Katarakt Ameliyatı Sonrası – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Katarakt Ameliyatı Sonrası

Katarakt Ameliyatı Sonrası

KATARAKT AMELİYATI SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Katarakt, bulanık görmenin en yaygın nedenlerinden biridir. Bunun için standart tedavi, kataraktlı lensin cerrahi olarak çıkarılması ve göz içi lensin yerleştirilmesidir. Katarakt ameliyatını takiben hastanın rahat bir şekilde iyileşmesi için çeşitli ameliyat sonrası yönergeler vardır. Günümüz teknolojisinin geldiği seviye itibarıile, katarakt cerrahisi geçmişe göre daha basit hale geldi.

Günümüz standartlarında gerçekleştirilen ameliyatlarda hastalar genellikle ameliyattan sonra birkaç saat içinde evlerine dönebilmekteler. Bu makale, katarakt ameliyatı sonrası iyileşme için elzem olan rutin bakımı, katarakt ameliyatından sonra alınması gereken bazı önlemleri ve katarakt ameliyatından sonra izlemeniz gereken birkaç önemli semptomları anlamanıza yardımcı olabilir.

Katarakt ameliyatından sonraki birkaç saat içinde:

• Hastalar genellikle katarakt ameliyatından bir veya iki saat sonra taburcu edilirler. Genellikle az sayıda olmakla birlikte, özellikle sistemik hastalıkları olan hastalarda hafif baş ağrısı, baş dönmesi gözlemlenebilmektedir.
• Eve ulaştığında hastaya birkaç saat dinlenmesi tavsiye edilir. Çoğu durumda, hastaların yiyecek kısıtlaması yoktur ve bu nedenle normal yiyecekler tüketmelerinde herhangibir sakınca yoktur. Katarakt ameliyatı sırasında kullanılan anestezi türüne bağlı olarak ameliyat edilen göz üzerinde bandaj olabilir.
• Bandajınızı doktor kontrolünde olmadan çıkarmamalısınız.
• Doktorunuz tarafından size bandajı çıkardıktan hemen sonra başlayabileceğiniz birkaç göz damlası verilecektir.
Katarakt ameliyatından sonra görmenizin tamamen düzelmesi birkaç saat ila birkaç gün arasında sürebilir. Eğer diğer gözünüzde de katarakt varsa, gözleriniz arasında görme dengesizliği fark edebilirsiniz. Bu normal bir durumdur.

Katarakt ameliyatı sonrası ilaçlar:

Katarakt ameliyatı sonrası, enfeksiyonu kontrol etmek için göz damlaları reçete edilir. Ameliyat edilen gözde enfeksiyon riski genellikle yaklaşık 1 ay ila 6 hafta arasında sürer ve bu süreçte gözlerimize gereken dikkati ve bakımı aksatmamamız gerekir. Bu göz damlaları, doktorunuzun talimatlarına göre dozajı belirlenen antibiyotikler, steroidler içerir. Gözün durumuna bağlı olarak verilen ek ilaçlar olabilir. Kullanmadan önce damla şişesini iyice çalkalayın. İki damla kullanacaksanız aralarında minimum 10 dakika boşluk bırakın.

Katarakt ameliyatından sonraki günler: Alınacak Önlemler

• Gözlerinizde görmeyi etkileyen başka bir hastalık yoksa, görme genellikle katarakt ameliyatından birkaç saat veya gün sonra iyileşmeye başlayacaktır.
• İlk günlerde bir tür kaşıntı, yabancı cisim hissi, gözde sulanma olması normaldir. Bu birkaç gün içinde azalacak.
• Parlak ışık bazı rahatsızlıklara veya aşırı duyarlılığa neden olabileceğinden, başlangıçta güneş gözlüğü kullanılması önerilir. Koyu renk gözlük kullanmak sizi daha iyi hissettirecektir.
• Kendinizi ne kadar rahat hissettiğinize bağlı olarak 1-2 gün sonra normal aktivitelere devam edebilirsiniz. Çoğu hastaya 1-2 gün sonra normal aktivitelerine devam etmeleri önerilir.
• Çoğu durumda televizyon, cep telefonu, dizüstü bilgisayar izlemeye 3-4 gün içinde dönülebilir. Monofokal göz içi lens yerleştirilmediyse, katarakt ameliyatından sonra gözlüklerinizle okumaya ihtiyacınız olabilir. Doktorunuz size okuma camı reçetesi verdikten sonra okumaya başlayabilirsiniz.
• 1 hafta boyunca gözlerinizi ovmayın. Sulama varsa, temiz mendil veya bezle hafifçe silebilirsiniz.
• Sıkı egzersizlerden, ağır ağırlık kaldırmaktan kaçının. Ancak kendinizi iyi hissediyorsanız düzenli egzersizlerinize 3-4 gün içinde başlanabilir.
• Gözlerinizi tozlu ortamlardan uzak turun ve koruyun. Bu enfeksiyon olasılığını, gözlerinizde oluşacak alerjik reaksiyon riskini ortadan kaldıracaktır.
• Ameliyat olan gözünüzün ne derece iyileştiğine ve diğer gözünüzün durumuna göre araç kullanmaya başlayabilirsiniz. Cerrahınızın tavsiyesi doğrultusunda araç kullanmaya devam etmenizde herhangi bir sakınca yoktur.
• Diğer ev aktiviteleri, yemek pişirme, gözünüzün iyileşmesine bağlı olarak doktorunuzun tavsiyesinden sonra yeniden başlatılabilir. Tüm bu tür faaliyetler için 2 hafta süreyle koruyucu gözlük takılması tavsiye edildi.
• Sistemik hastalıklar için aldığınız diğer ilaçlara devam edebilirsiniz.
• Katarakt ameliyatı sonrası reçete edilen göz damlalarını doktorunuzun tavsiyesine kadar kesinlikle programa uygun şekilde kullanın.
• Yüzmeden 1-2 hafta kaçınılabilir. 1-2 hafta göz makyajı takmaktan kaçınılmalıdır. Tüm bu aktivitelere doktorunuzun tavsiyesi üzerine, gözünüzün iyileşmesine bağlı olarak başlayın.
Ancak, yukarıdaki tüm talimatlar, göz iyileştirme ameliyatınıza bağlı olarak farklı olabilir. Tüm bu talimatları doktorunuzla teyit edebilirsiniz.

Önemli olabilecek ve takip edilecek durumlar:

• Gözde ağrı, görmede azalma, gözde kızarıklık gibi ameliyat edilen gözde az sayıda semptomun ciddiye alınması ve derhal giderilmesi gerekir. Bu tür belirtiler olması durumunda hemen göz doktorunuzla iletişime geçebilirsiniz.
• Kusma, mide bulantısı, şiddetli baş ağrısı yaşarsanız, derhal göz doktorunuza başvurun ve gerekli yardımı alın.
Çoğu zaman katarakt ameliyatının iyileşmesi sorunsuzdur. Uygun bakım ve göz doktorunuzun tavsiyelerine uymanız iyileşmenizi kolaylaştırır. Yukarıdaki tüm yönergeler genel olarak geçerlidir, ancak size özel durumunuz farklı olabilir, göz doktorunuzun tavsiyelerine kesinlikle uyun.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.