alt

Katarakt Hakkında Yanlış Bilinenler ve 9 Yaygın Efsane

Katarakt, yetişkinlerde görme kaybının en yaygın nedenlerinden biridir. Tıpta en çok yanlış anlaşılan durumlardan biri de yine katarakttır. Katarakt ile ilgili kafanız karışık olabilir. İşte size katarakt ile ilgili gerçekleri kurgudan ayırmanıza yardımcı olacak hızlı bir efsane avı…


Efsane 1: Katarakt Göz Merceğinin Büyümesidir

Bu belki de en yaygın yanılgıdır. Katarakt, göz merceğinin bulanıklaşmasıdır, göz küresinde veya merceğinde meydana gelen bir büyüme değildir. Lensteki şeffaf proteinler elastikiyetlerini yitirdiğinde ve bir araya toplanmaya başladığında olur. Bu şeffaf proteinler zamanla yığın oluşturur ve bu görme sorunlarına neden olur. Katarakt bu şekilde oluşur.


Efsane 2: Katarakt Sadece Yaşlıları Etkiler

Yaş, kesinlikle katarakta en büyük faktördür, çünkü bu proteinler yaşlandıkça daha fazla kümelenmeye başlar. 80 yaşına gelindiğinde yaklaşık yarımız katarakt sorunu ile karşılaşabiliriz. Ancak daha genç insanlar ve hatta bebekler katarakta karşı bağışık değildir. Göz yaralanmaları ve genetik bozukluklar (Sigara kullanımı ve şeker hastalığından bahsetmiyorum bile) katarakt gelişmesi riskini artırabilir.


Efsane 3: Bir Gözden Diğerine Yayılırlar

Katarakt yayılmaz. Kabaca aynı anda her iki gözde veya sadece bir gözde gelişebilirler. Ancak birbirlerinden bağımsız olarak gelişirler. Yayılmalarına izin verecek bir mekanizma yoktur.


Efsane 4: Katarakt Sadece Görmeyi Bulanıklaştırır

Aslında bulanık görme, olası sonuçlardan yalnızca biridir. Katarakt, ışığın mercekten kırılma biçimine müdahale eder, bu nedenle de halelere (ışık kaynakları etrafında soluk bir halka), renk değişikliklerine, çift görmeye ve karanlıkta artan parlamaya neden olabilir (bu nedenle katarakt hastaları genellikle gece araba kullanmaktan kaçınırlar).


Efsane 5: Kataraktın, Ameliyat Olmadan Önce 'İlerlemiş' Olması Gerekir

Bir zamanlar, ameliyat mümkün olmadan önce kataraktın yeterince ilerlemesi (olgunlaşması) gerekiyordu. Ancak modern teknoloji çok hızlı ilerledi. Biz doktorlar artık oldukça erken bir aşamada (siz gerçekten farkına bile varmadan) ameliyat edebiliyoruz. Bu durum biz hekimlere tedavi için çok daha fazla seçenek sunmakta.


Efsane 6: Katarakt Ameliyatı ve Sonrasında ki İyileşme Aşaması Zahmetlidir

Katarakt ameliyatı aslında tıptaki en güvenli ameliyatlardan biridir ve dünyanın en yaygın uygulanan cerrahi prosedürlerinden biridir. Genellikle lokal veya topikal anestezi altında yapılır (ancak gerekirse genel anestezi altında da yapılabilir) ve çoğu durumda sadece 15-20 dakika sürer. Üç ila dört saat içinde hastaneye girip çıkabilirsiniz.


Efsane 7: Canımız Çok Acıyacak

Katarakt ameliyatı çok az rahatsızlığa neden olur veya hiç olmaz. Hızlı etki eden göz damlaları, işlem sırasında ağrıyı önlemek için gözü uyuşturur. Gözleriniz birkaç gün sonra ağrılı veya 'sert' hissedebilir, ancak bu durum hızlıca geçmektedir ve genellikle ağrı normal ağrı kesicilerle geçirilebilir.


Efsane 8: Katarakt Ameliyatı Sonrası İyileşme Yıllar Alır

Çoğu insan ameliyattan sonraki 24 saat içinde günlük aktivitelerine geri dönebilir. İyileşme başladığında görüşünüz birkaç gün hafifçe bulanık olabilir (ancak daha sonra hızlıca iyileşmektedir). İlk hafta ağır kaldırmaktan ve yorucu işlerden kaçının, ancak normal görevlere çok hızlı bir şekilde devam edebilirsiniz.


Efsane 9: Katarakt Ameliyatı Sonrasında Uzağı Göremez Olacağım

Aslında katarakt ameliyatının faydalarından biri de tedavinin bir parçası olarak uzağı görememe, yakını görememe ve astigmatizmayı düzeltebilmemizdir. Bulanık lensi küçük bir göz içi lens (Göz İçi Akıllı Mercek) ile değiştirerek uzak, yakın ve astigmat görüş kusurları tamamen ortadan kalkabilir. Görme probleminin türüne göre çok odaklı veya tek odak göz içi lens ile görüş kusurları tedavi edilebilir. Katarakt Ameliyatı ile birlikte uygulanan göz içi lenler ile yakın veya uzak odak için gözlük ihtiyacı ortadan kaldırılabilir.
Kataraktınız olup olmadığını veya bazı tedavi seçeneklerini keşfetmeniz gerekip gerekmediğini merak mı ediyorsunuz? Yardım etmeyi çok isteriz. Ameliyat koordinatörlerimiz ve doktorlarımız sizleri detaylıca bilgilendireceklerdir.

NETGÖZ BLOG İÇERİKLERİ
GÖZ HASTALIKLARI & TEDAVİLERİ

alt Op. Dr. Hakan Türker Göz Kapağı Ameliyatı Hakkında Herşey
Göz çevreniz ve göz kapaklarınızda cildinizin yaşlanması nedeniyle, zamanla sarkmalar oluşabilir
Blepharoplasty
09 Kasım 2020
alt Op. Dr. Nami Torunoğlu Kontakt Lens Tercih Ederken Dikkat
Kontak Lens seçerken dikkat edilmesi gereken pek çok etken vardır. Günlük mü, Aylık mı tercih edilmeli?
Kontakt Lens
10 Ekim 2020
alt Op. Dr. Behram Yıldırımşimşek Diyabetin Görüşünüz Üzerindeki Etkileri Neler?
Diyabetli kişilerin göz hastalıklarına yakalanma olasılığının, olmayanlara göre 20 kat daha fazla olduğu
Retinopati
07 Kasım 2020
alt Op. Dr. Hakan Türker Hangi Lazer Göz Ameliyatı Tercih Edilmeli?
Hiç biriyle konuşurken gözlerinin parladığı mutluluğun gözlerden anlaşılabildiği izlenimine kapıldınız mı?
Refraktif Cerrahi
03 Ekim 2020
alt Op. Dr. Filiz Akyol Göz Sağlığı ve Görüş Kalitesini Koruma
Zamanla, yaşa bağlı görme kaybı belirtileri gözlemleriz. Bu belirtileri izlemede ve farkında olma konusunda dikkat
Göz Sağlığı
14 Eylül 2020
alt Prof. Dr. Fehmi Cem Küçükerdönmez En Sık Görülen 5 retinal Hastalık
Retina tabakası, gözümüzün arkasında bulunan ve ışığı algılayan hücrelerin oluşturduğu zar şeklindeki dokudur.
Retina Hastalıkları
02 Mart 2020
alt Op. Dr. Mehmet Mercan Glokom Tedavisinde Yeni Bir Yöntem - HFDS
Yeni geliştirilen bir yöntem olan HFDS ile göziçi basıncı etkili bir şekilde düşürülür
Glokom
07 Şubat 2020
alt Op. Dr. Hakan Türker Lazer Göz Ameliyatları Hakkında 10 Efsane
Bir göz doktoru olarak, lazer göz ameliyatları hakkında pek çok sıra dışı
alt Op. Dr. Hayati Türker Görüş Düzeltme Lazer Göz Ameliyatları ve Göz İçi Lens Ameliyatları
Sağlıklı ve net görmek için uygulanan Lazer Göz Ameliyatları ve Göz İçi Lens Ameliyatları
Refraktif Cerrahi
12 Şubat 2020