alt

Göz İçi Alkıllı Lensler Hakkında Merak Ettikleriniz

Göz İçi Göz İçi Lens seçerken dikkat edilmesi gereken pek çok etken vardır.

Göz içi lens ameliyatlarının halk arasında Lens Değiştirme, Lens Cerrahisi, Refraktif Lens Değişimi (RLE Cerrahisi), Şeffaf Lens Değişimi, presbiyopik lens değiştirme cerrahisi ve Refraktif cerrahi olarak da adlandırılmaktadır. Göz içi lens ameliyatları gözünüzün doğal kristal merceğinin çıkarılmasını ve ardından görme düzeltmesi için yapay bir göz içi merceği (IOL) ile değiştirilmesini içerir.


İşlem, dünyada en sık uygulanan tıbbi işlemlerden biri olan katarakt ameliyatına oldukça benzer. Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, görüşünüzü düzeltmenin en güvenli yollarından biridir. Bununla birlikte, bulanık bir lensi veya kataraktı çıkarmak yerine, şeffaf bir lens çıkarılır ve ardından görüş bozukluğunun türüne göre belirlenen bir göz içi lens ile değiştirilir. Bu nedenle, prosedür Göz İçi Lens Değiştirme olarak adlandırılmıştır. Tedavi, tüm görme alanlarının (uzak, yakın ve ara mesafeler) tam olarak düzeltilmesini sağladığı gibi, ileride katarakt gelişmemesini de sağlar. Bu, her yıl 120.000'den fazlası Türkiye’de olmak üzere dünyada en sık uygulanan prosedürlerden biridir.


Lens Değiştirme Ameliyatına Uygunluk

Yaşlandıkça, gözümüzdeki doğal mercek yavaş yavaş zayıflar ve bu da yakın nesnelere odaklanırken bir tür zorluğa yol açar. 40 yaşından sonra okuma gözlüğü takma ihtiyacını doğuran, okuma sırasında sorunlarla karşılaşıyoruz. Bu durum presbiyopi olarak bilinir ve yaş ilerledikçe insanların büyük bir bölümünde bu durum gözlemlenir. Bu nedenle bu ameliyat 40 yaş üstü ve okuma gibi yakın görüş gerektiren aktivitelerde problem yaşayan hastalar için uygundur.


Ameliyata uygun olma şartları uzman bir göz hekiminin kontrolüne bağlı olmakla birlikte, hastalarıda aranan özellikler genellikle şöyle sıralanabilir:

- Hasta 40 yaşından büyük olmalıdır.
- Presbiyopi veya yakın görmede sorluk yaşamalı.
- Görme bozukluğu reçetelenmiş olmalı.
- Sağlıklı gözlere sahip olmalı, glokom gibi önemli bir göz hastalığı bulunmamalıdır.
- Mevcut göz enfeksiyonları bulunmamalı.
- Anesteziye alerjisi olmamalı.
- Sağlıklı bir durumda olmalı.


Kontrendikasyonlar

Tüm hastalarımızın görüş bozukluklarını düzeltmek isteriz, ancak bazı durumlarda hastalarımız ameliyat için uygun olmayabilirler.


Bazı hastaların tedaviye uygun olmamasının yaygın nedenleri şunlardır:
- 40 yaş altı olmak.
- Bazı Spesifik ilaç kullanımları.
- Alışılmadık derecede büyük gözlük reçeteleri.
- Bazı Otoimmün hastalıklar.
- Trifokal lensler istiyorsanız, kritik gece görüşü ihtiyacını içeren belirli meslekler.
- Anestezi uygulanacak durumlar göz önünde bulundurulduğunda, Hamilelik veya emzirme.
- Daha önce geçirilmiş retinan hastalıklar, retina dekolmanı, sarınokta hastalığı veya ciddi göz travması durumları.


Göz İçi Lens Değiştirme Ameliyatının Faydaları

Kuru göz sendromunu neden olmaz. Yakın, orta veya uzak tüm mesafelerde görüş düzeltme sağlanabilir. Gözlük ve kontak lens kullanımı sonlandırılabilir. İnce veya olağandışı korneaları olan hastalar için uygundur. Çok çeşitli görme bozukluklarının tedavisinde uygugulanabilir. Bu yöntem her bir göz için 30 dakikadan fazla sürmez. Çoğu insan birkaç gün içinde günlük aktivitelerine devam edebilir ve daha net bir görüşe kavuşabilir. Prosedür, çok çeşitli gözle ilgili koşulların başarılı bir şekilde tedavi edilmesine yardımcı olabilir ve bunlar arasında - katarakt, astigmatizma, uzağı görememe, miyopluk ve presbiyopi bulunur.


Tedavi Süreci

İşlem, doğal kristalin merceğin çıkarılmasını ve ardından görme yeteneğini iyileştirmek için bir göz içi lens (IOL) implantı ile değiştirilmesini içerir. Cerrahınızın göz koşullarınıza ve görme gereksinimlerinize göre seçeceği farklı göz içi lens çeşitleri mevcuttur.


Ameliyat günü Netgöz Cerrahi Tıp Merkezine geldiğinizde ameliyat koordinatörlerimiz ve ekibimiz işlemin her adımında size rehberlik edecektir. Tedavi her bir göz için 20 dakikadan az sürer ve her biri birbiri ardına ayrı ayrı tedavi edilir. Gözü uyuşturmak için anestezik damlalar kullanılabilir. Sakinleştirici verilir ve damlalarla dilate edilir. Göz kırpmayı önlemek için bir göz kapağı koruması gereklidir ameliyat sırasında gözünüze yerleştirilir. Genellikle korneanın kenarından bir mikro kesi yapılır. Fakoemülsifikasyon probu, doğal lensi parçalamak ve çıkarmak için kullanılır. Göz içi merceği genellikle doğal merceğin bulunduğu kapsülün içine yerleştirilir. Mikro insizyon kendiliğinden kapandığı için dikişe gerek yoktur. Tedavi sonrası ertesi gün hekiminiz tarafından muayene edileceksiniz.


Sunduğumuz Lens Değiştirme Ameliyatı

Göz içi lens (göz içi lens ameliyatları) implantları Yalnızca uzak görüşü düzeltebilen monofokal lensler. Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi'nde cerrahlarımız, ihtiyaçlarınıza en uygun özelleştirilmiş tedavileri sunar. Uygun olduğunuz lens tipi, görsel ihtiyaçlarınıza ve yaşam tarzınıza bağlıdır. Bu, klinikte kapsamlı bir konsültasyondan sonra göz cerrahımız tarafından belirlenebilir. Çok odaklı IOL'ler piyasaya sürüldüğünde, yakın ve uzak görüşünüzü düzeltmek için kullanıldılar. Bununla birlikte, mevcut dünyadaki yoğun çalışma programı hastaların sürekli olarak daha iyi ara görme düzeltmesini talep etmesini beraberinde getirdi. Bu nedenle, bilgisayar, akıllı telefon, tablet vb. kullanırken ara görüş düzeltmesi yakın görüşten daha önemli bir hal almaya başladı. Trifokal göz içi mercekler, tüm spektrumlarda görme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olan en yeni nesil implantlar olarak kabul edilir. Trifocal göz içi lensler ile tüm görüş bozuklukları düzeltilebilir.


Trifokal göz içi lensler, multifokal kontakt lensler veya değişken odaklı gözlükler gibi çalışmaz. Doğala en yakın çözümler olduklarından görme adaptasyonu çok daha iyidir ve doğal olarak gerçekleşir. Bu üç odaklı IOL'ler, son derece verimli lens implantlarıdır. Bu lenslerin kullanımında sorunlar da olabilmektedir. Gece saatlerinde özellikle araç kullanımında ışıklar çevreside haleler görülebilmektedir. Bu durum hakkında hekiminiz sizi bilgilendirecektir. Lens Değiştirme, görme düzeltmesine yardımcı olur ve gelecekte katarakt gelişmesini önler.


Göz İçi Lensler, Göz İçi Mercekler, Göz İçi lensler hakkında daha detaylı bilgi almak ve size en uygun kontak lensi belirlemek için göz doktorunuzdan randevu alabilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu bir hayat geçirmeniz dileğiyle, kendinize çok iyi bakın.

NETGÖZ BLOG İÇERİKLERİ
GÖZ HASTALIKLARI & TEDAVİLERİ

alt Op. Dr. Hakan Türker PRK No-Touch Lazer Göz Ameliyatı
PRK No-Touch (Göze Dokunmadan) Lazer Göz Ameliyatı Hakkında
alt Op. Dr. Nami Torunoğlu Katarakt Hakkında 9 Efsane
Katarakt, görme kaybının en yaygın nedenlerinden biridir. Tıpta en çok yanlış anlaşılan hastalıklardan
Katarakt
10 Kasım 2020
alt Op. Dr. Behram Yıldırımşimşek Kornea Hastalıkları ve Tedavileri
Korneayı bir kamera merceğinin önü olarak düşünebilirsiniz. Kornea, gözün önünü
Kornea Hastalıkları
22 Eylül 2020
alt Op. Dr. Nami Torunoğlu Kontakt Lens Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?
Her gün aynı kontakt lensleri takmayı mı? yoksa her gün bir çift lensi atmayı mı tercih edersiniz? Her iki lens türü
Kontakt Lens
10 Ekim 2020
alt Op. Dr. Filiz Akyol Glokom Kalıcı Körlüğe Neden Olur
Glokom sessiz ve sinsice görüşünüzü çalmak için bekliyor olabilir
Glokom
08 Kasım 2020
alt Op. Dr. Mehmet Mercan Katarakt Ameliyatı Hakkında Herşey
Katarakt ameliyatı veya lens değiştirme ameliyatı, göz merceğinde opaklaşma
Katarakt, Göz İçi Lens
03 Eylül 2020
alt Op. Dr. Hakan Türker Lasik, Lasek, PRK, Smile, Lazer Göz Ameliyatları Aralarında ki Farklar Neler?
Hastalarımızın genellikle lazer göz ameliyatı öncesinde kafaları çok karışık olmakta. Hekim olarak konuyu
alt Op. Dr. Filiz Akyol Retina Dekolmanında Acil Müdahale Şarttır
Retinada ayrılmayı haber veren öncül belirtiler, dekolman tam olarak oluşmadan hemen önce ortaya çıkabilir
Retina Cerrahisi
02 Ocak 2020
alt Op. Dr. Filiz Akyol Göz Sağlığı ve Görüş Kalitesini Koruma
Zamanla, yaşa bağlı görme kaybı belirtileri gözlemleriz. Bu belirtileri izlemede ve farkında olma konusunda dikkat
Göz Sağlığı
14 Eylül 2020
alt Op. Dr. Hayati Türker Görüş Düzeltme Lazer Göz Ameliyatları ve Göz İçi Lens Ameliyatları
Sağlıklı ve net görmek için uygulanan Lazer Göz Ameliyatları ve Göz İçi Lens Ameliyatları
Refraktif Cerrahi
12 Şubat 2020
alt Op. Dr. Mehmet Mercan Plexr Plazma - Ameliyatsız Göz Çevresi ve Göz Kapağı Estetik Uygulamaları
Plexr Plazma, cerrahi estetik ameliyatlarına bir alternatiftir. İyileşme süresini ve ameliyattan önce ve sonra ortaya çıkabilecek komplikasyonları azaltmaktadır.
Pelxr Plazma
03 Ekim 2021
alt Op. Dr. Hakan Türker Lazer Göz Ameliyatları Hakkında 10 Efsane
Bir göz doktoru olarak, lazer göz ameliyatları hakkında pek çok sıra dışı
alt Op. Dr. Filiz Akyol En Sık Görülen 5 retinal Hastalık
Retina tabakası, gözümüzün arkasında bulunan ve ışığı algılayan hücrelerin oluşturduğu zar şeklindeki dokudur.
Retina Hastalıkları
02 Mart 2020