alt

Blefaroplasti veya Göz Kapağı Cerrahisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Göz çevreniz ve göz kapaklarınızda cildinizin yaşlanması nedeniyle, zamanla sarkmalar oluşabilir. Bu durumda daha enejik ve yeni bir görünüm için göz kapağı ameliyatı düşünebilirsiniz. Peki, göz kapağı ameliyatı olarak da bilinen Blefaroplasti sizin için uygun mu? Araştırmalar, göz kapağı ameliyatı hastalarının yaklaşık %6'sının 30-39 yaşları arasında, %42'sinin ise 40-54 yaşları arasında olduğunu göstermiştir.


30'lu yaşlarınızın sonlarında veya 40'lı yaşlarınızın başında, göz kapaklarınız elastikiyetini kaybetmeye ve gerilmeye başlar, bu da üst göz kapaklarının kenarlarından aşağı doğru sarkan aşırı cilt kırışıklıklarına neden olur.


BLEFAROPLASTİ NEDİR?

Blepharoplasty hem estetik açıdan, hem de görme sağlığı açısından uygulanan bir cerrahi işlemdir. Blepharoplasty göz ameliyatı, göz kapaklarında ki fazla deri, kas ve yağ dokularının ameliyat ile alınması işlemidir. Ayrıca bilinmelidir ki göz kapağı ameliyatı sadece estetik amaçlarla uygulanmaz. Bazen göz kapakları görüşü kısıtlayacak derecede sarkma yapabilir. Bu durumda göz kapağının sarkmasını ortadan kaldırmak görüş kalitesini ve görüş alanını arttırmada en etkili yöntemdir.


BLEFAROPLASTİ NEDEN YAPILIR?

Yağlı bir göz kapağı yaşlı bir görünüme, şişkinliğe, güven kaybına neden olabilir. Hatta bu tip bir oluşum görüş alanını engeller. İnsanlar göz kapaklarını küçültmek, fazla deri ve yağların alınmasını sağlamak, görüş alanlarını daha da iyileştirmek ve istedikleri gibi bir görünüme kavuşmak için Blefaroplastiyi tercih ediyor.


GÖZ KAPAĞI AMELİYATI PROSEDÜRÜ

Göz kapağı ameliyatları lokal anestezi ile uygulanan ameliyatlardır. Göz kapaklarınız için bir uyuşturma işlemi sonrası, cerrahınız önce üst göz kapaklarına müdahale edecektir. Gerektiği gibi fazla deri, kas ve yağı çıkarmak için küçük bir kesi oluşturacak ve işlemi gerçekleştirecektir. Alt kapak blefaroplasti durumunda, cerrahınız kesik izlerini azaltmak için göz kapağının içini veya alt kirpiklerin altından müdahale edecektir.


GÖZ KAPAĞI AMELİYATLARI İLE İLGİLİ RİSKLER

Cerrahi bir müdahale olması sebebiyle Kanama, morarma ve enfeksiyon gibi tüm ameliyatlar için geçerli olan tipik riskler burada da geçerlidir. Blefaroplasti ile ilişkili birkaç başka risk daha vardır. Örneğin, bulanık görme, aşırı güneşe maruz kalma nedeniyle hasar, kuru gözler, gözlerinizi kapatmada güçlük. Tüm bu durumlar genellikle kısa süreli semptomlar olup ameliyat sonrası birkaç gün içinde geçmektedirler.


GÖZ KAPAĞI AMELİYATI İYİLEŞME SÜRECİ

Blefaroplasti için iyileşme süresi hastanın durumuna göre değişebilir. Ameliyatlı bölge için dikkatli olan, uygun bakımı ve hijyeni sağlayan hastalarda iyileşme hızlı olmaktadır. Ameliyat sonrası başlangıçta görüşünüz bulanık olacaktır. Bu durum gözlerin kurumasını önlemek için kullanılan kalın antibiyotik merhem nedeniyle oluşur. Ameliyat sonrası oluşan şişliği azaltmak için dinlenme önemlidir. Ameliyattan 24-48 saat sonra ameliyatlı bölgeye buz paketleri uygulanmaktadır.


Hızlı bir göz kapağı ameliyatı iyileşmesi için, ameliyattan sonra en az yedi gün boyunca yorucu aktivitelerden, egzersizlerden ve göz makyajından kaçının. Ancak illaki hareket etmeniz gerekiyor ise, hafif bir tempoda yürümeyi öneririz.


BLEFAROPLASTİ İÇİN UYGUN ADAYLAR KİMLERDİR?

Blefaroplasti ile sadece kozmetik amaçlı ilgileniyorsanız, beklentilerinizi gerçekçi tutmak adil olacaktır. Göz kapağı kaldırmanın veya göz altı torbalarını ameliyat ile yok etmenin göz çevresindeki koyu halkaları veya kırışıklıkları tamamen ortadan kaldırmayacağını anlamalısınız.


Göz kapağı kaldırma ameliyatı için ideal adaylar genel vücut sağlıkları yerinde olan, ameliyata mani kronik bir hastalığı bulunmayan kişilerdir. Kuru göz sendromu olan, tiroid ve diyabet gibi olası cerrahi risk faktörlerini arttıran hastalıkları olan kişiler ameliyatı ve sonrasında oluşabilecek komplikasyonları dikkatli değerlendirmelidirler.


İdeal olarak, otuz beş yaş ve üstü kişiler göz kapağı küçültme, göz kapağı kaldırma ve göz altı torba ameliyatına uygun kişilerdir. Ancak yaşınız 35 ve üzeri olmasa bile göz kapaklarınız görüş alanlarını etkileyecek kadar düşükse, ameliyatı da daha erken yaptırabilirsiniz.


Bu makalenin, bilinçli bir karar vermeniz için Blefaroplasti hakkında daha fazla netlik kazanmanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Sağlıklı ve mutlu bir hayat geçirmeniz dileğiyle, kendinize çok iyi bakın.

NETGÖZ BLOG İÇERİKLERİ
GÖZ HASTALIKLARI & TEDAVİLERİ

alt Op. Dr. Hakan Türker Göz Kapağı Ameliyatı Hakkında Herşey
Göz çevreniz ve göz kapaklarınızda cildinizin yaşlanması nedeniyle, zamanla sarkmalar oluşabilir
Blepharoplasty
09 Kasım 2020
alt Op. Dr. Nami Torunoğlu Kontakt Lens Tercih Ederken Dikkat
Kontak Lens seçerken dikkat edilmesi gereken pek çok etken vardır. Günlük mü, Aylık mı tercih edilmeli?
Kontakt Lens
10 Ekim 2020
alt Op. Dr. Behram Yıldırımşimşek Diyabetin Görüşünüz Üzerindeki Etkileri Neler?
Diyabetli kişilerin göz hastalıklarına yakalanma olasılığının, olmayanlara göre 20 kat daha fazla olduğu
Retinopati
07 Kasım 2020
alt Op. Dr. Hakan Türker Hangi Lazer Göz Ameliyatı Tercih Edilmeli?
Hiç biriyle konuşurken gözlerinin parladığı mutluluğun gözlerden anlaşılabildiği izlenimine kapıldınız mı?
Refraktif Cerrahi
03 Ekim 2020
alt Op. Dr. Filiz Akyol Göz Sağlığı ve Görüş Kalitesini Koruma
Zamanla, yaşa bağlı görme kaybı belirtileri gözlemleriz. Bu belirtileri izlemede ve farkında olma konusunda dikkat
Göz Sağlığı
14 Eylül 2020
alt Prof. Dr. Fehmi Cem Küçükerdönmez En Sık Görülen 5 retinal Hastalık
Retina tabakası, gözümüzün arkasında bulunan ve ışığı algılayan hücrelerin oluşturduğu zar şeklindeki dokudur.
Retina Hastalıkları
02 Mart 2020
alt Op. Dr. Mehmet Mercan Glokom Tedavisinde Yeni Bir Yöntem - HFDS
Yeni geliştirilen bir yöntem olan HFDS ile göziçi basıncı etkili bir şekilde düşürülür
Glokom
07 Şubat 2020
alt Op. Dr. Hakan Türker Lazer Göz Ameliyatları Hakkında 10 Efsane
Bir göz doktoru olarak, lazer göz ameliyatları hakkında pek çok sıra dışı
alt Op. Dr. Hayati Türker Görüş Düzeltme Lazer Göz Ameliyatları ve Göz İçi Lens Ameliyatları
Sağlıklı ve net görmek için uygulanan Lazer Göz Ameliyatları ve Göz İçi Lens Ameliyatları
Refraktif Cerrahi
12 Şubat 2020