mı?
Her cerrahi prosedür gibi lazer göz ameliyatları da bazı riskler içermektedir. Yapılan araştırmalar ve gözlemler, lazer ameliyatı olan kişilerin %5’inden azında komplikasyonların görüldüğüne işaret etmektedir. LASIK tedavisi ile göz yüzeyinden kaldırılan flep etrafında komplikasyonlar gözlemlenebilmektedir. Bu durum hastaların yaklaşık %4’ünden daha azında görülmektedir. Göz yüzeyinden flep kaldırmak için femtosaniye lazerin kullanılmasıyla bu komplikasyonlar önemli ölçüde azalmıştır. Sık gözlemlenmese de genellikle bu sorunları belirli tedaviler ile düzeltmek mümkündür.

Bazı hastalar, lazer cerrahisi ile tedavi edildikten sonra birkaç ay boyunca gözlerinde kuruluk hissi ile ilgili problemler yaşamaktadırlar. Ancak suni gözyaşı kullanmak rahatsızlıkların hafifletilmesinde yardımcı olmaktadır. Bunların uzun vadeli olarak uygulanmasının gerekli olabileceği akılda tutulmalıdır. Hastalar ayrıca özellikle lazer tedavisi gördükten gece araç kullanırken ışık kamaşması etkisinden şikayet etmişlerdir.

Bazı çok nadir durumlarda, korneada kararsızlığa neden olabilecek ve göz duvarında bir miktar incelme olabilir. Nadir bir durum olmasına rağmen, bu tip komplikasyonları düzeltmek için daha fazla cerrahi veya alternatif farklı tedaviler gerekebilir.

Lazer Göz Ameliyatı İçin Uzman Bir Göz Doktoruna Danışmak?
Lazer göz ameliyatı öncesi deneyimli bir cerraha danışmanız önemlidir ve ameliyatınızın başarısını etkiler. Komplikasyonlar nadiren ortaya çıksa da, deneyimli bir cerrah olası herhangi bir komplikasyonu zamanında tespit edebilir ve bu durum gözünüze zarar vermeden tedavi edebilir.

İyileşme süreci, sürekli azalan şikayetler ile sadece birkaç hafif rahatsızlık dışında genellikle sorunsuz bir süreçtir. Ancak hastaların iyileşme veya ameliyatla ilgili endişeleri olduğu durumlarda Lazer Göz Ameliyatı Doktoruna sorular sorabilir ve tavsiyeler alabilirler.

Lazer Göz Ameliyatları, bu konuda branşlaşmış göz doktorları için genellikle basit ve kolay bir cerrahi işlemdir. Başarı oranı yüksektir ve çoğu insan görme sorunlarını düzeltmek için bu ameliyatı tercih edebilir Astigmat, hipermetrop, miyopi, presbiyopi gibi göz rahatsızlıkları için uygundur.

Lazer Göz Ameliyatı Prosedürü nedir?
Tedavi genellikle birkaç dakika sürer. Çok kısa bir özet ile; Cerrah gözünüzü uyuşturan anestezik bir damla uygular, göz kapaklarını nazikçe açar, ardından bir flep oluşturur ve lazer yardımıyla korneayı yeniden şekillendirir. Bıçak kullanılmaz, Bu, ışığın retinada doğru şekilde odaklanmasına ve keskin bir görüş sağlanmasına yardımcı olur.

Lazer Göz Ameliyatı Öncesi Hazılıklar nelerdir?
Gözlerinizi muayene etmek ve farklı lazer göz ameliyatı türleri için doğru aday olup olmadığınızı belirlemek için göz doktoru ile görüşmeniz gerekli. Ameliyat günü, cerrah, gözünüzde herhangi bir ağrı, yanma, batma hissetmemeniz, gözünüzün nemli ve tamamen anestezik kalmasını sağlamak için önce göz damlası uygulayacaktır.

Cerrah, gözlerinizi nazikçe açık tutmak için steril bir alet kullanacaktır. İlk başta, bu gözlerinizi garip hissettirebilir, ancak rahatlamaya çalışın, gözleriniz buna alışacaktır. İşlemden önce endişeli hissediyorsanız, doktorunuz gerekirse hafif bir sakinleştirici uygulayacaktır, ancak bu çok nadiren gereklidir.

Lazer Göz Ameliyatı Sırasında
Görme düzeltmesi için farklı lazer göz ameliyatı türleri mevcuttur. Bunlardan en sık uygulananları PRK LASEK, LASIK ve SMILE ameliyatlarıdır. Görme bozukluğunuzun türüne ve göz yapınıza bağlı olarak, doktorunuz size en uygun olan tedaviyi sunacaktır. Korneanızı veya göz yüzeyinizi yeniden şekillendirmek için farklı lazer tedavileri kullanacaktır.

SMILE, PRK LASEK ve LASIK işlemi sadece birkaç dakika, genellikle 15 – 20 dakika kadar sürer. Doktorunuz, ameliyat ile insan saçı genişliğinin yaklaşık dörtte biri kadar olan az miktarda kornea dokusunu yeniden şekillendirmek için bir lazer ışığı kullanır. Yüksek hassasiyetli bilgisayar destekli lazer mikroskobik düzeyde doğruluk için yardımcı olur. Tüm bu işlemlerde Anestezi nedeniyle işlem ağrısızdır. Nadir durumlarda, insanlar hafif bir rahatsızlık hissederler, ancak bu sadece kısa bir süre sürer. Geçirdiğiniz lazer göz ameliyatının türüne bağlı olarak hafif bir rahatsızlık hissedebilirsiniz.

PRK LASEK Ameliyatı sonrası
PRK LASEK ameliyatından sonra cerrah, gözlerinizi bandajlı lenslerle kapatacaktır. Bandaj lensleri, iyileşme sürecinde gözleri koruyan şeffaf ve yumuşak kontakt lenslerdir. İyileşme hızınıza bağlı olarak yaklaşık bir hafta boyunca koruyucu lens takmanız gerekebilir.

LASEK’ten sonra bazı hastalarda hafif ila orta şiddette ağrı, genellikle batma hissi olur, ancak bu uzun sürmez.

LASIK Ameliyatı sonrası
LASIK tedavisi sonrasında kornea daha hızlı iyileştiği için LASIK hastaları LASEK hastalarına göre daha az rahatsızlık hissetme eğilimindedir. Hastalar bir veya iki gün boyunca göz kuruluğu veya kumlu bir his yaşayabilir, ancak göz damlası kullanmak rahatsızlığı gidermeye yardımcı olur. Araştırmalara göre insanların yaklaşık %92’si LASIK için uygundur ve en sık uygulanan lazer göz ameliyatı olmasının nedeni budur.

SMILE Ameliyatı sonrası
Minimal invaziv (Kornea yüzeyinde minimal kesi ile) uygulanan SMILE ameliyatı hızlı iyileşme avantajı olan ve kornea dokusuna en az zarar verilen uygulamadır. Hastalar uygulamanın hemen sonrasında gayet net görebilmektedirler. LASIK’e benzer şekilde, bu prosedür minimum rahatsızlıkla hızlı iyileşir, sadece birkaç gün sulu ve kumlu his verir.

Lazer tedavisi için kaç yaşında olmak gerekir?
Lazer işlemi yaptırmak için 18 yaşından büyük olmanız ve ayrıca sabit bir görüş bozukluğu reçetenizin (Gözlük Reçetesi) olması gerekir. İyi bir göz sağlığına ve iyi bir genel sağlığa sahip olmalısınız. Doktorunuz ameliyat öncesi muayenenizde korneanızın kalınlığını ve sizin tedaviye uygun olup olmadığınızı değerlendirecektir. Çok yüksek numaralar lazer tedavisi için iyi bir seçenek olmayabilir.

Lazer tedavisinden sonra işe dönmek için ne kadar zamanım olacak? Lazer tedavisi gören hastaların çoğu, yalnızca 2 ila 5 gün arasında işlerinden uzak kalırlar.

Lazer Göz Ameliyatı Fiyatları. Lazer göz ameliyatı ne kadara mal olur? Lazer göz ameliyatının başlangıcından bu yana teknolojik gelişmelere bağlı olarak birçok değişiklik yapılmıştır. Lazer göz ameliyatı fiyatı, yaptırdığınız türe ve reçetenize göre değişir. Yasal sebeplerden ötürü bu platformdan fiyat veremiyoruz. Ancak fiyatlamalar için doktorunuz ve lazer göz ameliyatı olacağınız hastane sizi yönlendirecektir. Çoğu göz kliniği ve göz hastanesi, hastanın ödemeyi birkaç aya yaymasını sağlayan esnek ödeme planları ve taksitlendirme imkanları sunar.

İyileşmesi ne kadar sürer?
Lazer göz ameliyatları sonrası kornea yüzeyi, sağlıklı bireylerde 48 saatten daha kısa sürede iyileşir. Ameliyattan sonraki gün, cerrahın tedavinin ilerlemesini kontrol etmek için bir takip randevunuz olur ve o zamana kadar çoğunlukla görme tamamen düzelir. Ayrıca tedavinizin ilk yılında devam eden randevularınız olacaktır. SMILE ve LASIK göz ameliyatları için yaklaşık 24 ile 48 saat sonra işinize dönebilirsiniz, ancak PRK LASEK hastalarının işe devam etmek için yaklaşık yedi gün beklemesi gerekebilir.

Lazer göz ameliyatı ne kadar güvenli?
Bu, ameliyat olmak üzere olan hastalardan gelen en sık sorulan sorulardan biridir.

Lazer göz ameliyatı, günümüzde uygulanan en güvenli klinik prosedürlerden biridir. 30 yılı aşkın bir süredir lazer göz cerrahisinin çeşitli formları uygulanmaktadır. Ameliyatta yer alan prosedür iyi tanımlanmıştır. Ayrıca, SMILE, LASIK, PRK ve diğerleri gibi cerrahi prosedürlerin her birinin sadece güvenli değil, aynı zamanda doğru adaylar için oldukça etkili olduğunu kanıtlayan çok sayıda klinik kanıt vardır.

Başarılı bir ameliyat için lazer göz ameliyatlarına uygun aday olmak çok önemlidir. Dilerseniz Lazer göz ameliyatlarının ne kadar güvenli olduğunu kanıtlamak için bu gönderimizin aşağı bölümlerinde bazı klinik gerçekleri tartışalım.

Günümüzde kesin bir rakam olmamakla birlikte tahmini 120 milyondan fazla kişi başarıyla Lazer Göz Ameliyatı geçirdi

LASIK, en yaygın lazer göz ameliyatı türlerinden biridir ve araştırmalarda binlerce vakayı kapsayan detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıntılı çalışma aşağıdaki hususlara ışık tutmaktadır:
• Cerrahi işlem uygulanan her 100 hastadan yaklaşık 99’u tedavi sonucundan memnun ve mutludur.
• Her 10 hastadan 9’undan fazlası eski görüşlerinden daha iyi sonuçlar elde etti (teknik olarak 20/20 görme veya daha iyisi olarak adlandırılır) ve hemen hemen her hasta, araç sürüş gereksinimlerine sorunsuz bir şekilde hak kazanmak için kabul edilebilir net bir görüşe sahipti.
• Göz tablosunda 2 veya daha fazla çizgi görme netliğini kaybeden hasta sayısı %2’den azdı. (Teknik olarak düzeltilmiş uzak görme keskinliği olarak bilinir.) Lazer göz ameliyatının eşit olarak başka türleri de vardır. LASIK Cerrahisi kadar güvenli ve etkili?

Farklı kırma kusurları veya farklı kornea özelliklerinde, farklı lazer göz ameliyatları daha etkili olabilmektedir. Başka bir deyişle, LASIK her göz için evrensel bir çözüm değildir. Pek çok uzman korneası (göz penceresi) ince olan veya göze temas alınabilecek sporları (Boks, Futbol, Voleybol, Ragby, Tenis…) yapan sporculara LASEK tedavisini önermektedir.

PRK LASEK, LASIK’ten önce geliştirilmiş bir prosedürdür, ancak daha uzun iyileşme süresi nedeniyle LASIK’e göre daha az tercih edilmektedir. PRK LASEK, güvenlik ve başarı oranı açısından LASIK ile karşılaştırıldığında birbirlerine eşittir.

Lazer Göz Ameliyatlarında Yan etki ve komplikasyon olasılığı nedir?
Lazerle ilgili yan etkilerin çoğu geçicidir ve tedavisi kolaydır. Yine de, ameliyat edilmeden önce potansiyel risk faktörleri hakkında yeterli netliğe sahip olmalısınız. İşte dikkate almanız gereken bazı gerçekler:
• Kırılma indeksinin aşırı veya eksik düzeltilmesi: Bu, ameliyattan sonra görüşünüzün hala mükemmelliğe ulaşmada yetersiz olduğu anlamına gelir. Bu durum cerrahınızın uygun gördüğü tedavi seçenekleri ile düzeltilebilir.
• Görüşte keskinlik kaybı: Her 100 hastadan 1 ila 2’si, ameliyat sonrası görmeleri stabil olduğunda bu durumu yaşayabilir. Genellikle, sorun 6 ay içinde çözülür.
• Kuru göz: Lazer göz ameliyatı, gözünüzün gözyaşı filminde bir rahatsızlık yaratabilir. Sonuç olarak, gözyaşı üretimi bozulur ve bu da kuru göz adı verilen bir duruma yol açar. Lazer göz ameliyatına bağlı kuru gözlerin çoğu geçicidir ve sadece birkaç hafta sürer ve zamanla çözülür. Sadece nadir durumlarda sorun daha uzun süre devam edebilir.
• Flep sorunu: LASIK ameliyatında kornea dokusunun flebi kaldırılır. Sonuç olarak, ameliyattan sonra hasta unutarak gözünü ovuşturduğunda, spor yaptığında veya yüzme etkinliğinde bulunduğunda hafifçe yerinden çıkabilir. İstenmeyen komplikasyondan kaçınmak için ameliyat sonrası iyileşme talimatlarınıza bağlı kalınmalıdır.

Lazer Göz Ameliyatları Sonrası Ciddi cerrahi sonrası komplikasyonlar ortaya çıkar mı?
Lazer göz ameliyatı olan hastaların en büyük korkusu görme yetisini kaybetmektir. Lazer göz ameliyatlarından kaynaklanan körlüğün hala duyulmamış veya son derece nadir olduğunu belirtebiliriz. Ameliyat sırasında veya sonrasında bir göz enfeksiyonu kaparsanız, büyük bir görme bozukluğu yaşamanız olasıdır. Bununla birlikte, zamanında uygun şekilde tedavi edilirseniz bu yine de önlenebilir. Araştırmalar gösteriyor ki enfeksiyon oranı ortalama 19000 ameliyatta birdir ve çok nadirdir.

Lazer göz ameliyatı sonrası nasıl bir sonuç beklenmeli?
Bu tedavilerin başarı oranı neredeyse tüm uygun adaylar için oldukça yüksektir. SMILE, LASIK ve PRK LASEK ameliyatı geçiren hastaların yaklaşık %99’unun tedaviden sonra 20/20 görme deneyimi yaşadığını göstermektedir.

Lazer ameliyatı olduktan sonra yine de düzenli göz kontrolleri için göz doktorumu görmem gerekir mi? Kesinlikle! Gözlerinizi düzenli olarak kontrol ettirmek, herhangi bir sorunu çok ciddi hale gelmeden önce belirleyebilir. Bu nedenle görüşünüzün mükemmel olduğunu hissetseniz ve iyi görebilseniz bile, düzenli göz muayenelerinizi aksatmamanız çok önemlidir.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.