alt

YALNIZCA TÜRKİYE’DE, KATARAKT 40 YAŞ VE ÜSTÜ 7 MİLYONDAN FAZLA YETİŞKİNİ VE 80 YAŞ VE ÜSTÜ TÜM KİŞİLERİN YARISI ETKİLEMEKTEDİR

Zamanla, gözlerde kornea tabakasında protein yığınları ile bulanıklaşma meydana gelir. Bu durum gece görüşünün azalması, ışığa duyarlılık, parlama, ışıklar etrafında hale etkileri, loş veya bulanık görme, gözlük reçetelerinde daha sık değişiklikler, soluk renkler gibi semptomların daha hissedilir olmasına neden olur. Katarakt, dünyadaki görme problemleri ve göz hastalıkları açısından önde gelen nedenlerin başındadır.


Tarihte Katarakt Ameliyatı ve Tedavisi

Katarakt ameliyatı aslında bilinen en eski cerrahi prosedürlerden biridir ve katarakt ile ilgili en eski kayıt MÖ 600 yılına aittir! Modern tıp açısından ilk uygulamalar 1920'lerde başladı. Katarakt nedeniyle görme kaybı herkes için sakıncalı olabilir, ancak özellikle bir ressam için rahatsız edici olabilir. En ünlü Fransız Empresyonist ressamlardan Claude Monet'in başına gelen de tam olarak buydu. 50'li yaşlarının ortalarında görmesi katarakt nedeniyle ileri derecede bozulmaya başladı. Azalan görüşünün etkileri o dönem yaptığı resimlerinde görebiliyoruz. Katarakt nedeniyle Claude Monet'in kullandığı renkler daha bulanık ve daha kırmızı hale geldi ve detaylar çok daha belirsizdi.

1923'te Monet nihayet tek gözünden ameliyat oldu. Ameliyatlarından sonra, oldukça zor ve sancılı bir iyileşme süreci geçirdi. Ameliyatlar sonrası odaklanmasına yardımcı olacak özel gözlükler sayesinde, büyük ölçüde gelişmiş bir görüşe sahip oldu. O dönem yaptığı resimleri katarakt öncesi yaptığı çalışmalarına çok daha fazla benziyordu.


Modern Katarakt Cerrahisi

Plastik ve silikon teknolojisindeki gelişmeler sayesinde, kataraktlı bulanık lensin yapay bir lensle değiştirilmesi mümkün hale geldi. Yüksek numaralı gözlüklere ihtiyaç duymadan görme yeteneğini geri kazanmak mümkün oldu. Türkiye’de her yıl 400 bin kişi katarakt ameliyatı geçiriyor ve bu ameliyatlarda başarı oranı inanılmaz derecede yüksek. Bu oran yaklaşık% 98. Yapay göz içi akıllı lensler sayesinde, ameliyattan sonra hastalar, yıllar veya on yıllar sonra ilk kez 20/20 görmenin (veya ona en yakın) keyfini çıkarabilmekte.


Göz İçi Lensler

Göz içi lenslerle denemeler 1949'da başladı, ancak 60'ların sonlarına ve 70'lerin başına kadar yaygın olarak kullanımı mümkün olmadı. Elbette bu teknolojide de yıllar içinde pek çok ilerleme kaydedildi. Günümüzde neredeyse tüm Göz İçi Lenslerin UV filtreleri vardır, bu retinanızı ultraviyole ışıktan korur.

Son 30 yılda kullanılan Göz İçi Lenslere standart monofokal Göz İçi Lensler denir, çünkü odak noktaları sadece uzak veya sadece yakın görüş sağlamak üzere ayarlanmıştır. Standart monofokal Göz İçi Lens kullanan hastalar, astigmatizma veya presbiyopi nedeniyle uzak ve yakın nesnelerde net odağı elde etmek için genellikle gözlük takmaya devam eder. İyi haber şu ki artık seçenekleriniz var. Katarakt ameliyatı sonrası kullanılan Göz İçi Lensler sayesinde tamamen gözlük kullanımı sonlandırılabilir.

Hastalar muayene sonuçlarına bağlı olarak, özel bir Göz İçi Lens seçebilirler. Genellikle hastalarımızın çoğu trifokal çok odaklı Göz İçi Lensleri tercih ediyor. Bu sayede gözlük ve kontakt lens kullanımları tamamen sonlanıyor.


Presbiyopi: Tecnis Multifokal Göz İçi Lensler, Refraktif Göz İçi Lensler

Zamanla neredeyse herkes presbiyopiden (Yakını netleyememe) etkilenir. Presbiyopi, normal yaşlanma sürecinin bir parçasıdır ve 40-45 yaşları arasında toplumun büyük bir çoğunluğunun başına gelir. Bu nedenle çoğu insan sonunda okuma gözlüğü veya çift odaklı gözlüklere ihtiyaç duyar. Presbiyopi, doğal lensin esnekliğini kaybetmesi ve lensin odaklanma kasının zayıflaması nedeniyle oluşur. Katarakt ameliyatı geçiren herkesin yakından görmek için okuma gözlüklerine ihtiyacı olacaktır. Ancak günümüz şartlarında, katarakt ameliyatından sonra presbiyopiyi düzelten monofokal Göz İçi Lensler ile yakını görememe sorunu ortadan kalkmaktadır.

Presbiyopi düzeltici monofokal Göz İçi Lensler veya multifokal monofokal Göz İçi Lenslerden birini seçen hastalar genellikle uzak ve yakında mesafelerde görüş net görebilirler. Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi cerrahları uzun yıllardır güvenle multifokal lensleri kullanmaktadır.


Astigmatizm: Torik Göz İçi Lensler

Astigmat kırma kusuru olan birinin gözüne ışık girerken, ışık düz olmayan retina tabakası yüzeyindenden yansır ve bu durum bulanık görmeye neden olur. Astigmatlı kişilerin net bir şekilde görebilmeleri için gözlük veya kontakt lens takmaları gerekir. Günümüzde, Toric monofokal Göz İçi Lensler, yeni bir IOL standardı haline geldi. Torik Göz İçi Lensler astigmatizmayı kısmen yada tamamen düzeltebilir, böylece astigmatı olan hastalar katarakt ameliyatından sonra gözlüğü çok daha az yada hiç kullanmayacaktır.

Katarakt ameliyatından sonra gözlük takmamak sizin için önemliyse, ameliyat koordinatörlerine veya cerrahınıza özel Göz İçi Lensleri sormanızda fayda var.


Katarakt Belirtileri mi Yaşıyorsunuz?

Görmenizde yukarıda listelediğimiz semptomlara benzeyen değişiklikler fark ettiyseniz, uzman bir göz hekimi taradından gerçekleştirilecek detaylı bir göz muayenesi için Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi’ne gelmenizi tavsiye ederiz. Günümüz modern tıp alanaındaki gelişmeler ışığında, katarakt nedeniyle görme kaybına uğramak için hiçbir neden yok. Daha fazla bilgi edinmek veya bir randevu ayarlamak için bizi arayın!

Sağlıklı, Mutlu, Huzurlu Bir Hayat Geçirmenizi Dilerim

NETGÖZ BLOG İÇERİKLERİ
GÖZ HASTALIKLARI & TEDAVİLERİ

alt Op. Dr. Hakan Türker Göz Kapağı Ameliyatı Hakkında Herşey
Göz çevreniz ve göz kapaklarınızda cildinizin yaşlanması nedeniyle, zamanla sarkmalar oluşabilir
Blepharoplasty
09 Kasım 2020
alt Op. Dr. Nami Torunoğlu Kontakt Lens Tercih Ederken Dikkat
Kontak Lens seçerken dikkat edilmesi gereken pek çok etken vardır. Günlük mü, Aylık mı tercih edilmeli?
Kontakt Lens
10 Ekim 2020
alt Op. Dr. Behram Yıldırımşimşek Diyabetin Görüşünüz Üzerindeki Etkileri Neler?
Diyabetli kişilerin göz hastalıklarına yakalanma olasılığının, olmayanlara göre 20 kat daha fazla olduğu
Retinopati
07 Kasım 2020
alt Op. Dr. Hakan Türker Hangi Lazer Göz Ameliyatı Tercih Edilmeli?
Hiç biriyle konuşurken gözlerinin parladığı mutluluğun gözlerden anlaşılabildiği izlenimine kapıldınız mı?
Refraktif Cerrahi
03 Ekim 2020
alt Op. Dr. Filiz Akyol Göz Sağlığı ve Görüş Kalitesini Koruma
Zamanla, yaşa bağlı görme kaybı belirtileri gözlemleriz. Bu belirtileri izlemede ve farkında olma konusunda dikkat
Göz Sağlığı
14 Eylül 2020
alt Prof. Dr. Fehmi Cem Küçükerdönmez En Sık Görülen 5 retinal Hastalık
Retina tabakası, gözümüzün arkasında bulunan ve ışığı algılayan hücrelerin oluşturduğu zar şeklindeki dokudur.
Retina Hastalıkları
02 Mart 2020
alt Op. Dr. Mehmet Mercan Glokom Tedavisinde Yeni Bir Yöntem - HFDS
Yeni geliştirilen bir yöntem olan HFDS ile göziçi basıncı etkili bir şekilde düşürülür
Glokom
07 Şubat 2020
alt Op. Dr. Hakan Türker Lazer Göz Ameliyatları Hakkında 10 Efsane
Bir göz doktoru olarak, lazer göz ameliyatları hakkında pek çok sıra dışı
alt Op. Dr. Hayati Türker Görüş Düzeltme Lazer Göz Ameliyatları ve Göz İçi Lens Ameliyatları
Sağlıklı ve net görmek için uygulanan Lazer Göz Ameliyatları ve Göz İçi Lens Ameliyatları
Refraktif Cerrahi
12 Şubat 2020