Retina Dekolmanı – Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi
Caher Dudayev Bulvarı No:67 Yalı Mahallesi, Karşıyaka, İzmir

Retina Dekolmanı

Retina Dekolmanı

Retina Dekolmanı Acil Tedavi Gerektirir
Özel Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi’nden Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Filiz Akyol retina dekolmanı tanı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verdi. Op. Dr. Akyol, uzun süren dekolman varlığında, eğer tedavi uygulanmazsa, kalıcı görme kaybı riskini arttırdığını söyledi.

Işık Çakmalarına Dikkat!
Retina dekolmanında ağrının oluşmadığını belirten Op. Dr. Filiz Akyol, “ Ancak retinada ayrılmayı haber veren öncül belirtiler dekolman tam olarak oluşmadan hemen önce ortaya çıkabilir. Bu öncül belirtiler arasında ‘kurum yağması’ veya ‘örümcek ağı’ şeklinde yüzen karaltılar görme ve fotoğraf makinası flaşına benzer ışık çakmaları görme sık rastlanılan belirtilerdir. Işık çakmaları gündüz vakti veya oda karanlığında gözler kapatılsa dahi kendini gösterebilir. Dekolman geliştiğinde ise genellikle görme kaybı veya perdeli görme (alt, üst veya yanda bir alanı karanlık veya bulanık görme) şikayetleri ortaya çıkar. Bu belirtiler varlığında hastalar acilen bir göz hekimine başvurmalıdır” dedi.

Risk Grupları
Retina dekolmanı gelişimi için yüksek riske sahip hasta grupları hakkında bilgiler veren Op. Dr. Filiz Akyol, “ Özellikle 50 yaşın üzerinde olanlar, ailede retina dekolmanı öyküsü bulunanlar, ileri derecede uzak görme bozukluğu (miyopi) var olanlar, diğer gözünde retina dekolmanı gelişmiş olanlar, daha önce katarakt cerrahisi gibi göz içi cerrahi operasyon geçirmiş olanlar ve göze daha önce herhangi bir künt veya delici darbe alanlar risk altındadır” dedi.

Tedavi Yöntemleri
Retina dekolmanı tedavisi cerrahi operasyon gerektirir. Muayenede dekolman mevcut değil, ancak sadece retina yırtıkları mevcutsa lazer fotokoagulasyon tedavisi ile dekolman gelişimi önlenebilir. Bu tedavide özel mercekler yardımıyla yırtık etrafına lazer enerjisi uygulanır ve 1 hafta içinde yırtık etrafı sıvı geçişine izin vermeyecek şekilde sıkı yapışıklık elde edilir. Ancak, eğer ilk muayenede dekolman saptanmışsa yanlızca lazer tedavisi yeterli olamamaktadır. Bu durumda vakit kaybetmeden cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi genel veya lokal uyuşturma (anestezi) altında yapılabilir. Genellikle hastanın genel durumu, astım veya kalp yetmezliği gibi ek hastalıklarının varlığına göre anestezinin türü belirlenir. Cerrahi tedavide ‘sörklaj veya lokal çökertme’ adı verilen teknik uygulanabileceği gibi, günümüzde teknolojinin gelişmesiyle giderek daha da artan başarı oranlarına sahip olan ‘vitrektomi’ cerrahisi de uygulanabilir. Bazı durumlarda her iki teknik beraber de uygulanabilir. Teknik seçimi genellikle hastanın yaşına, hekimin tecrübesine ve gözün durumuna göre değişmektedir. Her iki teknikte de cerrahi sonrası başarı oranı dekolmanın süresiyle yakından ilişkilidir. Eğer gecikmiş bir dekolman mevcutsa, yırtıklar gözün aşağı kısmında yerleşmişse, birden çok yırtık varsa başarı şansı azalmaktadır. Bu nedenle erken tanı ve tedavi cerrahi operasyon sonrası görmenin yeniden artmasında çok önemlidir.Cerrahi tedavi mutlaka konusunda uzman bir göz hekimi tarafından gerçekleştirilmelidir. Erken dönemde fark edilen ve tecrübeli bir hekim tarafından cerrahi uygulanan hastalarda ilk operasyon sonrası iyileşme oranı %80’in üzerindedir. Cerrahi sırasında göz içerisine çok küçük kesilerden girilerek, özel cihazlar yardımıyla göz içi jeli (vitreus) alınmakta, retina tabakası özel sıvılar yardımıyla yerine yatıştırılmakta ve sonrasında yeniden ayrılmaması için lazer uygulanmaktadır. İyileşme süresince gerekli görülürse ilave cerrahi müdahaleler gerekebilir. Retina dekolmanı, gözün acil hastalıklarından biri olup, günümüzde erken fark edildiğinde cerrahi tedaviyle yüz güldürücü sonuçlar alınabilmektedir. Hastaların bu durumun belirtileri konusunda bilgi sahibi olmaları ve retina hastalıklarının tedavisi konusunda uzmanlaşmış bir göz hekimine ulaşmaları kalıcı görme kaybının önlenmesi için hayati önem taşımaktadır.

Diğer Bloglarımız
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.