Kornea Hastalıkları – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Kornea Hastalıkları

Kornea Hastalıkları

KORNEA NEDİR? KORNEA HASTALIKLARI TEDAVİLERİ VE KORNEA AMELİYATLARI

Korneayı bir kamera merceğinin önü olarak düşünebilirsiniz. Kornea, gözün önünü kaplayan ve göze gelen ışığın göz içine odaklanmasını sağlayan berrak, kubbe şeklinde bir yüzeydir. Bir kamera merceği gibi, gözünüzün korneası da ışığın nasıl odaklandığını kontrol etmekten sorumludur. Sağlıklı, berrak ve düzgün şekilli bir kornea, ışığı gözün arkasındaki retina tabakasına odaklamak için çalışır. Göz içinde retina tabakasına odaklanan bu görüntüler görme sinirlerinden oluşan retina tabakası aracılığı ile beyne iletilir. Beyinde anlamlandırılan bu görüntüler ile görme işlevi yerine gelir. Tüm bu işlem saniyenin binde biri gibi bir sürede olup biter. Gözümüz tüm bileşenleri ile birlikte, bu hayati duyuyu işlevsel kılmakta, net görmenize ve nesnelere odaklanmanıza yardımcı olmaktadır. Kornea, gözün toplam odaklanma gücünün %75’ine kadar sorumludur ve kornea göz hastalığı, bu işlevi kesintiye uğratabilir ve görüşünüzü bozabilir. Kornea görmeyi netleştirmek için çok önemli olduğundan, korneanın şekli veya yapısında ki herhangi bir anormallik, net görme yeteneğinizi etkileyebilir ve günlük aktiviteleri gerçekleştirmenizi engelleyebilir.

Kornea aynı zamanda bir bariyer görevi de görür. Göze gelebilecek dış etkiler açısından ilk savunma hatlarından biri olan kornea, gözün geri kalanını mikroplardan, tozdan ve darbesel dış etkilerden korur. Ayrıca kornea nispeten sert kusursuz yapısı ile kendini, iltihaplı korneaya, kornea sıyrıklarına veya diğer kornea yaralanmalarına neden olabilecek diğer zararlı maddelerden korumaya yardımcı olur. Kornea bileşen olarak oldukça güçlü ve dayanıklı, oldukça organize bir hücre ve protein grubudur. Bununla birlikte, diğer tüm hücre gurupları ve organlara nazaran daha hassastır, vücuttaki çoğu dokudan farklı olarak, kornea onu besleyecek veya enfeksiyona karşı koruyacak kan damarı içermez. Daha ziyade, kornea beslenmesini gözyaşlarından sağlar. Bu sebeple ürettiğiniz gözyaşlarının sağlıklı olması ve gereğinden hızlı buharlaşmaması önemlidir, aksi takdirde korneal sorunlar yaşayabilirsiniz. Kuru göz semptomları ve kornea hasarı riskini artırır.

Kornea göz hastalıkları nelerdir?

Korneayı etkileyebilecek geçici ve önemsizden, ciddi ve kalıcıya kadar çok çeşitli durumlar ve hastalıklar vardır. Ciddiyeti ne olursa olsun tüm kornea hastalıkları görüşünüzü, rahatınızı ve günlük yaşamınızı olumsuz etkileyebilir. En yaygın kornea hastalıkları türleri şunları içerir:

• Enfeksiyonlar
• Travmalar
• Alerjik reaksiyonlar
• Göz kuruluğu

yukarıda belirtilen kornea hastalıkları kadar sık görülmesede kalıtsal kornea hastalığı, Kornea Ödemi (Fuchs distrofisi), keratokonus gibi kornea hastalıkları görülebilmektedir. Hastalığın durumuna bağlı olarak ani ağrı ve görme sorunları gözlemlenebilir. Kornea hastalıklarında semptomlar yavaş veya aniden ortaya çıkabilmektedir. Nedenler ve koşullar değişiklik gösterse de, kornea göz hastalığının tedavisi de korneanın yapısal durumuna veya uzamn göz hekiminin hastalık teşhisine bağlıdır. Bazı küçük durumlarda korneanız kendi kendini onarabilir; diğer koşullar antibiyotik gibi tıbbi tedavi veya çapraz bağlama veya kornea nakli gibi ameliyatları gerektirebilir.

Kornea Yüzeyini Etkileyen Kornea Göz Hastalıkları

Kornea yüzeyinin yüzeysel tabakaları görme işlevinin sağlıklı olabilmesi için çok önemlidir. En iyi görme kalitesi için görmeyi sağlayan katmanlar düzgün ve düzenli olmalıdır. Ne yazık ki, bu katmanların düzgünlüğünü etkileyen ve düzensizliğe neden olan birkaç koşul olabilir. Bu koşullar şunları içerir:

• Ön bazal membran ödemi (ABMD)
• Salzmann’ın nodüler dejenerasyonu
• Tekrarlayan kornea erozyonunun (RCE) neden olduğu düzensizlik
• Diğer yüzeysel kornea düzensizliği türleri

Kornea hastalıklarından muzdaripseniz, hemen bir uzman göz doktoru kornea uzmanına başvurun.

Kornea Şeklini Etkileyen Kornea Koşulları

Çok düz, çok sivri veya asimetrik yapıda olsun, korneanın şeklindeki anormallikler, korneanın ışığı retinaya nasıl odakladığı konusunda sorunlara neden olabilir. Bu da nesnelere odaklanma ve net görme yeteneğinizi olumsuz etkileyebilir. Bu koşullar kırılma bozuklukları olarak bilinir ve şunları içerir:

• Miyopi (uzağı görememe)
• Hipermetrop (ileri görüşlülük)
• Astigmatizm

Neyse ki bu kornea rahatsızlıkları kontakt lens, gözlük veya Excimer Lazer, Lasik, Relex Smile gibi lazer göz ameliyatları ile düzeltilebilir.

Kornea Dayanıklılığı

Korneanın dayanıklılığını etkileyen koşullar, korneanın şeklini ve işlevini koruma yeteneğini etkileyebilir. Örneğin keratokonus, korneanın kademeli olarak incelmesi ve zayıflamasıdır, bu da korneanın dışa doğru sivrileşmesine ve koni şeklini almasına neden olur. Keratokonus zamanla daha bozuk görme ve bulanıklığa neden olur. Korneanın dayanıklılığı zamanla aşamalı olarak etkilendiğinde, işlevini geri kazanmaya yardımcı olmak için uzman bir göz doktoru kornea uzmanı tarafından keratokonus için uygun bir tedavi uygulanır.

Kornea Sağlığı

Gözün dış tabakası olan kornea, travmaya, bakterilere, alerjenler ve kimyasallar gibi tahriş edici maddelere karşı oldukça savunmasızdır. Kornea sinir lifleriyle yoğun olduğu için son derece hassastır. Budurum, kornea tabakasında meydana gelen sorunların, işlevini ve görme yetisini büyük ölçüde etkileyebileceği anlamına gelir.

Yaralanma:

Göze giren cam veya tahta gibi nesnelerden kornea aşınmaları meydana gelebilir. Metal veya kimyasal gibi yabancı bir cisimden korneaya doğrudan travma, bulutlu bir korneaya (kornea ödemi) veya kalıcı kornea hasarına neden olabilir.

Enfeksiyon:

Konjunktivit (Göz Zarı Enfeksiyonu) gibi bakteriyel veya viral enfeksiyonlar gözde kızarıklığa neden olabilir. Konjonktivit tedavi edilmediği taktirde kornea iltahaplanmasına (keratit) ve hatta kalıcı yara izlerine neden olabilir. Kornea enfeksiyonlarında uzman göz hekimi tarafından tıbbi değerlendirme ve tedavi gerekir.

Kimyasal tahriş ediciler:

Alerjenler ve kornea ile temas eden bazı kimyasallar kaşıntıya veya ağrıya neden olabilir. Tipik olarak, tahriş edici maddelerle ilgili semptomlar temas halinde ortaya çıkar ve acil tıbbi müdahale gerektirebilir.Gözleriniz kimyasallar ile temas ettiği anda sadece bol su ile yıkayarak ilk müdahalenin yapılması çok önemlidir.

Hastalar görme veya göz sağlığı sorunlarının kornea ile ilgili olduğunu anlamayabilrler. Korneanın oldukça hassas yapısı nedeniyle, aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, hemen yardım için göz doktorunuza ulaşmanız önemlidir. Doktorunuz sizi, Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi’nde ki bir kornea uzmanına sevk ederek erken müdahalenin sağlanmasına ve olası hasarların önlenmesine yardımcı olabilir.

Bir kornea rahatsızlığının belirtileri şunları içerebilir:
• Gözde yabancı cisim hissi
• Kaşıntı
• Kırmızılık
• Şiddetli ağrı
• Yanma, batma
• Ani görme değişiklikleri
• Işık hassaslığı
• Bulanıklık veya sisli görme

Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi’nde ki kornea uzmanı doktorlar, herhangi bir kornea düzensizliğini doğrulamak için gelişmiş testler yapabilirler. Bu test sonuçlarını kullanarak, kornea cerrahlarımız netliği ve düzenliliği artırarak görüşünüzü iyileştirebilecek olası tedavileri veya cerrahi müdahaleleri önerebilirler.

Kornea doktoru ne yapar?

Vizyonunuzu etkileyen ne olursa olsun, Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi size yardım etmek ve ihtiyacınız olan göz uzmanına yönlendirmek için her an hizmetinizde. Kornea sorunları için hastalar, kornea hastalıkları konusunda uzman bir doktor ile görüşerek yardım almalı ve en hızlı şekilde tedavilerine başlanmalıdır. Randevuda kapsamlı bir göz muayenesi ve kapsamlı bir kornea değerlendirmesi yapılır. Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi’nde ki kornea uzmanı doktorlarımız, özel kornea sorununuza bağlı olarak gelişmiş testler yapabilir. Kornea doktorunuz rahatsızlıklarınız ile ilgili semptomları, görme sorunlarınızı ve rahatsızlığınızı tedavi etmek için en uygun tedavi yöntemini belirleyecektir.

Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi Kornea Uzmanları, Kornea Değerlendirme ve Tedavisinde Tecrübeleri Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi uzman doktorları konjonktivit, kuru göz sendromu, korneal travmalar ve keratokonus gibi kornea rahatsızlıklarının değerlendirilmesinde ve tedavisinde uzun yılların verdiği tecrübeye sahiptirler. Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi olarak kornea hastalıklarının tedavisinde en son gelişmeler ışığında, günümüz teknolojisi ile hizmet vermekteyiz. Şu anda Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi, progresif keratokonusu tedavi etmek için çapraz bağlama, Alt Katman Kornea Nakli (DMEK) ameliyatı, topografi rehberli (Topoguided) LASIK, Excimer Lazer, Relex Smile lazer göz ameliyatı dahil olmak üzere tüm kornea cerrahi prosedürlerini sunmaktadır.

Kornea Tedavi Seçenekleri

Bir çok kornea göz hastalığı, bir kornea uzmanının tıbbi tedavisi ile çözülebilirken, muayenehane içi prosedürler veya ameliyat gerektiren başka durumlar da vardır. Bu tedavilerin çoğu yüzeysel kornea konturunun iyileştirilmesine odaklanır.

Pinguecula ve Pterygium Cerrahisi

Kronik olarak kırmızı ve tahriş olmuş gözler, kuru göz sendromu, blefarit / meibomian bezi enfeksiyonu, alerjik göz hastalığı, enfeksiyöz konjunktivit (pembe göz) veya konjunktival dejenerasyonlar gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Ciddi göz kızarıklıklarına neden olan bu durumların hepsinde mevcut olan aynı bulgu, konjonktivadaki kan damarlarının iltihaplanmasıdır. Konjunktiva, gözün beyaz kısmını kaplayan kaygan bir zardır. Gözyaşlarımızın kritik bileşenlerini salgıladığı ve enfeksiyonlarla savaşan bağışıklık unsurlarını besleyen kan damarlarını içerdiği için son derece önemlidir. Aynı kan damarları, kırmızı göze yol açan oküler tahriş edici maddelere yanıt olarak iltihaplanabilir.

En sık bulunan konjunktival dejenerasyonlar, gözün beyaz kısmında büyüme olarak görülen ve korneaya uzanabilen pinguekula ve pterjiyumdur. Bu değişiklikler sıklıkla, yabancı cisim hissi, tahriş, kızarıklık veya görme azalması dahil olmak üzere hastalar için can sıkıcı semptomlara yol açar.

Pinguecula:

Korneanın yakınında sarı-beyaz bir konjonktival büyüme varsa, ancak korneayı içermiyorsa, konjonktival büyüme pinguekula olarak etiketlenir. Halk arasında genellikle göz beyazında sarı leke olarak tanımlanır.

Pterjiyum:

Gözde et büyümesi – konjonktival büyüme, eğer bir kan damarı bileşenine sahipse ve korneaya uzanıyorsa pterjiyum olarak adlandırılır.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.