alt

RETİNA DEKOLMANI ACİL TEDAVİ EDİLMELİDİR


Retina Dekolmanı Acil Tedavi Gerektirir

Özel Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi’nden Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Cem Küçükerdönmez retina dekolmanı tanı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verdi. Prof. Dr. Küçükerdönmez, uzun süren dekolman varlığında, eğer tedavi uygulanmazsa, kalıcı görme kaybı riskini arttırdığını söyledi.


Işık Çakmalarına Dikkat!

Retina dekolmanında ağrının oluşmadığını belirten Prof. Dr. Cem Küçükerdönmez, “ Ancak retinada ayrılmayı haber veren öncül belirtiler dekolman tam olarak oluşmadan hemen önce ortaya çıkabilir. Bu öncül belirtiler arasında ‘kurum yağması’ veya ‘örümcek ağı’ şeklinde yüzen karaltılar görme ve fotoğraf makinası flaşına benzer ışık çakmaları görme sık rastlanılan belirtilerdir. Işık çakmaları gündüz vakti veya oda karanlığında gözler kapatılsa dahi kendini gösterebilir. Dekolman geliştiğinde ise genellikle görme kaybı veya perdeli görme (alt, üst veya yanda bir alanı karanlık veya bulanık görme) şikayetleri ortaya çıkar. Bu belirtiler varlığında hastalar acilen bir göz hekimine başvurmalıdır” dedi.


Risk Grupları

Retina dekolmanı gelişimi için yüksek riske sahip hasta grupları hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Cem Küçükerdönmez, “ Özellikle 50 yaşın üzerinde olanlar, ailede retina dekolmanı öyküsü bulunanlar, ileri derecede uzak görme bozukluğu (miyopi) var olanlar, diğer gözünde retina dekolmanı gelişmiş olanlar, daha önce katarakt cerrahisi gibi göz içi cerrahi operasyon geçirmiş olanlar ve göze daha önce herhangi bir künt veya delici darbe alanlar risk altındadır” dedi.


Tedavi Yöntemleri

Retina dekolmanı tedavisi cerrahi operasyon gerektirir. Muayenede dekolman mevcut değil, ancak sadece retina yırtıkları mevcutsa lazer fotokoagulasyon tedavisi ile dekolman gelişimi önlenebilir. Bu tedavide özel mercekler yardımıyla yırtık etrafına lazer enerjisi uygulanır ve 1 hafta içinde yırtık etrafı sıvı geçişine izin vermeyecek şekilde sıkı yapışıklık elde edilir. Ancak, eğer ilk muayenede dekolman saptanmışsa yanlızca lazer tedavisi yeterli olamamaktadır. Bu durumda vakit kaybetmeden cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi genel veya lokal uyuşturma (anestezi) altında yapılabilir. Genellikle hastanın genel durumu, astım veya kalp yetmezliği gibi ek hastalıklarının varlığına göre anestezinin türü belirlenir. Cerrahi tedavide ‘sörklaj veya lokal çökertme’ adı verilen teknik uygulanabileceği gibi, günümüzde teknolojinin gelişmesiyle giderek daha da artan başarı oranlarına sahip olan ‘vitrektomi’ cerrahisi de uygulanabilir. Bazı durumlarda her iki teknik beraber de uygulanabilir. Teknik seçimi genellikle hastanın yaşına, hekimin tecrübesine ve gözün durumuna göre değişmektedir. Her iki teknikte de cerrahi sonrası başarı oranı dekolmanın süresiyle yakından ilişkilidir. Eğer gecikmiş bir dekolman mevcutsa, yırtıklar gözün aşağı kısmında yerleşmişse, birden çok yırtık varsa başarı şansı azalmaktadır. Bu nedenle erken tanı ve tedavi cerrahi operasyon sonrası görmenin yeniden artmasında çok önemlidir.

Cerrahi tedavi mutlaka konusunda uzman bir göz hekimi tarafından gerçekleştirilmelidir. Erken dönemde fark edilen ve tecrübeli bir hekim tarafından cerrahi uygulanan hastalarda ilk operasyon sonrası iyileşme oranı %80’in üzerindedir. Cerrahi sırasında göz içerisine çok küçük kesilerden girilerek, özel cihazlar yardımıyla göz içi jeli (vitreus) alınmakta, retina tabakası özel sıvılar yardımıyla yerine yatıştırılmakta ve sonrasında yeniden ayrılmaması için lazer uygulanmaktadır. İyileşme süresince gerekli görülürse ilave cerrahi müdahaleler gerekebilir. Retina dekolmanı, gözün acil hastalıklarından biri olup, günümüzde erken fark edildiğinde cerrahi tedaviyle yüz güldürücü sonuçlar alınabilmektedir. Hastaların bu durumun belirtileri konusunda bilgi sahibi olmaları ve retina hastalıklarının tedavisi konusunda uzmanlaşmış bir göz hekimine ulaşmaları kalıcı görme kaybının önlenmesi için hayati önem taşımaktadır.

NETGÖZ BLOG İÇERİKLERİ
GÖZ HASTALIKLARI & TEDAVİLERİ

alt Op. Dr. Hakan Türker Göz Kapağı Ameliyatı Hakkında Herşey
Göz çevreniz ve göz kapaklarınızda cildinizin yaşlanması nedeniyle, zamanla sarkmalar oluşabilir
Blepharoplasty
09 Kasım 2020
alt Op. Dr. Nami Torunoğlu Kontakt Lens Tercih Ederken Dikkat
Kontak Lens seçerken dikkat edilmesi gereken pek çok etken vardır. Günlük mü, Aylık mı tercih edilmeli?
Kontakt Lens
10 Ekim 2020
alt Op. Dr. Behram Yıldırımşimşek Diyabetin Görüşünüz Üzerindeki Etkileri Neler?
Diyabetli kişilerin göz hastalıklarına yakalanma olasılığının, olmayanlara göre 20 kat daha fazla olduğu
Retinopati
07 Kasım 2020
alt Op. Dr. Hakan Türker Hangi Lazer Göz Ameliyatı Tercih Edilmeli?
Hiç biriyle konuşurken gözlerinin parladığı mutluluğun gözlerden anlaşılabildiği izlenimine kapıldınız mı?
Refraktif Cerrahi
03 Ekim 2020
alt Op. Dr. Filiz Akyol Göz Sağlığı ve Görüş Kalitesini Koruma
Zamanla, yaşa bağlı görme kaybı belirtileri gözlemleriz. Bu belirtileri izlemede ve farkında olma konusunda dikkat
Göz Sağlığı
14 Eylül 2020
alt Prof. Dr. Fehmi Cem Küçükerdönmez En Sık Görülen 5 retinal Hastalık
Retina tabakası, gözümüzün arkasında bulunan ve ışığı algılayan hücrelerin oluşturduğu zar şeklindeki dokudur.
Retina Hastalıkları
02 Mart 2020
alt Op. Dr. Mehmet Mercan Glokom Tedavisinde Yeni Bir Yöntem - HFDS
Yeni geliştirilen bir yöntem olan HFDS ile göziçi basıncı etkili bir şekilde düşürülür
Glokom
07 Şubat 2020
alt Op. Dr. Hakan Türker Lazer Göz Ameliyatları Hakkında 10 Efsane
Bir göz doktoru olarak, lazer göz ameliyatları hakkında pek çok sıra dışı
alt Op. Dr. Hayati Türker Görüş Düzeltme Lazer Göz Ameliyatları ve Göz İçi Lens Ameliyatları
Sağlıklı ve net görmek için uygulanan Lazer Göz Ameliyatları ve Göz İçi Lens Ameliyatları
Refraktif Cerrahi
12 Şubat 2020