alt

LASIK? LASEK? PRK? SMILE? Lazer Göz Ameliyatları Aralarında ki Farkları Neler?

Hastalarımızın genellikle lazer göz ameliyatı öncesinde kafaları çok karışık olmakta. Hekim olarak konuyu basit bir şekilde aktarmak, kafalardaki soru işaretlerini kaldırmak için bu bilgilendirme yazısını sizlerle paylaşıyorum. Bu yazıda günümüzde en sık uygulanan yöntemler olan LASIK, LASEK, PRK, SMILE, WAVEFRONT, EXCIMER LASER, FEMTOLASIK, INTRALASE LASIK... inceleyelim.


PRK Lazer Göz Ameliyatı

PRK, lazer göz ameliyatlarının başlangıcıdır. İlk uygulanan lazer göz ameliyatı PRK dır. İlk olarak 1980'lerde Columbia Üniversitesi araştırmacısı Stephen Trokel tarafından excimer lazer adı verilen ve o zamanlar için çok yeni bir teknoloji kullanılarak geliştirildi. Bir insan hasta üzerindeki ilk ameliyat, 1988'de Trokel'in meslektaşı Marguerite McDonald tarafından gerçekleştirildi ve o zamandan beri bu teknik, dünya çapında milyonlarca insana görüş kusurlarını tedavide yardım etmek için kullanıldı. PRK, fotorefraktif keratektomi anlamına gelir ve kornea dokusunu yeniden şekillendirmek için epitel dokunun korneanın üst yüzey tabakasını kaldırılması ile çalışır. Epitel doku harika bir yapıdır. Gözü tozdan ve kirleticilerden korumak için, korneanın bu üst hücre tabakası sürekli olarak kendini yeniler. Cerrah, göz yüzeyinde lazer yardımı ile küçük bir alanı traşlar. PRK tekniğinde bir excimer lazer, görme problemini düzeltmek için kornea tabakasını (korneal stroma) istenilen ölçüde hızla yeniden şekillendirir.


PRK Kimler için uygundur?

PRK, özellikle ince korneası ve gözlerini etkileyen bazı tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler için yararlıdır. Kornea tabakasından herhangibir flap kaldırılmadığı ve kornea biyomekaniği korunduğu için aynı zamanda göz yaralanması riski olan kişiler için PRK tercih sebebi bir lazer göz ameliyatı türüdür. Göze darbe gelme ihtimali yüksek spor aktiviteleri ve iş alanları ile ilgili olarak Boksörler, ragbi oyuncuları ve askerler, çok düşük bir ihtimalde olsa 'flap' komplikasyonları riskini ortadan kaldırdığı için genellikle PRK prosedürünü tercih ederler. Kornea yüzey tedavisinin tercih edildiği PRK'nın diğer bir avantajı ise kornealarını etkileyen tıbbi rahatsızlıkları olan hastalarda da kullanılabilmesidir. Peki PRK için dezavantajları nelerdir? Ana sorun iyileşme süreci ile ilgilidir. Gözlerin ameliyattan sonra iyileşmesi bir hafta veya daha uzun sürebilir. Gözlerde yanma, batma, hafifte olsa ağrı gibi semptomlar nedeniyle muhtemelen ilk birkaç gün oldukça rahatsız hissedilecektir.


Yüzey Ablasyonu LASEK Lazer Göz Ameliyatı

LASEK, gelişmiş yüzey ablasyonu anlamına gelir. Aslında Lasek açısından özetle bilmeniz gereken şey, görmeyi PRK ile aynı şekilde düzelttiğidir. Aslında çoğu cerrah, terimleri birbirinin yerine kullanmaktadır. Lasek’te de Kornea yüzeyinde ameliyat yapılır ve gelişmiş bir lazer dokuyu yeniden şekillendirir. LASEK ile PRK arasındaki temel fark, işlem sırasında epitelyumun çıkarılmamasıdır. Bunun yerine, bu hücrelerde küçük bir 'flep' oluşturulur ve bu flap excimer lazerin altta yatan kornea üzerinde çalışmasına olanak sağlar. Çoğu durumda, flep, iyileşme sürecine yardımcı olmak için yumuşak bir kontakt lens ile desteklenerek yerine yerleştirilir.


LASEK Kimler için uygundur?

LASEK, uzağı görememe ve astigmatizm dahil olmak üzere çok çeşitli görme sorunları için iyi bir seçimdir. Tıpkı PRK gibi, ince korneası olan veya yüksek yoğunluklu sporlar nedeniyle daha fazla yaralanma riski olan kişiler için bir seçenektir. Bazı durumlarda LASEK'in daha rahat bir iyileşme sürecine sahip olması tercih edilmesinde etkilidir. Bununla birlikte, iyileşme süreci yinede zaman almaktadır. Genellikle ameliyattan sonraki iki gün ile bir hafta arasında normal görme geri döner. Tedaviye bir süre daha yumuşak bir kontakt lens ile devam edilir. Epitel dokunun iyileşmesine yardımcı olmak amacıyla bu kontakt lens ile sağlanan bu destek önemlidir. Tam iyileşme ile bu kontakt lensin kullanımı sonlandırılır.


LASIK Lazer Göz Ameliyatı

LASEK'i ele aldıktan sonra, şimdi benzer bir işleme sahip kardeşini inceleyelim. Lazer destekli keratomi anlamına gelen LASIK, yaklaşık 25 yıldır kullanılmakta olan ve en sık başvurulan lazer göz ameliyatı türlerinden biridir. Peki Lasek ile Lasik arasındaki büyük fark nedir? Esasen fark, lazer ameliyatı öncesi kornea tabakasında oluşturulacak flepin nasıl oluşturulduğu ile ilgilidir. LASIK yönteminde kornea yüzeyinin yaklaşık 100 mikron altında olağanüstü hassas femtosaniye lazer ile flap tabakası oluşturulur ve temel fark budur. Bu minik flap denilen bölüm kaldırıldıktan sonra görme bozukluğunu düzeltmek için ikinci bir lazer kullanılır. Tüm prosedür birkaç saniye sürer. LASIK için en önemli farkta bu aşamada ortaya çıkmaktadır. Epitel doku sağlam kaldığından, görüş en başından itibaren optik olarak tedavi öncesine göre daha iyi durumdadır. Net görme açısından iyileşme çok, çok hızlıdır. Birçok hasta 24 saat içinde işine dönebilmektedir. Çoğu hasta, bir veya iki gün içinde 20-20 görüşe sahip olmaktadır. Bu özellik LASIK’in en önemli özelliğidir. Hastalarımız genellikle görmelerinde meydana gelen bu anlık sonuçları mucizevi olarak nitelendirmekte.


LASIK Kimler için uygundur?

LASIK'in en büyük artılarından biri istisnai durumlar hariç, çoğu insan için uygun olmasıdır. Lasik Yakın görüş, uzak görüş ve astigmat hastalarına uygun bir cerrahi prosedürdür. Hastalarımızdan aldığımız geri dönüşlere göre, net görme açısından sonuçlar çok hızlı ve iyileşme süreci genellikle çok rahattır. Bu nedenle çoğu insan, diğer tedavilere nazaran LASIK'i seçme eğilimindedir. LASIK genellikle ince korneası olan veya çok kuru göz sorunu yaşayan kişiler için uygun değildir. Ayrıca flep komplikasyonları riski de vardır. Bu nedenle göze darbe ihitimali yüksek olan işlerde ve spor alanlarında çalışan kişilere uygun değildir.


RELEX SMILE Lazer Göz Ameliyatı

PRK tekniği lazer göz ameliyatlarının dedesi ise SMILE yeni doğmuş çocuk diyebiliriz. Halk arasında Smile tekniği için görme düzelmenin 3. nesli denmesinin nedenide aslında budur. Smile tekniği ilk olarak 2000'li yıllarda hayatımıza girdi ve günümüzdede kullanılmaya devam etmekte. RELEX SMILE aslında küçük kesik lentikül ekstraksiyonu anlamına gelir. Bu teknikte, korneada lentikül(Görme bozukluğunu düzeltmek için korneadan çıkarılması gereken alan) olarak bilinen alanı oluşturmak için bir femtosaniye lazer kullanarak çalışır. Daha sonra lazerle kornea yüzeyinde 2-3 mm'lik küçük bir boşluk (Görme bozukluğunu düzeltmek için korneadan çıkarılması gereken alan) açılır ve lentikül bu kesiden dışarı çıkarılır. Bu yöntemde lazer destekli mikrokesi ile korneanın şeklini değiştirerek görme bozukluğunu düzeltir.


RELEX SMILE Kimler için uygundur?

SMILE Lazer Göz Ameliyatı ile, uzağı görememe ve astigmatizma görme kusurları tedavi edilebilir. 'Flepsiz' bir işlem olması sebebiyle, kuru göz sendromu sahibi hastalar ve göze darbe riski olan hastalar için de daha uygun olabilir. SMILE tedavi sırasında öndeki 100 mikronluk dokuyu korunduğu için korneanın temel stabilitesi de korunur.


Sağlıklı ve mutlu bir hayat geçirmeniz dileğiyle, kendinize çok iyi bakın.

NETGÖZ BLOG İÇERİKLERİ
GÖZ HASTALIKLARI & TEDAVİLERİ

alt Op. Dr. Hakan Türker PRK No-Touch Lazer Göz Ameliyatı
PRK No-Touch (Göze Dokunmadan) Lazer Göz Ameliyatı Hakkında
alt Op. Dr. Nami Torunoğlu Katarakt Hakkında 9 Efsane
Katarakt, görme kaybının en yaygın nedenlerinden biridir. Tıpta en çok yanlış anlaşılan hastalıklardan
Katarakt
10 Kasım 2020
alt Op. Dr. Behram Yıldırımşimşek Kornea Hastalıkları ve Tedavileri
Korneayı bir kamera merceğinin önü olarak düşünebilirsiniz. Kornea, gözün önünü
Kornea Hastalıkları
22 Eylül 2020
alt Op. Dr. Nami Torunoğlu Kontakt Lens Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?
Her gün aynı kontakt lensleri takmayı mı? yoksa her gün bir çift lensi atmayı mı tercih edersiniz? Her iki lens türü
Kontakt Lens
10 Ekim 2020
alt Op. Dr. Filiz Akyol Glokom Kalıcı Körlüğe Neden Olur
Glokom sessiz ve sinsice görüşünüzü çalmak için bekliyor olabilir
Glokom
08 Kasım 2020
alt Op. Dr. Mehmet Mercan Katarakt Ameliyatı Hakkında Herşey
Katarakt ameliyatı veya lens değiştirme ameliyatı, göz merceğinde opaklaşma
Katarakt, Göz İçi Lens
03 Eylül 2020
alt Op. Dr. Hakan Türker Lasik, Lasek, PRK, Smile, Lazer Göz Ameliyatları Aralarında ki Farklar Neler?
Hastalarımızın genellikle lazer göz ameliyatı öncesinde kafaları çok karışık olmakta. Hekim olarak konuyu
alt Op. Dr. Filiz Akyol Retina Dekolmanında Acil Müdahale Şarttır
Retinada ayrılmayı haber veren öncül belirtiler, dekolman tam olarak oluşmadan hemen önce ortaya çıkabilir
Retina Cerrahisi
02 Ocak 2020
alt Op. Dr. Filiz Akyol Göz Sağlığı ve Görüş Kalitesini Koruma
Zamanla, yaşa bağlı görme kaybı belirtileri gözlemleriz. Bu belirtileri izlemede ve farkında olma konusunda dikkat
Göz Sağlığı
14 Eylül 2020
alt Op. Dr. Hayati Türker Görüş Düzeltme Lazer Göz Ameliyatları ve Göz İçi Lens Ameliyatları
Sağlıklı ve net görmek için uygulanan Lazer Göz Ameliyatları ve Göz İçi Lens Ameliyatları
Refraktif Cerrahi
12 Şubat 2020
alt Op. Dr. Mehmet Mercan Plexr Plazma - Ameliyatsız Göz Çevresi ve Göz Kapağı Estetik Uygulamaları
Plexr Plazma, cerrahi estetik ameliyatlarına bir alternatiftir. İyileşme süresini ve ameliyattan önce ve sonra ortaya çıkabilecek komplikasyonları azaltmaktadır.
Pelxr Plazma
03 Ekim 2021
alt Op. Dr. Hakan Türker Lazer Göz Ameliyatları Hakkında 10 Efsane
Bir göz doktoru olarak, lazer göz ameliyatları hakkında pek çok sıra dışı
alt Op. Dr. Filiz Akyol En Sık Görülen 5 retinal Hastalık
Retina tabakası, gözümüzün arkasında bulunan ve ışığı algılayan hücrelerin oluşturduğu zar şeklindeki dokudur.
Retina Hastalıkları
02 Mart 2020