alt

LAZER GÖZ AMELİYATLARI İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

– GÖZLÜK VE LENS KULLLANMADAN NET GÖREBİLMEK MÜMKÜN MÜ?

Net Göz Merkezine başvuran hastalarımıza kapsamlı olarak göz muayenesi yapılır. Net Göz Merkezinde excimer lazer ve femtolazer ile miyop, hipermetrop, astigmat ve presbyopi (yakını görememe) sorunları kişiye özel hesaplamalar ve tedavi seçenekleri ile giderilir.

– NASIL KARTAL GİBİ GÖRÜRÜM?

İnsanlar asla kartal gibi göremezler. “Kartal gibi görmek” ile kastedilen kişinin en kaliteli ve keskin görüş özelliklerine sahip olmasıdır. Bugün için göz hastalıklarında kullanılan lazer yöntemle bu mümkündür. Hastalarımızın hipermetrop, miyop, astigmat düzeltmelerinin yanı sıra saydam tabaka (kornea) üzerindeki çukurlar ve tepelerin tespit edilerek lazerle düzeltilmesi “kişiye özel tedaviler” olan “wavefront”, “i-lasik”, “topoguide” vb. isimlerle isimlendirilirler.

– YAKIN GÖZLÜK KULLANMADAN NET GÖREBİLMEK MÜMKÜN MÜ?

Net Göz Merkezinde yakın görmeyi düzelten

“Laser Presbyond” tekniği kullanılmaktadır. Net Göz Merkezi hekimlerinden Op.Dr. Hayati Türker yakın ve uzak görme bozuklukları bu yöntem ile tedavi edilmiştir. Lazer presbyond tekniği katarakt ameliyatı olmuş hastalarında kullanabileceği bir yöntemdir.

– HANGİ LAZER TEDAVİSİ VEYA YÖNTEMİ BENİM İÇİN UYGUN?

Görüş düzeltme tedavilerinde genel olarak uygulanan onlarca metot vardır. Net Göz Merkezinde PRK, No Touch laser, LASEK, LASIK, SMILE, Relex Smile, Laser Presbyond, Wavefront, i-Design, i-Lasik, Topoguide, Kamra Inlay vb. tüm refraktif lazer uygulamaları yapılmaktadır. Kişinin beklentileri, iş yaşamı, sosyal yaşamı, muayeneler sonucu, gözlerin hangi yöntem ile daha iyi sonuç vereceği belirlenmelidir.

– LAZER TEDAVİSİNDE KÖRLÜK RİSKİ VAR MIDIR?

Uygulanan görüş düzeltme lazer teknikleri, körlüğe yol açmamaktadır. Tüm uygulamalar gözün en dış tabakası olan kornea üzerinde gerçekleştirilmektedir. Göz içi enfeksiyon riski yoktur. Görmenin oluştuğu sarı nokta ve ağ tabaka olan retinaya bir etkileri yoktur.

– LAZERDEN SONRA HEMEN GÖREBİLECEK MİYİM?

Uygulama görüş tekniğine göre Lasik, I-lasik, Topoguide, Wavefront, smile, Relex smile vb. uygulamalarda hemen görüş sağlanır. Kişi ertesi gün iş ve sosyal yaşamına dönebilmektedir. Ancak No touch laser, PRK, LASEK vb. uygulamalarında görmenin düzelmesi için 2-5 gün beklenmektedir.

– UYGULAMALARDAN NE KADAR SÜRE SONRA ARABA KULLANABİLİRİM?

Lasik, Smile vb. uygulamalarda kişi uygulama sonrası araba kullanarak evine gidebilirken, No touch laser, PRK, Lasek vb. uygulamalardan 2-5 gün sonra araç kullanımı hastalarımıza önerilmektedir.

– NE ZAMAN İŞE BAŞLAYABİLİRİM?

Lasik, Smile vb. lazer tekniklerinden uygulamalardan sonra ertesi gün, No touch laser, PRK, lasek uygulamalarında 3-5 gün istirahat sonrası işe gidilebilmektedir.

– KATARAKT AMELİYATI OLDUM, GÖZLÜK KULLANIYORUM, GÖZLÜK KULLANIMI SONLANDIRILABİLİR Mİ?

Katarakt ameliyatı olmuş kişiler Laser presbyond yöntemiyle gözlük kullanmadan görebilirler.