Lazer Göz Ameliyatları & Göz İçi Lens Ameliyatları – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Lazer Göz Ameliyatları & Göz İçi Lens Ameliyatları

Lazer Göz Ameliyatları & Göz İçi Lens Ameliyatları

GÖRÜŞ KUSURLARI DÜZELTİLMESİ, REFRAKTİF CERRAHİLER
LAZER GÖZ AMELİYATLARI VE GÖZ İÇİ LENS AMELİYATLARI

Gözümüzde genellikle zaman içinde meydana gelen görme bozukluklarının tedavisinde ve Görme yeteneğimizi daha iyi hale getirmek için yapılan ameliyatlara genel olarak “refraktif cerrahi” veya “görüş düzeltme ameliyatları” denilmektedir. Biz bu yazımızda, bundan sonra “refraktif cerrahi” kelimesi yerine görüş düzeltme uygulamaları olarak adlandıracağız. Günümüzde görüş düzeltme uygulamalarının iki farklı tipi vardır : Lazer göz ameliyatı ve göz içi lens ya da halk arasındaki adı ile göz içi lens ameliyatı.

30 yıldan uzun süredir uygulanan bu yöntemler zaman içinde kendilerini kanıtlamışlardır. Yıllar içinde yapılan çeşitli araştırmalar her iki uygulama türünün de güvenli ve etkili görüş düzeltme yöntemleri olduğu göstermektedir.

Avrupa Birliği Ülkeleri Arasında yapılan bir araştırmaya göre, görüş düzeltme ameliyatı geçiren kişilerin % 95’inden fazlası sonuçlardan ve yeni görüş seviyelerinden memnun.

Hangi tip görüş düzeltme cerrahisinin kişiye en uygun cerrahi olacağı bazı kriterlere bağlıdır. Uygulanacak her tedavi ve cerrahi müdahale öncelikle uzman göz hekiminin görüşüne tabi olmakla birlikte göz yapısı, kornea kalınlığı, görme oranı, genel göz sağlığının anlık durumu, yaş, bütçe ve yaşam tarzı gibi çeşitli nedenler belirleyici faktörlerdir.

Karar aşamasında uzman göz cerrahınız gözlerinizi detaylı bir muayeneden geçirecek, detaylı ölçümler ile ihtiyaçlarınızı değerlendirecek ve sizin için en iyi seçeneğe karar vermenize yardımcı olacaktır.

Bu aşamada karar vermenizde sizlere yardımcı olacak, Lazer Göz Ameliyatları ile ilgili uzman göz hekiminize sorabileceğiniz sorular için bir kontrol listesi hazırladık.

Lazer göz ameliyatı ya da göz içi lens ameliyatına karar vermeden önce dikkatlice düşünün. Aşağıdaki soruları prosedürü uygulayacak uzman göz hekiminize danışın. Her sorunuz için doyurucu cevaplar almanız karar aşamanız için çok önemlidir.

Kontrol 1 – Kesinlikle uygulanacak yöntem yada prosedürden önce cerrahınızı seçmenizi öneririz. Görüş düzeltme ameliyatları konusunda uzman bir göz hekimi size en uygun cerrahi uygulama için sizi en doğru şekilde yönlendirecektir. Hekiminizin uygulama geçmişi, ulusal ve uluslararası tecrübeleri hakkında detaylı bilgiler isteyin.

Kontrol 2 – Uygulanacak görüş düzeltme cerrahisi ne olursa olsun hekim tarafından planlanan ve olası tüm masraflar hakkında önceden net bilgi alın. Uygulama hakkında tüm maliyetleri baştan belirlemeniz, sonrasında oluşabilecek sürpriz harcamalar konusunda sizi korur.

Kontrol 3 – Lazer göz ameliyatı veya göz içi lens ameliyatları için cerrahınıza, görüşünüz hakkında neyi değiştirmek istediğinizi, görüşünüz ile ilgili sonuçların nasıl olacağını sizin için özel oluşturulan cerrahi prosedürün olası faydalarını tartışın. Bu sayede tüm tedavi seçeneklerinin riskleri ve cerrahın size istediğiniz sonuçları verip veremeyeceğini net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kontrol 4 – Görüş düzeltme ameliyatları kişiye ve göz tipine göre özel olarak uygulanan cerrahi prosedürlerdir. Bu nedenle göz doktorunuzdan gözünüz ile ilgili hangi ölçüm ve tetkikleri uygulayacağını net bir şekilde öğrenin. Yapılacak tüm testler ve tetkikler sizin için en doğru uygulamanın hangisi olacağı konusunda detaylı bilgiler verecektir.

Kontrol 5 – Uzman göz doktorunuzdan uygulanacak yöntemin tüm aşamalarını detaylıca anlatmasını isteyebilirsiniz. Uygulama sonrası olası sonuçları, ne zaman sağlıklı görüş ile göreceğinizi ve bu sürecin ne kadar süreceğini öğrenin.

Kontrol 6 – Bazı durumlarda görüş düzeltme uygulamasının gelecekte tekrarlanması gerekebilmektedir. Bu durumun gerçekleşmesi ihtimali hakkında göz doktorunuzdan sizi detaylıca bilgilendirmesini talep edin.

Kontrol 7 – Belirli derecelerin üzerinde göz bozuklukları tam olarak düzeltilememekte, bir miktar görüş bozukluğu ameliyat sonrasında da devam etmektedir. Bu nedenle cerrahınıza ameliyattan sonra gözlük ya da kontakt lens kullanılmasını gerektirecek bir durumun olup olmayacağını muhakkak sormalısınız.

Kontrol 8 – Lazer göz ameliyatı yada göz içi mercek ameliyatı nerede ve ne zaman yapılacak, ne kadar sürecek? Hangi sebeple olursa olsun uygulanacak cerrahi prosedürler tüm standartlara uygun ameliyat hanelerde ve uygun ekipmanlarla gerçekleştirilmelidir. Ameliyat yapacak doktor, ekibi, uygulanacak hastane konusunda bilgiler isteyebilirsiniz.

Kontrol 9 – Her cerrahi uygulama için belirli riskler ve dikkate alınması gereken hususlar vardır. Sizin için en doğru uygulama belirlenmiş olsa da cerrahi prosedürde neyin yanlış gidebileceğini, bunun ne kadar olası olduğunu ve düzeltmek için neler yapılabileceğini öğrenin. Bu gibi durumlar için lazer göz ameliyatı yada göz içi mercek ameliyatınızı uygulayacak göz doktorunuzun komplikasyonlar ile ilgili deneyimleri çok önemli. En yaygın komplikasyonların neler olduğunu, bunların ne sıklıkta meydana geldiğini ve doktorunuzun bunları düzeltmek için ne yaptığını sorun.

Kontrol 10 – Ameliyat sonrası iyileşme süresi, herhangi bir ağrının ne kadar süreceği ve ameliyattan sonra neler yapıp ve yapamayacağınız da dahil olmak üzere ameliyattan sonra sizi nelerin beklediğini öğrenin. Her tür ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Kontrol 11 – Ameliyat sonrası uzman göz hekiminiz tarafından düzenli kontrollerin gerçekleştirilmesi şarttır. Bu kontroller ile ilgili doktorunuzla birlikte kararlaştıracağınız ortak bir takvim belirlemeli, kontrollerinizi kesinlikle aksatmamalısınız.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.