Görme Bozuklukları ve Excimer Lazer – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Görme Bozuklukları ve Excimer Lazer

Görme Bozuklukları ve Excimer Lazer

Göz sağlığı ve görme yeteneğini olumsuz etkileyen durumlar kişinin günlük yaşamını da etkiler. Göze gelen ışınların retina üzerine odaklanamamasını ifade eden kırma kusurları en yaygın karşılaşılan görme bozuklukları arasında yer almaktadır. 

Hipermetrop, miyop ve astigmat olarak sıralanan bu üç bozukluğun tedavisinde gözlük, kontakt lens veya lazer yöntemleri kullanılır. Ancak gözlük ve kontakt lens kullanımı bazı zorlukları beraberinde getirebildiği için çoğu kişi bu araçlara muhtaç kalmadan günlük yaşamlarını sürdürmeyi tercih etmektedir. Bu noktada refraktif cerrahi devreye girer.  Bu kapsamda uygulanan Excimer lazer yöntemi ile gözlerdeki numara bozukluklarının kalıcı olarak düzeltilmesi sağlanabilmektedir.

Excimer lazer nedir?

Excimer Lazer yaygın olarak refraktif cerrahi alanında kullanılan bir ultraviyole lazer türüdür. Excimer lazerde ışık belirli bir dalga boyundaki ultraviyole bölgesinde üretilir ve bu da dokular üzerinde yüksek hassasiyetle çalışmayı mümkün hale getirir. 

Excimer lazerin en yaygın kullanıldığı alan gözdeki kırma kusurlarının cerrahi tedavisidir. Bilgisayar sistemli Excimer lazer cihazı yardımıyla kornea şekli değiştirilerek kırma kusurları düzeltilebilmektedir. Lazerle tedavi edilen kırma kusurları Miyopi (uzağın bulanık yakının net görülmesi), Hipermetropi (yakının bulanık uzağın net görülmesi, Astigmatizma (korneanın düzensiz eğriliğine bağlı bulanık görme) olarak sıralanmaktadır. Ayrıca hipermetropiye bağlı gelişen akomodatif şaşılık durumu da kırma kusuru lazerle düzeltildikten sonra iyileşebilmektedir.

Excimer lazer tedavi yöntemleri nelerdir? 

Göz cerrahisinde excimer lazer uygulama yöntemleri No touch lazer PRK, LASIK, femtolasik ve PTK olarak sıralanabilir. 

Excimer lazer ameliyatları öncesinde göze damla ile anestezi gerçekleştirilir. 

Yöntemler şu şekilde uygulanır: 

  • LASIK (Lazer Destekli İn Situ Keratomileusis): Lasik kornea üzerinde ince bir flep yani kapak oluşturulması işlemidir. Daha sonra bu flep kaldırılarak Excimer lazer yardımıyla kornea şekillendirilir. Şekillendirme işlemi tamamlandıktan sonra flep tekrar yerine yerleştirilir.
  • Femtolasik (Femto-LASIK): LASIK ile benzerlik gösteren bu yöntemde flep oluşturmak için mikron hassasiyetindeki femtosecond lazer kullanılır. Femtolasik yöntemi tamamen bilgisayar kontrollü gerçekleştirilir. 
  • No Touch PRK (Fotorefraktif Keratektomi): No touch lazer yöntemi flep oluşturmadan doğrudan kornea yüzeyine müdahale edilmesini içerir. Kornea üzerinde bulunan epitel doku kazındıktan sonra lazerle gerekli düzeltme yapılır. Ameliyat sonrası epitel doku kendisini yeniler. Özellikle ince kornea yapısına sahip kişiler için önerilebilir.
  • PTK (Fototerapötik Keratektomi): PTK kornea yüzeyindeki çeşitli hastalıkların veya lezyonların tedavisinde kullanılan bir excimer lazer yöntemidir. Korneal yaralanma, skar dokuları, lekeler, çizikler gibi durumlarda PTK yöntemi kullanılır.

Excimer lazerle göz ameliyatı öncesi detaylı muayene ve değerlendirme yapılarak hastaya en uygun tedavi seçeneği doktor tarafından belirlenmektedir.

Excimer lazer avantajları nelerdir?

Excimer lazer teknolojisinin kullanıldığı göz cerrahisinin sunduğu avantajlar hızlı iyileşme süreci, görmede etkili ve uzun süreli düzelme, dokuların minimal zarar görmesi, hastaya özel yöntemin belirlenebilmesi ve genellikle hasta açısından operasyonun konforlu ve hızlı gerçekleştirilmesi olarak sıralanabilir.

Ancak hastaya ve excimer lazer tedavisinde seçilen yönteme göre bu avantajlar değişebilir.

Lasik yönteminde daha hızlı iyileşme, daha az ağrı ve batma şikayeti ve görüşte hızlı düzelme söz konusudur. Femtolasik öngörülebilir ve güvenli flep oluşturma süreci sağlar. No touch PRK lazer yönteminde flep oluşturulmadığı için buna bağlı komplikasyon riski daha düşüktür ancak iyileşme süreci daha uzundur. PTK ise kornea yüzeyindeki farklı problemlerin tedavisine cevap vermektedir.

Excimer lazer kimlere uygulanır?

Excimer lazer tedavisi birçok avantaj sunsa da her hasta için uygun olmayabilir. Göz muayenesi sonrasında yapılan değerlendirmeye göre hastaların bu tedavi yöntemi için uygun olup olmadığı belirlenir. 

Bu yöntem için uygun hasta grubu şu şekildedir:

  • 18 ila 55 yaş arasında, gözlük veya kontakt lens kullanması gereken hastalar.
  • Kornea kalınlığı lazer yöntemi için uygun olanlar,
  • Göz numarası 1 yıl içinde değişmemiş olanlar veya 0,50 diyoptriden daha yüksek değişiklik gözlenmeyenler,
  • Miyop, hipermetrop ve astigmat ile presbiyopi (45 yaş üstü yakın görme problemi) tanısı olanlar.

Öte yandan sistemik hastalıkların varlığı (romatizma, diyabet gibi), göz tansiyonu (glokom) ve keratokonus gibi göz hastalıkları olanlar ile hamileler veya emzirme dönemindeki kişiler excimer lazer ameliyatı için uygun değildir.

 

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.