alt

Relex SMILE Lazer Göz Ameliyatı İle İlgili Tüm Sorulara Cevaplar


Lazer göz ameliyatının tarihçesi

İnsanlar genellikle lazer göz ameliyatının görüşü geri kazanmak için nispeten yeni bir teknik olduğunu düşünmekte. Bununla birlikte, lazer göz ameliyatının tarihi, çoğu insanın düşündüğünden daha geriye dayanmakta. Görmeyi düzeltmek için kornea cerrahisini kullanma teorisi ilk olarak 1896 gibi erken bir tarihte ortaya atıldı, ancak lazer ile görme düzeltmenin ilk uygulaması 1987 yılında ilk excimer lazer göz tedavisi ile gerçekleştirildi.


Uygulanan bu ilk lazer göz ameliyatı PRK olarak adlandırıldı. PRK tekniği günümüzde bazı gelişimler göstermiş ve halen güvenle uygulanmakta olan bir teknik. Lazer göz ameliyatlarının gelişim sürecindeki ilk büyük gelişme, lazer çalışmasının kornea üst tabakasının altında yapıldığında iyileşme sürelerinin çok daha hızlı olduğunun keşfedilmesiydi.


Cerrahların kornea yüzeyinin altında çalışılmasına izin veren bu teknikte, hassas bir lazer kullanılarak ince flepler - kapakçıklar oluşturuldu. Bu sayede daha hızlı iyileşme gözlemlendi ve daha iyi sonuçlar alındı. Bu, modern LASIK cerrahi prosedürünün etkili bir şekilde doğuşuydu.


SMILE lazer göz ameliyatı refraktif görüş düzeltme uygulamalarında devrim yaratıyor.

ReLEx® SMILE, lazer göz cerrahisindeki en son geliştirilen prosedürdür. Minimal invaziv ve bıçaksız bir lazer göz prosedürüdür. 2012 yılında tanıtılmasının ardından hem LASEK hem de LASIK tedavilerine çok popüler bir alternatif olmuştur.


Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi'nde en yeni ve en iyi tedavi yöntemlerini sunarak alanımızda öncü olmayı amaçlıyoruz. LASIK ameliyatının yanı sıra PRK-LASEK ve ReLEx® SMILE tekniklerini de seçenek olarak sunuyoruz. Böylece daha fazla hasta kendilerine uygun bir tedavi bulabilmekte.


1980'lerin sonlarında lazer göz ameliyatının tanıtılması bir devrimdi ve o zamandan beri yenilikler gelmeye devam etti. Cerrahlar her zaman hastalar için en iyi sonuçları almanın yeni yollarını bulmaya çalışırlar ve biz Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi olarak en geçerli tekniklerin öncülüğünü yapmaya odaklanıyoruz.


ReLEx® SMILE, ileri derecede miyop olan kişilerde bozuk görüşü düzeltebilen, azer göz ameliyatlarının yenilikçi bir şeklidir. SMILE, Küçük İnsizyon Lentikül Ekstraksiyonu anlamına gelir ve minimal invaziv olan bıçaksız bir prosedürdür. Bu terimler size karmaşık gelebilir. Özetle ReLEx® SMILE tekniğini diğer tekniklerden ayıran fark korneada oluşturulan kesinin küçüklüğüdür. Smile tekniğinde kornea üzerinden herhangi bir kapakçık kaldırılmamakta, görüş bozıklığına neden olan doku lazer tarafından oluşturulan minimal bir kesiden alınmakta. SMILE göz ameliyatı miyop ve astigmat görüş kusur olan kişiler için uygundur ve sıklıkla uygulanan LASIK ve LASEK tedavilerine bir alternatiftir.


Bu yazımızda SMILE lazer göz ameliyatının ne olduğu, faydaları, tedavi için kimlerin uygun olduğu ve ameliyattan sonra neler bekleneceği hakkında daha fazla bilgi edinmenizi amaçladık.


SMILE göz ameliyatı nasıl yapılır?

SMILE lazer göz ameliyatı, Carl Zeiss firması tarafından geliştirilen VisuMax® lazer cihazını kullanan yenilikçi bir lazer tedavisidir.


Prosedür şu şekilde işler:
- İlk olarak, cerrahınız gözü uyuşturmak için anestezik göz damlaları vererek tedavinin tamamen ağrısız olmasını sağlar.
- Daha sonra, Carl Zeiss VisuMax® lazer, korneanın merkezine olağanüstü bir hassasiyetle bir dizi lazer atımı gerçekleştirir.
- Lazer tarafından oluşturulan yoğun ışık atışları sayesinde insan saçı genişliğinin yüzde birinden daha az olan küçük kabarcıklar oluşturulur. Bu kabarcıklar, çıkarılması gereken doku için anahat oluşturur. Lazer, cerrahın dokuyu çıkarmasını sağlayan küçük bir kesi ile bu kabarcıklı dokuyu kornea dışına çıkarılabilecek bir alan oluşturur. Cerraha bu alandan, görüş bozukluğuna neden olan dokuyu kornea dışına çıkararak işlemi tamamlar. Tüm işlem her iki göz için genellikle 15 dakikadan daha kısa sürede tamamlanır ve lazer bu sürenin sadece çok küçük bir bölümünde kullanılır.


SMILE lazer göz ameliyatının faydaları

LASIK ve LASEK, binlerce insanın daha iyi görmelerine yardımcı olan köklü prosedürlerdir, ancak herkes için uygun değildirler. SMILE göz cerrahisi, geleneksel lazer göz cerrahisi türlerinin uygulanamadığı kişiler için harika bir alternatiftir. Tekniğin sisin için doğru bir seçenek haline getirebilecek birçok avantajı vardır. Artık SMILE ve nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğunuza göre, bu tedavinin faydalarına ve diğer lazer göz ameliyatlarından nasıl farklı olduğuna değinebiliriz.


Smile tedevisi kornea inceliği diğer operasyonlara uygun olmayan pekçok bireyde işe yarar.

– SMILE, lazer göz ameliyatının minimal invaziv bir şeklidir, bu da LASIK ve LASEK'e göre daha fazla insanın tedaviye uygun olduğu anlamına gelir. Bu durum, diğer ameliyat türlerine uygun olmayan kişşiler için önemli bir faydadır.


Flepsiz teknik olduğundan komplikasyon riski yok denecek kadar az

– SMILE göz ameliyatı ile LASIK gibi diğer seçenekler arasındaki temel farklardan biri, SMILE prosedürü sırasında hiçbir flep (kapakçık)oluşturulmamasıdır. Bu, flep katlanması veya hareket etmesi gibi komplikasyon riskinin olmadığı ve işlem gerçekleştikten sonra gözün daha rahat olduğu anlamına gelir.


Hızlı uygulanabilir olması

– Diğer lazer göz cerrahisi prosedürlerinde olduğu gibi, SMILE gerçekten hızlıdır. Toplam tedavi süresi genellikle 20-30 dakika civarındadır.


Hızlı iyileşme

– Hastalarımızın SMILE göz ameliyatından sonra diğer tekniklere oranla daha hızlı bir şekilde iyileştiklerini gözlemliyoruz. Kornea çevresinde flep oluşturulmadığından LASIK gibi yöntemlere kıyasla daha az rahatsızlık yaşanmakta. LASEK ameliyatından farklı olarak, genellikle bandaj, koruma gözlüğü veya koruyucu lens gerekmez, ancak bazı durumlarda cerrahlar önlem olarak koruyucu ekipmanları gece boyunca takmanızı isteyebilir.


Hızlı sonuç alma

– Yıllar içinde yapılan gözlemler ve hasta geri dönüşlerine bakıldığında, SMILE göz ameliyatının ardından görme, ilk birkaç saat içinde tipik olarak %80 oranında iyileşir ve birkaç hafta içinde maksimum iyileşmeye ulaşır. Karşılaştırıldığında, LASIK tipik olarak yaklaşık 24 saat sonra sonuç alırken, LASEK birkaç gün sürebilir.


Göz kuruluğuna neden olmamakta

– SMILE ameliyatından sonra göz kuruluğu yaşama olasılığınız LASIK ameliyatına göre çok çok daha azdır. Çünkü korneada kapakçık kadıracak kadar büyük bir kesik oluşturulmaz. Bu da, iyileşek dokunun küçüklüğüne bağlı olarak kuru göz sendromu gelişmesinin önüne geçer.


SMILE tedavisi kimler için uygundur?

SMILE lazer göz ameliyatı, LASIK ve LASEK gibi diğer tekniklere göre daha geniş bir kitleye uygundur. Başka bir tür lazer göz ameliyatı için uygun olmadığınız söylendiyse, SMILE tekniği iyi bir alternatif olabilir.


Lazer göz cerrahisinin evrimine bakarsanız, daha güvenli ve daha doğru tekniklere doğru sürekli ilerleme olduğunu görebilirsiniz. SMILE, elde edilen tüm birikim ve gelişimin zirvesini temsil eder.


Örneğin, aşağıdaki durumlardan herhangi biri sizin için geçerliyse, LASEK veya LASIK tedavisi için uygun olmadığınızı görebilirsiniz, ancak SMILE göz ameliyatı yine de bir seçenek olabilir:
- Ortalamadan daha ince bir korneaya sahipseniz
- Kontakt lenslere karşı intoleransınız varsa
- Hafif ila orta derecede kuru gözleriniz varsa


SMILE lazer göz ameliyatından sonra neler beklenir?

Tabii ki, SMILE bile hala bir tür cerrahi işlemdir, bu nedenle biraz iyileşme süresi gerekeceğinin farkında olmalısınız. Ameliyattan sonraki birkaç gün görüşünüz bulanık olabilir ve biraz kuruluk veya kaşıntı yaşayabilirsiniz. SMILE tedavisinden sonra, hasta geri dönüşleri ve gözlemlerimiz gösteriyor ki görme birkaç saat içinde tipik olarak %80 daha iyi hale gelmekte ve birkaç hafta içinde %100 iyileşmeye sağlanmakta. Dikkat etmeniz gereken bir şey var ki, iyileşme hızlı olsa da, ameliyattan sonra görüşünüzün geçici olarak biraz bulanık olma ihtimali de vardır. Bu tamamen normaldir ve Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi'nde size kapsamlı bakım planı ve ameliyat sonrası sonrası doktor gözetimli takip planı hazırlıyoruz.


Lazer göz ameliyatı sonrası bakım planlarımız, ameliyatınızdan sonraki gün bir randevu ve ardından 12 aya kadar aralıklarla takip kontrollerini içerir. Bakım sonrası randevular, olabilecek endişelerinizi dile getirmeniz ve cerrahınızın iyileşmenizi kontrol etmesi ve daha fazla tedaviye gerek olup olmadığını değerlendirmesi için bir fırsattır.


Lazer görme düzeltmesi yaptırmayı düşünüyorsanız, yapılacak en iyi şey göz doktorunuzdan randevu almaktır. Cerrahınız, SMILE lazer göz ameliyatının ihtiyaçlarınız için en iyi seçenek olup olmadığını size söyleyebilecek ve size özel tavsiyelerde bulunabilecek ve olabilecek tüm sorularınızı yanıtlayacaktır.

NETGÖZ BLOG İÇERİKLERİ
GÖZ HASTALIKLARI & TEDAVİLERİ

alt Op. Dr. Hakan Türker PRK No-Touch Lazer Göz Ameliyatı
PRK No-Touch (Göze Dokunmadan) Lazer Göz Ameliyatı Hakkında
alt Op. Dr. Nami Torunoğlu Katarakt Hakkında 9 Efsane
Katarakt, görme kaybının en yaygın nedenlerinden biridir. Tıpta en çok yanlış anlaşılan hastalıklardan
Katarakt
10 Kasım 2020
alt Op. Dr. Behram Yıldırımşimşek Kornea Hastalıkları ve Tedavileri
Korneayı bir kamera merceğinin önü olarak düşünebilirsiniz. Kornea, gözün önünü
Kornea Hastalıkları
22 Eylül 2020
alt Op. Dr. Nami Torunoğlu Kontakt Lens Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?
Her gün aynı kontakt lensleri takmayı mı? yoksa her gün bir çift lensi atmayı mı tercih edersiniz? Her iki lens türü
Kontakt Lens
10 Ekim 2020
alt Op. Dr. Filiz Akyol Glokom Kalıcı Körlüğe Neden Olur
Glokom sessiz ve sinsice görüşünüzü çalmak için bekliyor olabilir
Glokom
08 Kasım 2020
alt Op. Dr. Mehmet Mercan Katarakt Ameliyatı Hakkında Herşey
Katarakt ameliyatı veya lens değiştirme ameliyatı, göz merceğinde opaklaşma
Katarakt, Göz İçi Lens
03 Eylül 2020
alt Op. Dr. Hakan Türker Lasik, Lasek, PRK, Smile, Lazer Göz Ameliyatları Aralarında ki Farklar Neler?
Hastalarımızın genellikle lazer göz ameliyatı öncesinde kafaları çok karışık olmakta. Hekim olarak konuyu
alt Op. Dr. Filiz Akyol Retina Dekolmanında Acil Müdahale Şarttır
Retinada ayrılmayı haber veren öncül belirtiler, dekolman tam olarak oluşmadan hemen önce ortaya çıkabilir
Retina Cerrahisi
02 Ocak 2020
alt Op. Dr. Filiz Akyol Göz Sağlığı ve Görüş Kalitesini Koruma
Zamanla, yaşa bağlı görme kaybı belirtileri gözlemleriz. Bu belirtileri izlemede ve farkında olma konusunda dikkat
Göz Sağlığı
14 Eylül 2020
alt Op. Dr. Hayati Türker Görüş Düzeltme Lazer Göz Ameliyatları ve Göz İçi Lens Ameliyatları
Sağlıklı ve net görmek için uygulanan Lazer Göz Ameliyatları ve Göz İçi Lens Ameliyatları
Refraktif Cerrahi
12 Şubat 2020
alt Op. Dr. Mehmet Mercan Plexr Plazma - Ameliyatsız Göz Çevresi ve Göz Kapağı Estetik Uygulamaları
Plexr Plazma, cerrahi estetik ameliyatlarına bir alternatiftir. İyileşme süresini ve ameliyattan önce ve sonra ortaya çıkabilecek komplikasyonları azaltmaktadır.
Pelxr Plazma
03 Ekim 2021
alt Op. Dr. Hakan Türker Lazer Göz Ameliyatları Hakkında 10 Efsane
Bir göz doktoru olarak, lazer göz ameliyatları hakkında pek çok sıra dışı
alt Op. Dr. Filiz Akyol En Sık Görülen 5 retinal Hastalık
Retina tabakası, gözümüzün arkasında bulunan ve ışığı algılayan hücrelerin oluşturduğu zar şeklindeki dokudur.
Retina Hastalıkları
02 Mart 2020