alt

20/20 Vision (20/20 Görme) nedir? 20/20 Vizyonuna Ulaşmanın 3 Yolu?

Basit bir anlamda, "görüşünüz"? çevrenizdeki her şeyi görme yeteneğinizdir. Ancak “görme” terimi? biraz farklı ve çok daha geniş bir kavram. Kişinin görme derecesi görüşünün netliğini ve keskinliğini tanımlar. Görme genel olarak, beyindeki görme duyusunu oluşturan tüm nörolojik süreçleri, göz ve beyin arasındaki etkileşimi anlatır.


Peki son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan 20/20 Vision (20/20 Görme) nedir? ve gözleriniz için 20/20 Vizyonu nasıl elde edebilirsiniz? bir göz atalım.


20/20 görme, bir uzman bir göz doktoru tarafından, belirli bir nesnenin farklı şekillerini ve ayrıntılarını kullanarak bir gözün görsel yeteneğini ölçmesi ile tespit edilebilen bir Görme Keskinliği Ölçümüdür. Bu işleme aynı zamanda Vision Clarity Measurement da denir.


20/20 görme, 20 fit yani yaklaşık 6.10 mt mesafeden ölçülen "normal görme keskinliği" olarak kabul edilir. 6.10 mt mesafeden daha uzak bir nesneyi göremiyorsanız, 20/20 görüşe sahip olmamanız olasıdır ve 6.10 mt den daha ötedeki bir nesneyi net bir şekilde görebiliyorsanız, bu, 20/20 görme değerine sahip olduğunuz anlamına gelir.


20/20 Vizyona Ulaşmanın 3 Yolu


1. Doğru Ölçülmüş Numaralı Gözlükler veya Kontakt lensler Takarak.

Doğru numara gözlükler veya kontakt lensler takarak 20/20 görüş elde etmeniz tamamen mümkündür. Görme koşullarınızı düzeltmek için, görme gücünüzü ortalama 20/20 görüş normuna getirmenize yardımcı olabileceğinden, güçlü lensler veya gözlükler kullanılabilir.


Pek çok göz uzmanına göre, 20/20 görüş elde etmek için, kontakt lens kullanmak aslında gözlük takmaktan daha iyidir. Kontakt lensler gözlüklere oranla daha doğal bir görüş sağlar ve gözlerinizle birlikte hareket etmesi, görüşünüz açsından daha iyi sonuçlar elde edilmesini sağlar. Kontakt lensler görüşünüzü daha hızlı düzeltmenize yardımcı olabilecek daha keskin bir görüş sağlar. Gözleriniz görece daha sağlıklıysa gözlük tercih edebilir veya rahatınıza göre kendi seçiminizi yapabilirsiniz. Gözlerinizi Görme Keskinliği Ölçümleri ile test ettikten sonra bir Oftalmolog, 20/20 görüş elde etmenize yardımcı olabilecek gözleriniz için uygun derecelere sahip kontakt lens veya gözlük reçete edecektir.


2. Katarakt ile 20/20 Göz Görüşü alın

Katarakt, gözün içindeki merceğin bulanıklaşmasıdır ve gözlük, mercek veya LASIK ile düzeltilemeyen görme kaybına neden olur. Katarakt sadece cerrahi müdahale ile düzeltilebilir bir hastalıktır. Göz merceğinde oluşan bulanık bölgeyi tedavi etmek için katarakt ameliyatı olmak mecburidir. Günümüzde katarakt ameliyatı ile birlikte Göz İçi Mercekler kullanılmakta ve bu göz içi mercekler ile tüm görüş kusurları tedavi edilebilmekte. Katarakt ameliyatı ile birlikte uygulanan üç farklı göz içi lens tipi vardır. Göz doktorunuz, göz durumunuza göre en uygun lensi seçecektir. Monofokal, multifokal ve torik, gözleriniz için kullanılabilen üç farklı göz içi lens türüdür. Bu lenslerin her biri farklı göz görme sorunları içindir. Günümüzde genellikle tüm görme kusurlarını tek başına tedavi edebilen Multifokal (Çok Odaklı) Göz İçi Lensler hem hastalar, hem de doktorlar tarafından tercih edilmektedir.


Katarakt ameliyatı, ameliyattan sonraki birkaç gün içinde 20/20 veya hatta daha iyi görme elde etmenizi sağlar. Katarakt tabakası, retinanıza ışığın ulaşmasını önler. Katarakt ameliyatı sonrası göz görme işlevini sorunsuz yerine getirebilecek seviyede sağlığına kavuşur. Tüm dünyada katarakt ameliyatları en sık gerçekleştirilen cerrahi operasyonların başında gelmektedir ve günümüz standartlarında oldukça güvenli ameliyatlardır. Katarakt ameliyatı sonrası hastalar 20/20 görüşü başarıyla elde ettiğindengörüş tamamen eski haline gelmektedir.


Hasta, Katarakt ameliyatından hemen sonra daha iyi bir görüşü elde eder, ancak bazen net görme tam anlamıyla gerçekleşene kadar ince ayar yapmak için kısa bir süre için bir gözlük takmanız gerekebilir. Monofokal lenslerde, çok odaklı lenslerle yalnızca nesnelerin yakınında görmek için gözlük takmanız gerekebilir.


3. Lasik ile 20/20 Görmeyi Elde Edebilirsiniz (Hızlı ve en çok uygulanan seçenek)

Uzağı görememe, ileri görüşlülük ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız veya 20/20 görüş elde etmek istiyorsanız, gömenizi kalıcı olarak düzeltmek için Lasik Göz Cerrahisi en iyi seçeneklerden biridir.


Lasik Ameliyatı miyopi, hipermetropi ve astigmatizma gibi farklı görme problemlerini de düzeltebilir. Lasik Lazer Göz Aemliyatı gözlük ve kontakt lens kullanımını sonlandırmanın en ideal yolu olarak kabul edilmektedir.


Netgöz Cerrahi Tıp Merkezi ve Netgöz Hastanesi’nde bugün bir göz uzmanıyla iletişime geçin ve 20/20 görmmeyi elde etmeye bir adım daha yaklaşın.

NETGÖZ BLOG İÇERİKLERİ
GÖZ HASTALIKLARI & TEDAVİLERİ

alt Op. Dr. Hakan Türker Göz Kapağı Ameliyatı Hakkında Herşey
Göz çevreniz ve göz kapaklarınızda cildinizin yaşlanması nedeniyle, zamanla sarkmalar oluşabilir
Blepharoplasty
09 Kasım 2020
alt Op. Dr. Nami Torunoğlu Kontakt Lens Tercih Ederken Dikkat
Kontak Lens seçerken dikkat edilmesi gereken pek çok etken vardır. Günlük mü, Aylık mı tercih edilmeli?
Kontakt Lens
10 Ekim 2020
alt Op. Dr. Behram Yıldırımşimşek Diyabetin Görüşünüz Üzerindeki Etkileri Neler?
Diyabetli kişilerin göz hastalıklarına yakalanma olasılığının, olmayanlara göre 20 kat daha fazla olduğu
Retinopati
07 Kasım 2020
alt Op. Dr. Hakan Türker Hangi Lazer Göz Ameliyatı Tercih Edilmeli?
Hiç biriyle konuşurken gözlerinin parladığı mutluluğun gözlerden anlaşılabildiği izlenimine kapıldınız mı?
Refraktif Cerrahi
03 Ekim 2020
alt Op. Dr. Filiz Akyol Göz Sağlığı ve Görüş Kalitesini Koruma
Zamanla, yaşa bağlı görme kaybı belirtileri gözlemleriz. Bu belirtileri izlemede ve farkında olma konusunda dikkat
Göz Sağlığı
14 Eylül 2020
alt Prof. Dr. Fehmi Cem Küçükerdönmez En Sık Görülen 5 retinal Hastalık
Retina tabakası, gözümüzün arkasında bulunan ve ışığı algılayan hücrelerin oluşturduğu zar şeklindeki dokudur.
Retina Hastalıkları
02 Mart 2020
alt Op. Dr. Mehmet Mercan Glokom Tedavisinde Yeni Bir Yöntem - HFDS
Yeni geliştirilen bir yöntem olan HFDS ile göziçi basıncı etkili bir şekilde düşürülür
Glokom
07 Şubat 2020
alt Op. Dr. Hakan Türker Lazer Göz Ameliyatları Hakkında 10 Efsane
Bir göz doktoru olarak, lazer göz ameliyatları hakkında pek çok sıra dışı
alt Op. Dr. Hayati Türker Görüş Düzeltme Lazer Göz Ameliyatları ve Göz İçi Lens Ameliyatları
Sağlıklı ve net görmek için uygulanan Lazer Göz Ameliyatları ve Göz İçi Lens Ameliyatları
Refraktif Cerrahi
12 Şubat 2020