alt

Korona Virüs Salgını SırasındaKontakt Lens Kullanımı Güvenli mi? 8 Basit İpucu

Bu yazıda, koronavirüs salgını sırasında kontakt lensinizi takmaya devam ederken gözlerinizi nasıl sağlıklı tutacağınıza dair tavsiyeler veriyoruz. Salgın sürecinde özellikle göz bakımına verilen önem ve dikkat daha sınırlı olabileceğinden, gözlerinize iyi bakmak şimdi daha da önemli bir hal aldı.

Türkiye’de 2 milyondan fazla kontakt lens kullanıcısı var. Bunların büyük çoğunluğu lenslerin sağladığı kolaylıktan ve görsel iyileştirmeden çok memnun. Kontakt lens kullanımı çok güvenlidir, ancak çoğu kontakt lens kullanıcısı, gözde bir miktar rahatsızlık veya kızarıklık geliştirene kadar kullanımlarıyla ilişkili küçük risklerin farkında olmayabilir. İyi kontakt lens hijyeni ve uygulamalarını takip etmek, bu tür sorunları azaltmada en önemli husustur ve pandemi zamanında bu durum daha anlamlı hale geldi.


Son zamanlarda karşılaştığımız ortak bir soru, kontakt lens kullanımının koronavirüs salgını sırasında güvenli olup olmadığıdır. Bu konu ile ilgili İlgili bilimsel kanıt olmamasına rağmen, şu anda cevap evet, kontakt lens kullanımı güvenli olmaya devam ediyor. Nedenini anlamak için önce COVID-19'un nasıl yayıldığını anlamanız gerekir:


• Havadaki damlacıklar yoluyla : örneğin COVID-19 öksürüğü olan biri ve damlacıklar ağzınıza, burnunuza veya gözlerinize ulaşır;
• Doğrudan temas yoluyla : örneğin, ellerinde veya yüzünde virüs bulunan birine dokunmak;
• Dolaylı temas yoluyla : örneğin korona pozitif bir hasta, dokunduğunuz ve ardından ağzınıza, burnunuza veya gözlerinize dokunduğunuz kapı kolunu kirletmiştir.


Virüsle yukarıdaki yöntemlerden herhangi biri ile temas etmediğiniz ve ardından kontakt lenslerinizi takıp çıkarmadığınız veya gözlerinizi ovuşturduğunuz sürece sorun yaşamamalısınız. Ancak kesinlikle emin olmak için, bu tavsiyeye uymanız kontakt lensle ilgili sorun riskinizi azaltacaktır:


1. Lenslerinizi takıp çıkarmadan önce ellerinizi en az 20 saniye sabun ve suyla iyice yıkayın; bu aynı zamanda günlük lens kullanıcıları için de geçerlidir
2. Koronavirüs salgını sırasında ellerinizi günde birkaç kez (tavsiyemiz günlük aktiviteleriniz sonrası, örneğin bilgisayar kullandıktan sonra, çöplerinizi attıktan sonra...) yıkamalısınız.
3. Göz doktorunuz ve lens üreticiniz tarafından talimat verildiği şekilde lenslerinizi günlük olarak dezenfekte edin
4. Önce ellerinizi yıkamadan ağzınıza, yüzünüze ve burnunuza dokunmayın
5. Önceden el yıkamadan gözlerinizi ovmayın
6. Kontakt lenslerinizde duş yapmayın çünkü bu enfeksiyon riskini artırır.
7. Gözünüze ulaşan oksijeni azalttığı ve enfeksiyon riskini artıracağı için lenslerinizde uyumayın.
8. Grip benzeri belirtilerle kendinizi iyi hissetmiyorsanız lenslerinizi takmayın; bunun yerine gözlük takmaya devam edin


İlkbaharda gözlere bakım yapmak

Alerji mevsimi (Bahar) kapıda! Ancak İlkbahar ile kontakt lens kullanımı, çevresel polenin artması nedeniyle daha da sorunlu hale gelebilir. Gözlerde kaşıntı, yanma hissi, şişkinlik ve yorgunluk gibi klasik alerjik semptomlar lens takılarak daha da kötüleştirilebilir. Saman nezlesi veya alerjik gözlerden muzdaripseniz, günlük lens kullanımı aylık veya 2 haftalık lenslere nazaran daha öncelikli tercih edilebilir. Can sıkıcı yan etkilerle mücadele etmek için işte size yardımcı olabilecek bazı basit ipuçları:


• Polenlerin gözlerinize girmesini en aza indirmek için dışarıdayken güneş gözlüklerinizi takın
• Polen sayısı yüksek olduğunda, gün ortasından akşamın erken saatlerine kadar dışarı çıkmaktan kaçının; mümkünse pencerelerinizi de kapalı tutun
• Gözlerinizi ovmayın, çünkü bu kaşıntıyı daha da kötüleştiren kimyasallar açığa çıkarır
• Düzenli olarak koruyucu içermeyen yağ damlalarını kullanın; bu, alerjiyi tetikleyen veya semptomlarınızı kötüleştiren moleküllerin etkisini azaltır
• Göz kapaklarınıza soğuk kompresler semptomlarınızı hafifletebilir
• Göz çevresine makyaj yapmaktan kaçının
• Toz akarlarını en aza indirmek için çarşaflarınızı düzenli olarak yıkayın
• Toz akarlarını ve evcil hayvan tüylerinden kurtulmak için evi düzenli olarak nemli bir bez ve paspasla temizleyin, zira bunlar gözlerdeki alerji semptomlarını tetikleyebilir


Kontakt Lens Kullanmanın Uzun Süreli Etkileri

Ne yazık ki, kontakt lenslerin yıllar içinde ki kronik aşınması, kontakt lens intoleranslarına neden olabilir ve aşağıdaki semptomları geliştirebilir. Tahriş, yanma hissi, pürüzlülük, kuru göz ve sulu kırmızı göz. Bu yan etkiler tatsızdır, ancak daha ciddi durumlarda, potansiyel olarak görmeyi tehdit eden enfeksiyonlarla birlikte kornea ülseri gelişebilir.


Herhangi bir noktada kırmızı göz geliştirirseniz, acil tıbbi yardım alın çünkü kontakt lens kullanımı, risk küçük olsa bile her zaman enfeksiyon ve görme kaybı riski taşır.


Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi’nde normalde bu sorunlar ile sık karşılaşmayız, ancak pandemi nedeniyle, özellikle koronavirüs döneminde göz doktorunuza erişim sıkıntısı yaşayacaksanız, tavsiye almak için sizinle iletişime geçmekten mutluluk duyarız.


Kontakt lens kullanmaktan yorulduysanız ve kendinizi tüm bu güçlüklerden kurtarmak istiyorsanız, lazer göz ameliyatları ve göz içi lens ameliyatları düşünmeye değer. Lazer göz ameliyatı hayat değiştiren bir işlemdir. 20-20 görüş, günlük yaşamınızı daha kolay hale getirir. Lazer göz ameliyatı ve mevcut çeşitli prosedürler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz çeşitli lazer görme düzeltme prosedürlerini, kimlerin yararlanabileceğini, hangi koşulları tedavi ettiğini ve çok daha fazlasını 05445354331 nolu hattı arayarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca, tüm cerrahlarımıza, aklınıza takılan soruları sormak için sizi merkezimize bekliyoruz.

NETGÖZ BLOG İÇERİKLERİ
GÖZ HASTALIKLARI & TEDAVİLERİ

alt Op. Dr. Hakan Türker Göz Kapağı Ameliyatı Hakkında Herşey
Yaşla birlikte gelen ve sizi daha yaşlı gösteren sarkık göz kapaklarıyla karşılaşabilirsiniz
Blepharoplasty
09 Kasım 2020
alt Op. Dr. Nami Torunoğlu Kontakt Lens Tercih Ederken Dikkat
Kontak Lens seçerken dikkat edilmesi gereken pek çok etken vardır. Günlük mü, Aylık mı tercih edilmeli?
Kontakt Lens
10 Ekim 2020
alt Op. Dr. Behram Yıldırımşimşek Diyabetin Görüşünüz Üzerindeki Etkileri Neler?
Diyabetli kişilerin göz hastalıklarına yakalanma olasılığının, olmayanlara göre 20 kat daha fazla olduğu
Retinopati
07 Kasım 2020
alt Op. Dr. Hakan Türker Hangi Lazer Göz Ameliyatı Tercih Edilmeli?
Hiç biriyle konuşurken gözlerinin parladığı mutluluğun gözlerden anlaşılabildiği izlenimine kapıldınız mı?
Refraktif Cerrahi
03 Ekim 2020
alt Op. Dr. Filiz Akyol Göz Sağlığı ve Görüş Kalitesini Koruma
Zamanla, yaşa bağlı görme kaybı belirtileri gözlemleriz. Bu belirtileri izlemede ve farkında olma konusunda dikkat
Göz Sağlığı
14 Eylül 2020
alt Prof. Dr. Fehmi Cem Küçükerdönmez En Sık Görülen 5 retinal Hastalık
Retina tabakası, gözümüzün arkasında bulunan ve ışığı algılayan hücrelerin oluşturduğu zar şeklindeki dokudur.
Retina Hastalıkları
02 Mart 2020
alt Op. Dr. Mehmet Mercan Glokom Tedavisinde Yeni Bir Yöntem - HFDS
Yeni geliştirilen bir yöntem olan HFDS ile göziçi basıncı etkili bir şekilde düşürülür
Glokom
07 Şubat 2020
alt Op. Dr. Hakan Türker Lazer Göz Ameliyatları Hakkında 10 Efsane
Bir göz doktoru olarak, lazer göz ameliyatları hakkında pek çok sıra dışı
alt Op. Dr. Hayati Türker Görüş Düzeltme Lazer Göz Ameliyatları ve Göz İçi Lens Ameliyatları
Sağlıklı ve net görmek için uygulanan Lazer Göz Ameliyatları ve Göz İçi Lens Ameliyatları
Refraktif Cerrahi
12 Şubat 2020