alt
Gözleriniz özellikle gün içinde sürekli çalışır. Bulanık görüyorsanız günlük görevlerinizi yerine getirmeniz zor olabilir. Net göremiyorsanız, güvenliğiniz risk altında olabilir. Belirtilerinize bağlı olarak bir göz uzmanına görünmeniz gerekebilir. Neyse ki tüm bulanık görme vakaları endişe kaynağı değildir.

Ani bulanık görmeye genellikle nelerin neden olduğunu ve ne zaman profesyonel doktor kontrolü gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Beyin sarsıntısı
Kafaya alınan bir darbe veya çarpma genellikle beyin sarsıntısına neden olur. Darbe beynin hızla ileri geri hareket etmesine neden olur. Bu hareket beynin bükülmesine veya kafatası etrafında hareket etmesine neden olarak kimyasal değişikliklere ve bazen de beyin hücrelerinin hasar görmesine neden olabilir.

Beyin sarsıntıları genellikle hayatı tehdit edici değildir, ancak etkileri yine de ciddi olabilir. Hastalar olaydan sonra ne olduğunu hatırlayamayabilir, unutkan olabilir ve sersemlemiş görünebilir. Beyin sarsıntısı dengenizi, hızlı düşünme yeteneğinizi ve ruh halinizi etkileyebilir. Bu durumdan muzdarip biri davranış veya kişilik değişiklikleri gösterebilir.

Beyin sarsıntısı nedeniyle kalıcı görme kaybı yaşanması olası değildir, ancak beyin sarsıntısıyla birlikte görme yeteneğinizde değişimler meydana gelebilir. Görmenizde, görüş kalitenizde kötüleşme belirtilerini yaşıyorsanız, değerlendirme için derhal bir doktora görünmelisiniz.

İnme

Beynin bir bölümüne giden kan akışının zayıf olması veya kesilmesi felce neden olabilir. Acil tedavi gerektiren tıbbi bir acil durumdur. Birinin felç geçirdiğini fark ettiğiniz anda acil servisle iletişime geçin.

İnme geçiren biri kollarını kaldıramaz veya kişinin yüzü bir tarafa düşmüş olabilir. Konuşma bulanık veya tutarsız olabilir. Bazı hastalar hiç konuşamayabilir veya söylediklerinizi anlayamayabilir. Şiddetli baş ağrıları, ani kafa karışıklığı ve görme güçlüğü de inmenin yaygın belirtileridir. Ayrıca erken belirti olarak nadirende olsa görmenin bozulması sayılabilir. Görmede çok ani ve yüksek dereceli bozunumlarda inme şüphesi göz önünde bulundurulmalıdır.

Retina Dekolmanı

Retina, gözünüzün arkasında bulunan ince doku tabakasıdır. Retina dekolmanı, retina hücreleri beslenme ve oksijen sağlayan kan damarları katmanından ayrıldığında gelişir. Göz hastalıkları açısından cil bir durum olarak kabul edilir ve derhal tedavi edilmelidir. Tedavi olmak için çok uzun süre beklemek sadece geri dönüşü olmayan görme kaybı riskini artıracaktır.

Retina dekolmanı genellikle ağrısız olsa da, çevresel görüşün azalmasına ve görme alanınızda perde gibi görünen bir gölgeye neden olabilir. Hastalar aniden görme alanlarında uçuşan noktalar veya küçük lekeler görebilirler. Bir veya her iki gözde bulanık görme ve ışık çakmaları bu durumun tipik belirtileridir.

Endoftalmi
Bir başka tıbbi acil durum olan endoftalmi, göz küresindeki sıvıların veya dokuların enfeksiyonudur. Bu durum bir enjeksiyon, yaralanma veya ameliyat sonrasında kötüleşen göz ağrısı ile karakterizedir. Kırmızı gözler, gözlerden akıntı, şişmiş göz kapakları ve azalmış veya bulanık görme de en yaygın semptomları arasındadır.

Katarakt ameliyatı ve göz enjeksiyonları endoftalmiye neden olabilir, ancak oluşumu oldukça nadirdir. Bu durumun belirtilerini yaşarsanız yerel göz kliniğinize veya tıbbi kuruluşunuza başvurun. Tedavi edilmediğinde enfeksiyon hızlıca kötüleşebilir.

Endoftalmi teşhisi konulduysa, doktorunuz gözlerinize antibiyotik veya antifungal ilaç enjekte edebilir. Steroidler de şişliği ve iltihabı azaltmak için yaygın bir tedavidir. Daha ileri vakalarda vitrektomi ameliyatı gerekli olabilir. Bu, göz doktorunun vitreus jelini gözden çıkardığı ve enfeksiyonu önlemek için ilaç enjekte ettiği bir prosedürdür.

Kapalı Açılı Glokom
Glokom, göz basıncının artması sonucu oluşan optik sinir hasarı nedeniyle ortaya çıkar. Gözünüzün bu kısmı bozuldukça görüş alanınızda kör noktalar oluşabilir. Göz tansiyonu, gözünüz boyunca akan sıvı gözden gerektiği gibi deşarj edilemeyip biriktiğinde artar. Bu iç sıvı, gözün drenaj sistemi çalışmadığında birikir.

Kapalı Açılı Glokom, iris şişkinleştiğinde veya kornea ve iris tarafından oluşturulan drenaj açısını tıkadığında meydana gelir. Bu durum iç sıvının göz içinde dolaşımını engelleyerek basıncı artırır. Hastalar gözde kızarıklık, ağrı ve mide bulantısı yaşayabilir. Drenaj açıları dar olan kişilerde bu tip glokom gelişme riski daha yüksektir. Bu göz rahatsızlığının tıbbi bir acil durum olarak kabul edildiğini unutmayın.

Islak Tip Makula Dejenerasyonu
Yaşa bağlı makula dejenerasyonunun (Sarı Nokta Hastalığı) iki türü vardır: ıslak tip ve kuru tip makula dejenerasyonu. Kuru tip makula dejenerasyonu daha az şiddetlidir ve daha fazla kişide görülür. Ancak kuru tip yaş tipe dönüşebilir. Yaş tip makula dejenerasyonu görme alanınızda kör bir noktaya veya bulanık görmeye neden olur. Anormal işlevi bozulan kan damarları makulaya kan veya sıvı sızdırdığında ortaya çıkar.

Merkezi görüşte azalma, görsel bozulmalar veya yüzleri tanımada sorun yaşıyorsanız yaş tip makula dejenerasyonunuz olduğundan şüphelenilebilir. Bu göz rahatsızlığına sahip kişiler, okumak veya yakın görüş gerektiren işler yapmak için daha parlak ışığa ihtiyaç duyabilir. Kağıt üzerinde başılı kelimeleri net görmekte zorluk çekebilirler. En yaygın belirti olarak görüş alanınızda kör bir nokta görebilirsiniz.

Merkezi görüşünüzde önemli değişiklikler fark ederseniz göz doktorunuza başvurun. Renkleri ve ince ayrıntıları görme yeteneğiniz tehlikeye girmişse de acil bakıma ihtiyacınız olacaktır. Bu belirtiler, özellikle 60 yaşın üzerindeki bireylerde makula dejenerasyonunun olağan göstergeleridir.

Dijital Göz Yorgunluğu
Dijital cihazların önünde çok fazla zaman geçirmek göz yorgunluğuna neden olabilir. Bulanık görme, baş ağrısı, göz yorgunluğu ve boyun ve omuz ağrısı bu durumun yaygın belirtileridir. Elektronik cihazları ne kadar çok kullanırsanız, bu belirtiler o kadar kötüleşecektir.

Akıllı cihazlarınızı veya bilgisayarlarınızı kullanırken gözlerinizi çok fazla kırpmazsınız. Sonuç olarak, gözleriniz ihtiyaç duydukları yağlanmayı sağlayamaz. Dijital ekranlardaki kontrast da gözlerinizin olması gerekenden daha fazla çalışmasına neden olabilir. Tüm bunlar dijital göz yorgunluğunun gelişmesine katkıda bulunur.

Dijital göz yorgunluğunu önlemek için yapabileceğiniz pek çok şey vardır. Öncelikle, bilgisayar ekranları ile gözleriniz arasında yeterli mesafe bıraktığınızı emin olun. Her 20 dakikada bir 20 saniye boyunca ekrandan 20 metre uzağa baktığınız 20-20-20 kuralını uygulamak iyi bir fikirdir. Monitörünüzün ayarlarını ve yüzünüzden uzaklığını ayarlamak yardımcı olacaktır. Doğru oturma pozisyonu ve cihazınızın çevrenizdekilerden daha parlak olmasını sağlamak da göz yorgunluğunu önlemek için gereklidir.

Diyabet
Yüksek kan şekeri seviyeleri, diyabetik retinopati, katarakt, maküler ödem ve glokom dahil olmak üzere çeşitli göz hastalıklarına yakalanma riskinizi artırır. Diyabet yavaş yavaş gözlerinize zarar verebilir ve kalıcı görme kaybına neden olabilir. Neyse ki, bu tıbbi durumu yönetmek ve göz doktorunuza rutin ziyaretler yapmak görüşünüzü korumanıza yardımcı olabilir.

Konjonktivit
Pembe göz veya konjonktivit, konjonktivanın iltihaplanması veya enfeksiyonu anlamına gelir. Gözün kapaklarının iç kısmını kaplayan ve göz küresinin beyaz alanını çevreleyen kısmıdır. Konjonktivadaki kan damarları iltihaplandığında daha belirgin hale gelir. Gözlerinizin pembemsi görünmesine neden olan şey budur. Bir veya iki gözde kızarıklık, kaşıntı ve kumlanma hissi bu göz rahatsızlığının yaygın belirtileridir. Hastalar bir veya her iki gözde yaşarma ve akıntı yaşayabilir.

Keratit
Uzun süreli kontakt lens kullanımı ve gözdeki yabancı bir cisim keratitin yaygın nedenleridir. Keratit, Kornea iltihaplandığında ortaya çıkar. Bakteriler, mantarlar, virüsler ve parazitler de bu göz rahatsızlığına neden olabilir. Gözde kızarıklık ve ağrı, bulanık görme, aşırı gözyaşı üretimi ve ışık hassasiyeti keratiti karakterize eder.

Keratit belirtileri yaşar yaşamaz göz doktorunuzdan bir randevu alın. Bu göz rahatsızlığını ele almak için beklemek, kalıcı görme kaybı veya körlük gibi ciddi sonuçlara yol açabilir.

NETGÖZ BLOG İÇERİKLERİ
GÖZ HASTALIKLARI & TEDAVİLERİ

alt Op. Dr. Hakan Türker PRK No-Touch Lazer Göz Ameliyatı
PRK No-Touch (Göze Dokunmadan) Lazer Göz Ameliyatı Hakkında
alt Op. Dr. Nami Torunoğlu Katarakt Hakkında 9 Efsane
Katarakt, görme kaybının en yaygın nedenlerinden biridir. Tıpta en çok yanlış anlaşılan hastalıklardan
Katarakt
10 Kasım 2020
alt Op. Dr. Behram Yıldırımşimşek Kornea Hastalıkları ve Tedavileri
Korneayı bir kamera merceğinin önü olarak düşünebilirsiniz. Kornea, gözün önünü
Kornea Hastalıkları
22 Eylül 2020
alt Op. Dr. Nami Torunoğlu Kontakt Lens Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?
Her gün aynı kontakt lensleri takmayı mı? yoksa her gün bir çift lensi atmayı mı tercih edersiniz? Her iki lens türü
Kontakt Lens
10 Ekim 2020
alt Op. Dr. Filiz Akyol Glokom Kalıcı Körlüğe Neden Olur
Glokom sessiz ve sinsice görüşünüzü çalmak için bekliyor olabilir
Glokom
08 Kasım 2020
alt Op. Dr. Mehmet Mercan Katarakt Ameliyatı Hakkında Herşey
Katarakt ameliyatı veya lens değiştirme ameliyatı, göz merceğinde opaklaşma
Katarakt, Göz İçi Lens
03 Eylül 2020
alt Op. Dr. Hakan Türker Lasik, Lasek, PRK, Smile, Lazer Göz Ameliyatları Aralarında ki Farklar Neler?
Hastalarımızın genellikle lazer göz ameliyatı öncesinde kafaları çok karışık olmakta. Hekim olarak konuyu
alt Op. Dr. Filiz Akyol Retina Dekolmanında Acil Müdahale Şarttır
Retinada ayrılmayı haber veren öncül belirtiler, dekolman tam olarak oluşmadan hemen önce ortaya çıkabilir
Retina Cerrahisi
02 Ocak 2020
alt Op. Dr. Filiz Akyol Göz Sağlığı ve Görüş Kalitesini Koruma
Zamanla, yaşa bağlı görme kaybı belirtileri gözlemleriz. Bu belirtileri izlemede ve farkında olma konusunda dikkat
Göz Sağlığı
14 Eylül 2020
alt Op. Dr. Hayati Türker Görüş Düzeltme Lazer Göz Ameliyatları ve Göz İçi Lens Ameliyatları
Sağlıklı ve net görmek için uygulanan Lazer Göz Ameliyatları ve Göz İçi Lens Ameliyatları
Refraktif Cerrahi
12 Şubat 2020
alt Op. Dr. Mehmet Mercan Plexr Plazma - Ameliyatsız Göz Çevresi ve Göz Kapağı Estetik Uygulamaları
Plexr Plazma, cerrahi estetik ameliyatlarına bir alternatiftir. İyileşme süresini ve ameliyattan önce ve sonra ortaya çıkabilecek komplikasyonları azaltmaktadır.
Pelxr Plazma
03 Ekim 2021
alt Op. Dr. Hakan Türker Lazer Göz Ameliyatları Hakkında 10 Efsane
Bir göz doktoru olarak, lazer göz ameliyatları hakkında pek çok sıra dışı
alt Op. Dr. Filiz Akyol En Sık Görülen 5 retinal Hastalık
Retina tabakası, gözümüzün arkasında bulunan ve ışığı algılayan hücrelerin oluşturduğu zar şeklindeki dokudur.
Retina Hastalıkları
02 Mart 2020