alt

Görüş Kusurları Düzeltilmesi, Refraktif Cerrahiler
Lazer Göz Ameliyatları ve Göz İçi Lens Ameliyatları

Gözümüzde genellikle zaman içinde meydana gelen görme bozukluklarının tedavisinde ve Görme yeteneğimizi daha iyi hale getirmek için yapılan ameliyatlara genel olarak "refraktif cerrahi" veya "görüş düzeltme ameliyatları" denilmektedir. Biz bu yazımızda, bundan sonra “refraktif cerrahi” kelimesi yerine görüş düzeltme uygulamaları olarak adlandıracağız. Günümüzde görüş düzeltme uygulamalarının iki farklı tipi vardır : Lazer göz ameliyatı ve göz içi lens ya da halk arasındaki adı ile göz içi lens ameliyatı.

30 yıldan uzun süredir uygulanan bu yöntemler zaman içinde kendilerini kanıtlamışlardır. Yıllar içinde yapılan çeşitli araştırmalar her iki uygulama türünün de güvenli ve etkili görüş düzeltme yöntemleri olduğu göstermektedir.

Avrupa Birliği Ülkeleri Arasında yapılan bir araştırmaya göre, görüş düzeltme ameliyatı geçiren kişilerin % 95'inden fazlası sonuçlardan ve yeni görüş seviyelerinden memnun.

Hangi tip görüş düzeltme cerrahisinin kişiye en uygun cerrahi olacağı bazı kriterlere bağlıdır. Uygulanacak her tedavi ve cerrahi müdahale öncelikle uzman göz hekiminin görüşüne tabi olmakla birlikte göz yapısı, kornea kalınlığı, görme oranı, genel göz sağlığının anlık durumu, yaş, bütçe ve yaşam tarzı gibi çeşitli nedenler belirleyici faktörlerdir.

Karar aşamasında uzman göz cerrahınız gözlerinizi detaylı bir muayeneden geçirecek, detaylı ölçümler ile ihtiyaçlarınızı değerlendirecek ve sizin için en iyi seçeneğe karar vermenize yardımcı olacaktır.

Bu aşamada karar vermenizde sizlere yardımcı olacak, Lazer Göz Ameliyatları ile ilgili uzman göz hekiminize sorabileceğiniz sorular için bir kontrol listesi hazırladık.

Lazer Göz Ameliyatı

Lazer göz ameliyatı ya da göz içi lens ameliyatına karar vermeden önce dikkatlice düşünün. Aşağıdaki soruları prosedürü uygulayacak uzman göz hekiminize danışın. Her sorunuz için doyurucu cevaplar almanız karar aşamanız için çok önemlidir.

Kontrol 1 - Kesinlikle uygulanacak yöntem yada prosedürden önce cerrahınızı seçmenizi öneririz. Görüş düzeltme ameliyatları konusunda uzman bir göz hekimi size en uygun cerrahi uygulama için sizi en doğru şekilde yönlendirecektir. Hekiminizin uygulama geçmişi, ulusal ve uluslararası tecrübeleri hakkında detaylı bilgiler isteyin.

Kontrol 2 – Uygulanacak görüş düzeltme cerrahisi ne olursa olsun hekim tarafından planlanan ve olası tüm masraflar hakkında önceden net bilgi alın. Uygulama hakkında tüm maliyetleri baştan belirlemeniz, sonrasında oluşabilecek sürpriz harcamalar konusunda sizi korur.

Kontrol 3 – Lazer göz ameliyatı veya göz içi lens ameliyatları için cerrahınıza, görüşünüz hakkında neyi değiştirmek istediğinizi, görüşünüz ile ilgili sonuçların nasıl olacağını sizin için özel oluşturulan cerrahi prosedürün olası faydalarını tartışın. Bu sayede tüm tedavi seçeneklerinin riskleri ve cerrahın size istediğiniz sonuçları verip veremeyeceğini net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kontrol 4 – Görüş düzeltme ameliyatları kişiye ve göz tipine göre özel olarak uygulanan cerrahi prosedürlerdir. Bu nedenle göz doktorunuzdan gözünüz ile ilgili hangi ölçüm ve tetkikleri uygulayacağını net bir şekilde öğrenin. Yapılacak tüm testler ve tetkikler sizin için en doğru uygulamanın hangisi olacağı konusunda detaylı bilgiler verecektir.

Kontrol 5 – Uzman göz doktorunuzdan uygulanacak yöntemin tüm aşamalarını detaylıca anlatmasını isteyebilirsiniz. Uygulama sonrası olası sonuçları, ne zaman sağlıklı görüş ile göreceğinizi ve bu sürecin ne kadar süreceğini öğrenin.

Kontrol 6 – Bazı durumlarda görüş düzeltme uygulamasının gelecekte tekrarlanması gerekebilmektedir. Bu durumun gerçekleşmesi ihtimali hakkında göz doktorunuzdan sizi detaylıca bilgilendirmesini talep edin.

Kontrol 7 - Belirli derecelerin üzerinde göz bozuklukları tam olarak düzeltilememekte, bir miktar görüş bozukluğu ameliyat sonrasında da devam etmektedir. Bu nedenle cerrahınıza ameliyattan sonra gözlük ya da kontakt lens kullanılmasını gerektirecek bir durumun olup olmayacağını muhakkak sormalısınız.

Kontrol 8 – Lazer göz ameliyatı yada göz içi mercek ameliyatı nerede ve ne zaman yapılacak, ne kadar sürecek? Hangi sebeple olursa olsun uygulanacak cerrahi prosedürler tüm standartlara uygun ameliyat hanelerde ve uygun ekipmanlarla gerçekleştirilmelidir. Ameliyat yapacak doktor, ekibi, uygulanacak hastane konusunda bilgiler isteyebilirsiniz.

Kontrol 9 – Her cerrahi uygulama için belirli riskler ve dikkate alınması gereken hususlar vardır. Sizin için en doğru uygulama belirlenmiş olsa da cerrahi prosedürde neyin yanlış gidebileceğini, bunun ne kadar olası olduğunu ve düzeltmek için neler yapılabileceğini öğrenin. Bu gibi durumlar için lazer göz ameliyatı yada göz içi mercek ameliyatınızı uygulayacak göz doktorunuzun komplikasyonlar ile ilgili deneyimleri çok önemli. En yaygın komplikasyonların neler olduğunu, bunların ne sıklıkta meydana geldiğini ve doktorunuzun bunları düzeltmek için ne yaptığını sorun.

Kontrol 10 – Ameliyat sonrası iyileşme süresi, herhangi bir ağrının ne kadar süreceği ve ameliyattan sonra neler yapıp ve yapamayacağınız da dahil olmak üzere ameliyattan sonra sizi nelerin beklediğini öğrenin. Her tür ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Kontrol 11 – Ameliyat sonrası uzman göz hekiminiz tarafından düzenli kontrollerin gerçekleştirilmesi şarttır. Bu kontroller ile ilgili doktorunuzla birlikte kararlaştıracağınız ortak bir takvim belirlemeli, kontrollerinizi kesinlikle aksatmamalısınız.

NETGÖZ LAZER GÖZ AMELİYATLARI &
GÖZ İÇİ LENS AMELİYATLARI
DANIŞMA HATTI

Zeiss VisuMax® Relex Smile

TEKNOLOJİMİZ

LAZER GÖZ AMELİYATI

netgoz.net

Lazer Cerahi Uygulaması Relex SMILE ile Bıçak Kullanılmadan Uygulanan Lazer Mikro Kesi sayesinde Komplikasyon Riski En Aza İndirildiRelex Smile Lazer Göz Ameliyatı İle Kısa bir sürede Miyop ve astigmat görme kusurları tedavi edilebilmekte.

Relex Smile Detaylar

Netgöz Merkezi RELEX SMILE Lazer Göz Ameliyatı — 4:55 Dakika

Görüş Düzeltme Uygulamaları (Refraktif Cerrahi)

1 – LAZER GÖZ AMELİYATLARI

Lazer göz ameliyatı veya lazer görme düzeltmesi, daha iyi odaklanabilmek için gözlerinizin ön yüzeyini (kornea) gelişmiş ler ile yeniden şekillendirme işlemidir. Lazer göz ameliyatları ile Miyop, Hipermetrop, Astigmat ve Presbiyopi görme kusurları düzeltilebilir.

Lazer göz ameliyatları kimler için uygundur? Lazer göz ameliyatı olabilmek için yasal olarak 18 yaşın üzerinde olmak ilk şarttır. Uzman göz hekimi tarafından yapılacak tetkikler sonucu göz yapısı, genel göz sağlık durumu lazer ameliyatları için uygun olan çoğu insana lazer göz ameliyatı uygulanabilir. Göz numaranız yaklaşık iki yıl boyunca aynı kalması yada çok az değişmiş olması lazer göz ameliyatları için istenilen ideal bir durumdur. Eğer göz numaranız çok yüksek ise göz içi lens lens cerrahisi görüş kusurlarının düzeltilmesi adına daha uygun bir tercih olabilir.

Hangi tür Lazer Göz Ameliyatı? Günümüzde 3 tip lazer göz ameliyatı uygulanabilmektedir. Bunlar LASIK, SMILE ve yüzeysel lazer tedavileridir.

- YÜZEYSEL LAZER TEDAVİLERİ (PRK, LASEK VE TRANSPRK), 1. : Bu tür Lazer göz ameliyatları kornea tabakasına direkt olarak lazerin uygulandığı lazer göz ameliyatlarıdır. Halk arasında dokunmadan lazer, kesisiz lazer, no touch lazer gibi adlar ile anılan lazer uygulamalarıdır. Korneada herhangi bir kesi oluşturulmamaktadır. Kornea üst tabakasının kalınlığı her bireyde farklı olduğu, aynı olmadığı için görüş bozukluklarının düzeltilmesindeki hassasiyet önemli düzeyde azalmaktadır.

- LASIK TEKNOLOJİSİ, 2. : motorize bir bıçak ya da lazer ile kornea yüzeyinde ince bir kapakçık kaldırılarak uygulanan cerrahi uygulamadır. Lazer ya da motorize bıçak ile kaldırılan kapakçığın altına lazer ile görme düzeltmesi uygulanır ve bu kapakçık tekrar yerine yerleştirirlir. Herhangi bir dikiş ya da ek bir müdahale gerektirmez, koruyucu kapakçık kendiliğinden yerine kaynar.

- SMILE TEKNOLOJİSİ, 3. : Relex Smile tekniğinde bıçak kullanılmadan Lazer ile uygulanan Mikro kesi ile uygulama yapılmaktadır. SMILE tekniği sayesinde minimal kesi ile kornea tabakasından herhangi bir kapak kaldırılmadan ameliyat gerçekleştirilmekte. Relex Smile tekniği sunduğu olanaklar sayesinde, LASIK lazer göz ameliyatlarına oranla %75 daha küçük korneal yan kesi işlemi ile gerçekleştirilebilmekte. SMILE tekniği sayesinde lazer ameliyatları ile birlikte gelişebilecek nadir yan etkilerden olan enfeksiyon, göz kuruluğu ve kornea epitel dokusunun içe doğru büyümesi durumlarına daha az rastlanmaktadır.

Her üç lazer göz ameliyatı türü de görüş kusurlarının düzeltilmesi açısından benzer sonuçlar vermektedir. Bu aşamada uzman göz cerrahınız lazer göz ameliyatları tipleri ve seçenekleriniz hakkında sizi bilgilendirecek ve sizin için en doğru, en faydalı olana karar vermenize yardımcı olacaktır. Bu konuda hekiminize ve tecrübelerine güvenmeniz çok önemlidir.

Herhangi bir risk var mı? Yan Etkiler Nelerdir? Lazer göz ameliyatı uygulanan her 100 kişiden 2 sinde mümkün olan en iyi sonuçları almak için birden fazla ameliyat gerekebilmektedir. Bu gibi durumlar için uzman göz hekiminiz sizi daha önceden bilgilendirecektir.

Yaygın yan etkiler aşağıdaki gibidir :

- Hafif kızarıklık ve göz kuruluğu : Bu yan etkiler için doktorunuzun ameliyat sonrası kullanmanızı isteyeceği yapay gözyaşları ve tedavi edici damlalar etkilerin giderilmesi konusunda yardımcı olabilir. Doktorunuzun bildirdiği şekilde uygulanacak ek tedavi ile göz kuruluğu durumu giderilebilmektedir. Gözünüz genellikle üç ila altı ay içinde tekrar sağlıklı haline dönecektir. Göz beyazında meydana gelen kızarıklıklar ise yaklaşık bir aydan kısa bir sürede tamamen iyileşmektedir.

- Görme bozuklukları : Gece görüşünde, özellikle gece araç sürüşü sırasında far ışıklarında olan harelenmeler ve kamaşma bir yan etki olarak görülebilmektedir. Bu sorun genellikle zamanla kendiliğinden çözülmektedir.

Yan etki olarak ciddi görme kayıpları çok nadir gözlemlenmektedir ve ek uygulamalarla tedavi edilebilmektedirler.

NETGÖZ LAZER GÖZ AMELİYATLARI &
GÖZ İÇİ LENS AMELİYATLARI
DANIŞMA HATTI

Zeiss VisuMax® Relex Smile

GÖZ İÇİ LENS

GÖZ İÇİ MERCEK DEĞİŞİMİ AMELİYATI

TRIFOCAL

Kornea tabakasına yerleştirilen göz içi mercekler ile tek bir ameliyat ile uzak, yakın ve ara mesafelerde tüm görme bozuklukları tedavi edilebilmekte.

Göz İçi Lens Ameliyatları

Netgöz Merkezi Göz İçi Göz İçi Lens Ameliyatı — 4:55 Dakika

2 – GÖZ İÇİ GÖZ İÇİ LENS AMELİYATLARI

Günümüzde uygulanan göz içine lens yerleştirilmesi işlemleri için 2 ana tip cerrahi yöntem vardır: Fakik göz içi lensi (PIOL) ameliyatı ve refraktif lens değişimi (RLE).

- FAKİK GÖZ İÇİ LENS İMPLANTASYONU (PIOL) Kişiye özel yapılacak tetkikler sonucunda bazı durumlarda miyop, hipermetrop, astigmat gibi görme bozukluklarının tedavisi Lazer Göz Ameliyatları ile gerçekleştirilemez. Lazer göz ameliyatları ile düzeltilmesi günümüz teknolojik imkanlarında mümkün olmayan çok yüksek derecelerde bozukluk olan hastalarda ve kornea kalınlığı lazer göz ameliyatları için uygun olmayan hastalarda Fakik göz içi lens tedavisi tercih edilebilmekte. Fakik göz içi lens implantasyonu ameliyatında yapay göz içi lensler kendi doğal lenslerinizi çıkarmadan gözünüzün retina kısmına yerleştirilir. Uzman göz hekimleri tarafından yapılacak tetkikler sonrası Ameliyat olunmasına engel her hangi bir sebep yoksa, miyop için yaklaşık 8 – 10 numara, hipermetrop için ise 5 numaranın üstündeki kırma - görme kusurlarına Fakik göz içi lens ameliyatı uygun görülmektedir. Sürekli kullanılabilecek ve bakım gerektirmeyen özel bir kontakt lens gibi düşünülebilir. Bu yöntemde yapay mercek gözünüzün içine yerleştirildiğinden, normalde yüzme veya su sporları gibi kontakt lensleriniz ile yapamayacağınız aktiviteleri yapabilir hale geleceksiniz.

Kimler için uygundur? Fakik göz içi lens implantasyonu (PIOL), yüksek numaralarda göz bozukluğu olan ve Lazer göz ameliyatı uygulanamayacak genç bireyler için iyi bir seçenek olabilir. Eğer cerrahi uygulama yapılacak bireyin yaşı ileri bir yaş (45 yaş ve üstü) ise o zaman Refraktif Lens Değişimi (RLE) Düşünmek daha doğru olabilir.

Fakik göz içi lens implantasyonu (PIOL) nasıl yapılır? Uzman Göz Cerrahı gözünüzün retina tabakasında küçük bir kesi acar ve göz içi merceği bu kesinin içinden olması gereken yere yapay mercek yerleştirilir. Uygulama sonrası dikiş gerekmez. Kesi yapılan bölge kendiliğinden iyileşir.

Herhangi bir risk var mı? Cerrahınız ameliyattan önce uygulanacak tekniğin ve cerrahi operasyonun olası yan etkileri ve risklerini sizinle detaylıca görüşecektir.

Fakik göz içi lens implantasyonu (PIOL) sonrası görüşünüzde bir miktar rahatsızlık olması normal bir durumdur, ancak bu yavaş yavaş geçecek bir durumdur. Gece araba sürüşlerinde yaklaşan araçları farlarından gözlerin kamaşma, gece ışıklar etrafındaki harelenmeler yaygın görünen yan etkilerdir ve zaman içinde geçmektedir.

Uygulama sonrası kısa bir sürede olsa rahatsızlık, yanma, batma hissedilebilir. Birkaç hafta boyunca gözünüzün beyazında kızarıklıklar görülebilir, ancak bu yan etkilerin hepsi geçicidir. Doktorunuzun kontrolü altında olduğu müddetçe hastalar açısından telaş edilecek bir durum söz konusu değildir.

Ciddi yan etkiler ve komplikasyonlar ise çok nadirdir ve ameliyattan sonra herhangi bir sorun yaşanması durumunda, genellikle göz ehikmi tarafından uygulanacak kolay müdahaleler ile düzeltilebilir.

- REFRAKTİF LENS DEĞİŞİMİ (RLE) (GÖZ İÇİ GÖZ İÇİ LENS – AKILLI MERCEK AMELİYATI) Refraktif lens değişimi genellikle katarakt göz ameliyatları ile birlikte uygulanmaktadır. Refraktif lens değişiminde gözünüzdeki doğal lensin bir kısmı çıkarılır ve yerine yeni, yapay bir lens takılır. Bu lens göz merceğinin doğal olarak yerine getirmesi gereken tüm işlevleri yerine getirebilecek şekilde tasarlanmış iler teknoloji ürünü bir implanttır.

Kimler için uygundur? Herhangi bir kural ya da kesin bir şart olmamasına karşın refraktif lens değişimi genellikle katarakt cerrahisi ile birlikte tercih edildiği için ileri yaşlarda ki (45 ve üzeri yaşlar) bireyler için daha uygun görülmektedir. Lazer göz ameliyatı için uygun göz yapısına sahip değilseniz, miyop için yaklaşık 8 – 10 numara, hipermetrop için ise 5 numaranın üstündeki kırma - görme kusurlarına sahipseniz ve katarakt başlangıcı olması durumunda Refraktif lens değişimi görüş kusurlarının düzeltilmesi açısından iyi bir seçenek olabilir.

Refraktif lens değişimi (RLE) kullanılan lens türleri? Refraktif lens değişimi (RLE) için kullanılan 2 farklı yapay lens türü vardır. Bu lensler tek odaklı göz içi lens (monofokal) ve çok odaklı göz içi lensler (multifokal).

Monofokal, Tek Odaklı Göz İçi Lensler : Bu tip lensler uzak mesafe görüşünün düzeltilmesinde kullanılmaktadır. Uzak görüş düzeltilirken diğer görüş kusurları için gözlük ya da kontakt lens kullanımına devam edilebilir. Ayrıca uzak mesafe görüş kusurlarının düzeltilmesinin yanında astigmat görüş kusurlarının da tedavi edilmesinde monofokal torik göz içi mercekler kullanılabilmekte.

Multifokal, Çok Odaklı Göz İçi Lensler : Tüm mesafelerde uzak, yakın ve ara mesafe görüş kusurlarının düzeltilmesinde çok odaklı göz içi mercekler kullanılabilmektedir.

Lasik Lazer Göz Ameliyatı

Herhangi bir risk var mı? Ameliyatı geçiren çoğu insan göz içi lens ameliyatından haftalar veya aylar sonra bazı görsel yan etkiler ve görsel rahatsızlıkları bildirmektedir, ancak bu yan etkiler zaman içinde yavaş yavaş düzelmektedir.

Refraktif lens değişimi (RLE) sonrası oluşabilecek komplikasyonlar, lazer göz cerrahisi veya Fakik göz içi lens implantasyonu (PIOL) ameliyatından daha sık görülmektedir.

Uzman göz hekiminiz, ameliyat öncesi riskler hakkında size daha fazla bilgi verecektir.

Umarız bu içeriğimiz ile görüş kusurlarınızın düzeltilmesi ile ilgili karar aşamasında olan sizleri aydınlatabilmişizdir. Bu içerik sizi ön bilgilendirme için hazırlanmış olup kesin karar için cerrahınız siz çok daha detaylı bilgilendirecektir.

Sağlıklı, mutlu, huzurlu bir hayat geçirmeniz dileğiyle.

NETGÖZ BLOG İÇERİKLERİ
GÖZ HASTALIKLARI & TEDAVİLERİ

alt Op. Dr. Hakan Türker PRK No-Touch Lazer Göz Ameliyatı
PRK No-Touch (Göze Dokunmadan) Lazer Göz Ameliyatı Hakkında
alt Op. Dr. Nami Torunoğlu Katarakt Hakkında 9 Efsane
Katarakt, görme kaybının en yaygın nedenlerinden biridir. Tıpta en çok yanlış anlaşılan hastalıklardan
Katarakt
10 Kasım 2020
alt Op. Dr. Behram Yıldırımşimşek Kornea Hastalıkları ve Tedavileri
Korneayı bir kamera merceğinin önü olarak düşünebilirsiniz. Kornea, gözün önünü
Kornea Hastalıkları
22 Eylül 2020
alt Op. Dr. Nami Torunoğlu Kontakt Lens Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?
Her gün aynı kontakt lensleri takmayı mı? yoksa her gün bir çift lensi atmayı mı tercih edersiniz? Her iki lens türü
Kontakt Lens
10 Ekim 2020
alt Op. Dr. Filiz Akyol Glokom Kalıcı Körlüğe Neden Olur
Glokom sessiz ve sinsice görüşünüzü çalmak için bekliyor olabilir
Glokom
08 Kasım 2020
alt Op. Dr. Mehmet Mercan Katarakt Ameliyatı Hakkında Herşey
Katarakt ameliyatı veya lens değiştirme ameliyatı, göz merceğinde opaklaşma
Katarakt, Göz İçi Lens
03 Eylül 2020
alt Op. Dr. Hakan Türker Lasik, Lasek, PRK, Smile, Lazer Göz Ameliyatları Aralarında ki Farklar Neler?
Hastalarımızın genellikle lazer göz ameliyatı öncesinde kafaları çok karışık olmakta. Hekim olarak konuyu
alt Op. Dr. Filiz Akyol Retina Dekolmanında Acil Müdahale Şarttır
Retinada ayrılmayı haber veren öncül belirtiler, dekolman tam olarak oluşmadan hemen önce ortaya çıkabilir
Retina Cerrahisi
02 Ocak 2020
alt Op. Dr. Filiz Akyol Göz Sağlığı ve Görüş Kalitesini Koruma
Zamanla, yaşa bağlı görme kaybı belirtileri gözlemleriz. Bu belirtileri izlemede ve farkında olma konusunda dikkat
Göz Sağlığı
14 Eylül 2020
alt Op. Dr. Hayati Türker Görüş Düzeltme Lazer Göz Ameliyatları ve Göz İçi Lens Ameliyatları
Sağlıklı ve net görmek için uygulanan Lazer Göz Ameliyatları ve Göz İçi Lens Ameliyatları
Refraktif Cerrahi
12 Şubat 2020
alt Op. Dr. Mehmet Mercan Plexr Plazma - Ameliyatsız Göz Çevresi ve Göz Kapağı Estetik Uygulamaları
Plexr Plazma, cerrahi estetik ameliyatlarına bir alternatiftir. İyileşme süresini ve ameliyattan önce ve sonra ortaya çıkabilecek komplikasyonları azaltmaktadır.
Pelxr Plazma
03 Ekim 2021
alt Op. Dr. Hakan Türker Lazer Göz Ameliyatları Hakkında 10 Efsane
Bir göz doktoru olarak, lazer göz ameliyatları hakkında pek çok sıra dışı
alt Op. Dr. Filiz Akyol En Sık Görülen 5 retinal Hastalık
Retina tabakası, gözümüzün arkasında bulunan ve ışığı algılayan hücrelerin oluşturduğu zar şeklindeki dokudur.
Retina Hastalıkları
02 Mart 2020