alt

Obezite Göz Sağlığını Etkiler mi?

Sağlık Bakanlığı, sosyal medya üzerinden oluşturulan sorumluluk projeleri ve sağlık girişimleriyle obezitenin muazzam tehlikeleri hakkında ülke çapında farkındalık tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Fitness ve iyi beslenmenin önemine ışık tutan kampanyalar insanları doğru beslenme ve sağlıklı yaşam konularına daha fazla önem vermelerini sağlıyor. Bununla birlikte, halkın obezitenin hipertansiyon, felç ve diyabet üzerindeki etkileri hakkındaki bilgisine rağmen, çoğu kişinin göz sağlığına ve görmeye nasıl zarar verdiğinin farkında değil.


Artan kanıtlar, klinik olarak obez kişilerin ciddi göz hastalıkları geliştirme riskinin yüksek olduğunu göstermektedir. Bellerin genişlemesinin insanları diyabet, kalp hastalığı ve kansere yakalanma riskinin daha yüksek olduğu yaygın bir şekilde biliniyor. Ancak araştırmacılar obezite ile görme bozukluğu arasındaki bağlantının "kimsenin bahsetmediği risk faktörü" olduğunu söylüyor. Araştırmacılar obezite ile körlüğe neden olabilecek dört ana göz hastalığının gelişimi arasında sürekli olarak güçlü bir ilişki buldular:
.Yaşa bağlı makula dejenerasyonu (AMD)
.Katarakt
.Glokom
.Diyabetik retinopati


Araştırmacılar ayrıca, obezite ile körlük arasında bir bağlantı olmasının, insanları fazla kilolarını vermeye ve sağlıklı bir yaşam stili tercih etmeye motive edeceğini düşünmekte.


Obezite Göz Hastalığı Risklerini Nasıl Arttırmakta?

25 Vücut Kitle İndeksi (BMI) fazla kilolu, 30'un üzerinde ise obez olarak kabul edilir. Yüksek BMI, diyabet, kardiyovasküler hastalık ve felç gibi birçok kronik sistemik sağlık durumuna yol açabilmektedir. Son araştırmalar, bu listeye göz ve görme hastalıklarının da eklenebileceğini gösteriyor.


Diyabetik retinopati, glokom ve yaşa bağlı maküla dejenerasyonu gibi ciddi göz rahatsızlıkları, obeziteye sahip kişilerde daha sık görülmekte. Ayrıca göz kapağı düşüklüğü, retinal ven tıkanıklıkları, tiroidle ilişkili göz hastalıkları ve felçle ilişkili görme kaybı gibi durumlarda daha sık görülmektedir.


Obezite ile bu göz hastalıkları arasındaki bağlantı, muhtemelen periferik arter hastalığı riskinin artmasından kaynaklanmaktadır. Bu, vücudunuzun ayaklar, böbrekler ve gözler gibi bölümlerine oksijen getiren küçük kan damarları tehlikeye girdiğinde ortaya çıkar. Gözlerdeki kan damarları (arteriyoller olarak adlandırılır), son derece ince ve küçük oldukları için, gözleriniz obeziteden zarar görmeye özellikle yatkındır.


Çoğu insan obezitenin katarakt gelişme oranını da artırabileceğinin farkında değildir. Katarakt, gözdeki odaklanma merceği bulanıklaştığında ve değiştirilmesi için ameliyat gerektirdiğinde ortaya çıkar. Yaşa ek olarak, katarakt gelişimi obezite, yetersiz beslenme, gut, diyabet ve yüksek kan şekeri seviyeleri ile ilişkilidir, ancak kesin nedeni bilinmemektedir.


Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı, Oküler Hastalık Riskinizi Azaltabilir

Görme kaybı riskini bilmek, BMI'si yüksek olanlara kilo vermek için ihtiyaç duydukları ekstra motivasyonel artışı sağlayabilir. İyi haber şu ki, birkaç yaşam tarzı değişikliği ilişkili riskleri azaltabilir.


Aktif bir yaşam tarzı ve dengeli, besleyici bir diyet obeziteyi azaltır ve genel fiziksel ve göz sağlığını iyileştirir. Beslenmenize yeşil yapraklı ve koyu turuncu sebzelerde bulunan C ve E vitaminleri, zeaksantin, omega 3, çinko ve lutein gibi önemli besinleri dahil ederek vücudunuza destek verin, çünkü bunların göz hastalıklarının gelişmesini azalttığı gösterildi.


Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz, hastalıksız ve uzun bir yaşam sürdürme şansınızı büyük ölçüde artırırken, uzun vadeli sağlıklı görme sağlamak için tek başına yeterli değildir. Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi Göz Hastanesi’nde düzenli göz muayeneleri yaptırmak, oküler hastalıkların başlangıcını önlemeye, tespit etmeye, net ve rahat görmeyi sürdürmeye yardımcı olabilir.


Görüşünüz veya göz sağlığınızla ilgili herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi Göz Hastanesini aramaktan çekinmeyin. Biz her zaman, sizin için buradayız.

NETGÖZ BLOG İÇERİKLERİ
GÖZ HASTALIKLARI & TEDAVİLERİ

alt Op. Dr. Hakan Türker Göz Kapağı Ameliyatı Hakkında Herşey
Yaşla birlikte gelen ve sizi daha yaşlı gösteren sarkık göz kapaklarıyla karşılaşabilirsiniz
Blepharoplasty
09 Kasım 2020
alt Op. Dr. Nami Torunoğlu Kontakt Lens Tercih Ederken Dikkat
Kontak Lens seçerken dikkat edilmesi gereken pek çok etken vardır. Günlük mü, Aylık mı tercih edilmeli?
Kontakt Lens
10 Ekim 2020
alt Op. Dr. Behram Yıldırımşimşek Diyabetin Görüşünüz Üzerindeki Etkileri Neler?
Diyabetli kişilerin göz hastalıklarına yakalanma olasılığının, olmayanlara göre 20 kat daha fazla olduğu
Retinopati
07 Kasım 2020
alt Op. Dr. Hakan Türker Hangi Lazer Göz Ameliyatı Tercih Edilmeli?
Hiç biriyle konuşurken gözlerinin parladığı mutluluğun gözlerden anlaşılabildiği izlenimine kapıldınız mı?
Refraktif Cerrahi
03 Ekim 2020
alt Op. Dr. Filiz Akyol Göz Sağlığı ve Görüş Kalitesini Koruma
Zamanla, yaşa bağlı görme kaybı belirtileri gözlemleriz. Bu belirtileri izlemede ve farkında olma konusunda dikkat
Göz Sağlığı
14 Eylül 2020
alt Prof. Dr. Fehmi Cem Küçükerdönmez En Sık Görülen 5 retinal Hastalık
Retina tabakası, gözümüzün arkasında bulunan ve ışığı algılayan hücrelerin oluşturduğu zar şeklindeki dokudur.
Retina Hastalıkları
02 Mart 2020
alt Op. Dr. Mehmet Mercan Glokom Tedavisinde Yeni Bir Yöntem - HFDS
Yeni geliştirilen bir yöntem olan HFDS ile göziçi basıncı etkili bir şekilde düşürülür
Glokom
07 Şubat 2020
alt Op. Dr. Hakan Türker Lazer Göz Ameliyatları Hakkında 10 Efsane
Bir göz doktoru olarak, lazer göz ameliyatları hakkında pek çok sıra dışı
alt Op. Dr. Hayati Türker Görüş Düzeltme Lazer Göz Ameliyatları ve Göz İçi Lens Ameliyatları
Sağlıklı ve net görmek için uygulanan Lazer Göz Ameliyatları ve Göz İçi Lens Ameliyatları
Refraktif Cerrahi
12 Şubat 2020