alt

Retina Cerrahileri Sonrası Süreç ve İyileşme


Retina Dekolmanı Cerrahisi Gözünüzün bir kamera gibi olduğunu hayal ediyorsanız, o zaman retina bu kameranın filmi ya da sensörüdür. Işık ışınları göze girdiğinde kornea ve mercek tarafından retinaya odaklandığında retina tepki verir. Benzetmemizden yola çıkarak Kameranın filminin bozuk olması durumunda resim oluşturulamayacağı gibi, retinası kusurlu bir gözde görme mümkün olmayacaktır. Bir retina yırtığı oldukça ciddi kabul edilir çünkü vitröz sıvı bu yara boyunca sızar ve retinanın altında birikir.


Retina cerrahisi bu gibi durumlarda kurtarıcıdır ve semptomların başlangıcından sonra müdahale mümkün olan en kısa sürede gerçekleştiğinde görmeyi başarılı bir şekilde geri kazanma şansı önemli ölçüde artar.


Retinanın çok küçük sıyrıkları, fotokoagülasyon olarak da adlandırılan lazer cerrahisi ile onarılabilir. Bu prosedürde cerrah, göz bebeğinden göze bir lazer ışını yönlendirir , bu da retina yırtığı etrafındaki alanda "yara izi" olmasına neden olur ve retinayı alttaki dokuya kaynak yapar. Sıklıkla kullanılan bir başka teknik, gözü uyuşturmak için lokal anestezinin uygulandığı ve göz cerrahının doğrudan yırtığın üstündeki dış yüzeye bir dondurma sondası uyguladığı bir tekniktir. Soğuk lazer kullanımı sonrası işlem uygulanan bölgede ki donma nedeniyle oluşan yara izi, retinanın göz duvarına sabitlenmesine yardımcı olur.


Daha büyük retina dekolmanlarının cerrahi olarak onarılması gerekir. Retina dekolmanı için iki ana cerrahi tedavi skleral çökertme ve pnömatik retinopeksidir.


Gelen Skleral Çevreleme, bir sünger ya da silikon plastik, gözün dışına yerleştirilir ve yerine dikilir. Retina oluşan sıvı sklera doğru iterek iyileşmeyi sağlar (skleral toka çok küçük ve ameliyattan sonra görünür değildir). Pnömatik Retinopeksi'de cerrah, vitröz boşluğun içine bir gaz kabarcığı enjekte eder. Kabarcık, retinayı gözün duvarına doğru iter ve yırtığın göz duvarına yapışmasını sağlar.


Retina onarım prosedürünün etkinliği, yırtıkların ciddiyetine, retinadaki yara dokusu oluşumunun boyutuna ve retina tabakasının ayrılmasına bağlıdır. Retinanın orta kısmında herhangi bir etki yoksa , görüş iyi olacaktır. Eğer makula (retinanın ortasını) uzun süre ayrılmış olması ciddi bir sorundur. Bazı vakalarda görüş kurtarılabilir. Ancak görme ne kadar düzelir bunu kestirmek mümkün değildir ve ameliyat sonrası iyileşme birkaç ayı bulabilir.


Uzun vadede ne beklenebilir? Retina Dekolmanlı çoğu hastada, retina tek bir işlemde tedavi edilebilir ancak bazı hastalar için, birden fazla prosedür gerekli olabilir. % 10'luk dekolmanlar tedavi edilemez ve bu gibi durumlarda hastaların gözlerinde görme azlığı olur veya hiç göremezler. Retina Dekolmanı ameliyatı ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, lütfen Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi Göz Hastanesi ile iletişime geçin, tedavi seçeneklerini inceleyip size tavsiyelerde bulunalım .

NETGÖZ BLOG İÇERİKLERİ
GÖZ HASTALIKLARI & TEDAVİLERİ

alt Op. Dr. Hakan Türker Göz Kapağı Ameliyatı Hakkında Herşey
Göz çevreniz ve göz kapaklarınızda cildinizin yaşlanması nedeniyle, zamanla sarkmalar oluşabilir
Blepharoplasty
09 Kasım 2020
alt Op. Dr. Nami Torunoğlu Kontakt Lens Tercih Ederken Dikkat
Kontak Lens seçerken dikkat edilmesi gereken pek çok etken vardır. Günlük mü, Aylık mı tercih edilmeli?
Kontakt Lens
10 Ekim 2020
alt Op. Dr. Behram Yıldırımşimşek Diyabetin Görüşünüz Üzerindeki Etkileri Neler?
Diyabetli kişilerin göz hastalıklarına yakalanma olasılığının, olmayanlara göre 20 kat daha fazla olduğu
Retinopati
07 Kasım 2020
alt Op. Dr. Hakan Türker Hangi Lazer Göz Ameliyatı Tercih Edilmeli?
Hiç biriyle konuşurken gözlerinin parladığı mutluluğun gözlerden anlaşılabildiği izlenimine kapıldınız mı?
Refraktif Cerrahi
03 Ekim 2020
alt Op. Dr. Filiz Akyol Göz Sağlığı ve Görüş Kalitesini Koruma
Zamanla, yaşa bağlı görme kaybı belirtileri gözlemleriz. Bu belirtileri izlemede ve farkında olma konusunda dikkat
Göz Sağlığı
14 Eylül 2020
alt Prof. Dr. Fehmi Cem Küçükerdönmez En Sık Görülen 5 retinal Hastalık
Retina tabakası, gözümüzün arkasında bulunan ve ışığı algılayan hücrelerin oluşturduğu zar şeklindeki dokudur.
Retina Hastalıkları
02 Mart 2020
alt Op. Dr. Mehmet Mercan Glokom Tedavisinde Yeni Bir Yöntem - HFDS
Yeni geliştirilen bir yöntem olan HFDS ile göziçi basıncı etkili bir şekilde düşürülür
Glokom
07 Şubat 2020
alt Op. Dr. Hakan Türker Lazer Göz Ameliyatları Hakkında 10 Efsane
Bir göz doktoru olarak, lazer göz ameliyatları hakkında pek çok sıra dışı
alt Op. Dr. Hayati Türker Görüş Düzeltme Lazer Göz Ameliyatları ve Göz İçi Lens Ameliyatları
Sağlıklı ve net görmek için uygulanan Lazer Göz Ameliyatları ve Göz İçi Lens Ameliyatları
Refraktif Cerrahi
12 Şubat 2020